وفاداری والاتر

لپ تاپ واینر


جیمزکومی
مترجمان: مسعود میرزایی و بهجت عباسی
در ساعت پنج و نیم صبح روز پنجشنبه 27 اکتبر – 12 روز قبل از انتخابات – مک‌کیب با ارسال ایمیلی گفت که لازم است تیم نیم‌سال ملاقاتی با من داشته باشند. من هیچ ذهنیتی در مورد اینکه جلسه در چه موردی است، نداشتم و البته با این وجود از دفترم خواستم که هرچه زودتر ترتیبات لازم را برای تشکیل جلسه انجام دهد. سپس در صبح همان روز لبخند زنان وارد اتاق کنفرانسی شدم که رهبران تیم نیم‌سال، حقوقدانان و مدیران اجرایی روی همان صندلی‌هایی نشسته بودند که قبلاً و در مدت یک سالی که  روی پرونده کلینتون تحقیق می‌کردیم، به‌طور منظم آنها را در همان محل ملاقات می‌کردم.
بلافاصله و در حالی که روی صندلی خودم جا به جا می‌شدم، گفتم: «اعضای گروه دوباره دور هم جمع شده‌اند.» بعد پرسیدم: «چه خبر؟»
مدت‌ها بود که این طوری لبخند نزده بودم.
اعضای تیم توضیح دادند که ظاهراً لپ تاپ واینر حاوی صدها هزار ایمیل ارسالی از سیستم ایمیل شخصی هیلاری کلینتون است. این می‌توانست گنجینه‌ای از ایمیل‌های کلینتون باشد. کلینتون در سال 2014 حدود سی هزار ایمیل را به وزارت خارجه بازگردانده و حدود سی هزار ایمیل دیگر را هم با این استدلال که شخصی هستند، حذف کرده بود. این گنجینه بسیار بیشتر از مجموع این دو دسته‌ ایمیل‌های هیلاری کلینتون بود. اما موضوع دیگری که توجه اعضای تیم نیم‌سال را جلب کرد، این بود که آنها در تحقیقات‌شان هرگز نتوانسته بودند ایمیل‌هایی را از ماه‌های نخست مسئولیت خانم کلینتون در وزارت خارجه به دست بیاورند، دوره‌ای که او در آن مدت از سیستمBlackBerry AT&T استفاده می‌کرد. اعضای تیم تحقیق مشتاق بودند که آن ایمیل‌های اولیه را پیدا کنند، چون معتقد بودند اگر شاهد و مدرک مهمی وجود داشته باشد، احتمالاً باید درون ایمیل‌هایی نهفته باشد که در شروع کار خانم کلینتون به‌عنوان وزیر خارجه رد و بدل شده و به دوره‌ای مربوط می‌شود که وی تازه‌ ایمیل‌های شخصی خود را‌ راه‌ا‌ندازی کرده بود. ما هرگز ایمیل‌های اولیه روی سیستم بلک بری را پیدا نکرده بودیم. شاید در این ایمیل‌های اولیه به خانم کلینتون گفته شده باشد که نباید از ایمیل شخصی استفاده کند و یا مطلع شده باشد که نحوه برخوردش با مسائل طبقه‌بندی شده، نامناسب است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6996/22/500852/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر