رؤیای شیرین پراید
شهاب پاک‌نگر
«یک گوسفند روی صندلی جلوی پراید نشسته و دارد کاهو می‌خورد» این تصویر تا چند سال قبل یکی از سکانس‌های برتر سریال‌های طنز صدا و سیما بود ولی الان رؤیای بعضی جوان‌هاست. البته ما در این ستون نمی‌خواهیم سیاه‌نمایی کنیم و جوانان را از آینده ناامید سازیم و بگوییم گوسفند مذکور، بعد از پیاده شدن از هواپیما، سوار پراید 48 میلیون تومانی شده و کاهوی کیلویی 10 هزار تومان را می‌جود. فقط می‌خواهیم بگوییم پراید چطور توانسته راه خودش را پیدا کند و تبدیل به یک آرزوی دست نیافتنی شود.
مسئولین شرکت‌های خودروساز ما یک شعار کلیدی دارند و با همان توانستند پراید را از همه جلو بیندازند «وقتی همه رقبای‌مان گاز می‌دادند، ما ترمز می‌کردیم!» شاید برای‌تان سؤال شود «اینجوری که باید عقب بمونیم» در جواب‌تان باید بگوییم اگر هیچ رقیبی نداشته باشید همیشه اول می‌شوید. مسأله دیگری که در مورد پراید اتفاق افتاد این بود که به ما درس زندگی داد که اگر به خودباوری برسیم، هیچ کس نمی‌تواند جلودارمان باشد. پراید خودش را باور کرد، با اینکه بیشترین تلفات جاده‌ای را داشت هرگز نا امید نشد، نهایت یک آپشن زه بغل را به خودش اضافه کرد و توانست در روزهای اخیر روزی سه چهار میلیون قیمتش را افزایش دهد تا مردم این‌بار برای به‌دست آوردنش خودشان را به کشتن دهند.
یک درس دیگری که پراید برای ما داشت، این بود که برای پیشرفت لازم نیست هیچ تلاشی بکنید، حتی همان کاری که برای آن گماشته شدید را هم لازم نیست درست انجام دهید، فقط باشید بالاخره یک راه نفوذی پیدا می‌کنید. البته قبل از پراید خیلی از مدیران کشور ما هم با همین روش توانستند به جایگاه‌های بالای مدیریتی برسند و حتی یک زه بغل هم به خودشان اضافه نکردند ولی به هرحال اگر دوست دارید پیشرفت کنید سعی کنید مثل پراید باشید، پرخطر، غیرایمن، بی‌کیفیت ولی گران.
در پایان باید این نکته را هم متذکر شویم که براساس مصاحبه‌های مدیران یکی از شرکت‌های خودروساز، همین قیمت پراید هم زیان‌ده است و قیمت واقعی آن باید بیشتر از این حرف‌ها باشد. با این حساب جامعه دکتر- مهندس‌های کشورمان باید جای کار در تاکسی‌های اینترنتی به فکر یک شغل دیگر باشند. چون حتی اگر پول‌شان هم برسد که این خودرو را بخرند، حق پراید شصت هفتاد میلیون تومانی است که سوار ما شود، نه اینکه ما سوارش شویم.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7004/24/502058/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر