نمی‌خواهم فرزندم حالا بالغ شود


دکتر مریم رزاقی آذر
فوق تخصص بیماری‌های غدد درون‌ریز و متابولیسم کودکان
دختری 9 ساله دارم. با وجود اینکه جثه کوچکی دارد و قد او از همسالانش کوتاه‌تر است مدتی است که نشانه‌های بلوغ در او نمایان شده است. از آنجایی که بلوغ زودرس باعث کوتاهی قد می‌شود لطفاً مرا راهنمایی کنید که چه اقدامی باید انجام دهم؟ سؤال دومم این است که اصلاً بلوغ دخترم زودرس است یا خیر؟
متأسفانه باوری غلط در جامعه ما شکل گرفته و بسیاری از مردم گمان می‌کنند بلوغ باعث کوتاهی قد فرد خواهد شد. از این رو سعی می‌کنند با استفاده از داروهایی که برای کنترل بلوغ زودرس وجود دارند این پدیده طبیعی بلوغ را در فرزندشان به تأخیر بیندازند.
شما باید بدانید که زمان شروع بلوغ در دختران معمولاً بین 8 تا 13 سال و در پسرها بین 9 تا 15 سال است. بلوغ هنگامی زودرس محسوب می‌شود که یک یا چند علامت آن زودتر از زمان یاد شده اتفاق بیفتد. درست است که بلوغ زودرس به تحدید قد نهایی و ایجاد مسائل روانی و رفتاری منجر می‌شود و یا در مواردی که علت این پدیده مسائل پاتولوژیک مانند تومور باشد، درمان نشدن به موقع می‌تواند سلامت بیمار را به خطر بیندازد اما نکته مهم این است که اگر شروع بلوغ طبیعی باشد و با درمان به تأخیر بیفتد می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.
داروهای نگهدارنده بلوغ باعث کندی رشد کودک  می‌شوند و جهش قدی بلوغ را از بین می‌برند بنابراین اگر در زمان نادرست استفاده شود نه تنها به افزایش قد منجر نمی‌شود بلکه باعث کوتاه‌تر شدن قد او هم خواهد شد و این کوتاهی دیگر جبران نخواهد شد.
به همین دلیل شما به هیچ وجه نباید سرخود از داروهای هورمونی استفاده کنید و برای تشخیص اینکه بلوغ فرزندتان زودرس است یا طبیعی، حتماً با یک پزشک متخصص غدد مشورت کنید تا آزمایشات مربوطه انجام شود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7006/16/502327/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر