اخبـــار
مهاجرت معکوس به روستا با تولید پوشاک خانواده

بانوی کارآفرین علی آبادی با راه‌اندازی کارگاه تولید پوشاک خانواده از مهاجرت روستاییان به شهر جلوگیری کرد.
به‌ گزارش خبرگزاری صداوسیما، با خشکسالی در روستای علی آباد که در فاصله 12 کیلومتری شاهرود قرار دارد، بسیاری از روستاییان کار کشاورزی را رها و برای سکونت و کار به شاهرود رفتند، اما «نرگس ایمانی» کارآفرین علی آبادی، با راه‌اندازی کارگاه تولید پوشاک در این روستا، از مهاجرت روستاییان جلوگیری و سبب مهاجرت معکوس به روستا شده است. این بانوی کارآفرین گفت: در این کارگاه 40 نیروی کار فعالیت و ماهانه 30 هزار دست انواع پوشاک خانواده تولید می‌کنند. تولیدات این کارگاه علاوه بر ارسال به بازارهای داخلی، در مسیر صادرات قرار گرفته و نخستین محموله این پوشاک سال آینده به عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر خواهد شد. ایمانی با بیان اینکه برای توسعه این کارگاه، دو سوله دیگر در حال ساخت است، پیش‌بینی کرد، تا خردادماه سال آینده 150 نفر دیگر به شاغلان در این کارگاه افزوده شود.

جایگاه ممتاز سیستان و بلوچستان در تولید موز

سیستان و بلوچستان رتبه نخست تولید و سطح زیر کشت موز در کشور را به خود اختصاص داد.
«مجتبی پیری»، رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان به ایرنا، گفت: سالانه از 9هزار هکتار از باغ‌های میوه‌های گرمسیری استان، 160 هزار تن انواع محصول برداشت می‌شود که موز با تولید 130 هزار تن بیشترین تولیدات این بخش را به خود اختصاص داده است. پیری ادامه داد: 4 هزار و 500 هکتار از باغ‌های جنوب سیستان و بلوچستان به کشت موز اختصاص دارد که از این میزان 4 هزار و 100 هکتار بارور و بقیه غیر بارور است. وی با بیان اینکه برداشت موز در سیستان و بلوچستان در طول سال انجام می‌شود، افزود: امسال پیش‌بینی می‌شود 130 هزار تن از این محصول برداشت و روانه بازار مصرف داخل استان و کشور شود.

شکوفه نشستن بادامستان‌های کهگیلویه در زمستان

درحالی که کمتر از یک ماه از فصل زمستان باقی مانده و نیمی از کهگیلویه و بویراحمد لباس سپید برف برتن دارد، درختان بادام درنیمه جنوبی این استان و در شهرستان گرمسیری کهگیلویه به شکوفه نشسته است.
به گزارش ایرنا، تغییرات جوی و شرایط آب و هوایی مناسب در شهرستان گرمسیری کهگیلویه علت شکوفه دادن درختان بادام در فصل سرد سال ذکر شده است. «هدایت‌الله آویزش»، رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری کهگیلویه با اشاره به شکوفه‌های زیبای زمستانی درختان بادام، گفت: کهگیلویه شهرستان بادام است، به طوری که این شهرستان در زمینه کشت بادام در کشور مقام نخست را دارد. وی افزود: 10 هزار و 555 هکتار از اراضی شیب‌دار و تپه ماهورهای این شهرستان زیرکشت درخت بادام قرار دارد و این روزها گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است.

اجرای طرح پرورش میگو دور از ساحل در استان بوشهر

با توجه به محدودیت و اجرای تأسیسات نفت و گاز در زمین‌های ساحلی، طرح پرورش میگو دور از ساحل در استان بوشهر اجرا می‌شود.
به گزارش ایرنا، «عباسعلی زنده بودی»، مدیرکل شیلات استان بوشهر در چهارمین همایش ملی میگوی ایران در بوشهر افزود: با توجه به استقبال سرمایه‌گذاران صنعت پرورش میگو در این استان و محدودیت زمین‌های ساحلی راهی جز استفاده از زمین‌های دور از ساحل وجود ندارد. زنده بودی اضافه کرد: طرح پرورش میگو دور از ساحل در استان که اکنون در مرحله مقدماتی است در زمین‌های شوره زار و غیرقابل کشت اجرا می‌شود. در زمان حاضر 10 هزار هکتار در قالب 10 سایت پرورش میگو در این استان فعال است و برای توسعه صنعت پرورش میگو 3 سایت به بخش خصوصی واگذار و 2 سایت دیگر نیز در مرحله جذب سرمایه‌گذار و واگذاری است. وی اضافه کرد: یکی از مسائل و مشکلات پرورش دهندگان میگوی استان بوشهر در بخش تأمین غذاست که توانستیم با بسیج عمومی این مشکل را برطرف کنیم تا چرخه تولید در این بخش متوقف نشود.

افزایش تولید گوشت قرمز از سوی عشایر اصفهان

عشایر استان اصفهان در راستای اجرای طرح ملی افزایش زنجیره تولید گوشت قرمز، سال آینده 500 تن مجموع تولیدات گوشتی خود را افزایش می‌دهند.
«مختار اسفندیاری»، مدیرکل امور عشایر اصفهان در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: براساس این طرح تسهیلات بانکی به ارزش 150 میلیون ریال تا یکهزار میلیون ریال برای دام پرواربندی به عشایر پرداخت می‌شود. در شهرهای بویین میاندشت، فریدن و چادگان واقع درغرب استان، 27 هزار نفر عشایر ایل بختیاری و در سمیرم، دهاقان و شهرضا در شمال استان 24 هزار نفر از ایل قشقایی و محمدآباد و نصرآباد در شرق اصفهان 3 هزار نفر عشایر از طایفه عرب جرقویه سکونت دارند. جامعه عشایری این استان سالانه بالغ بر 10هزار تن گوشت قرمز یعنی 28 درصد مایحتاج منطقه را تولید می‌کنند.

کاهش41 درصدی بارش ها در بیله سوار

مقدار بارش سال زراعی جاری در شهرستان بیله سوار استان اردبیل نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته 41 درصد کاهش داشته است.
به‌گزارش ایرنا،«علی دولتی مهر»، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل در دیدار با فرماندار بیله سوار افزود: این مقدار در دوره بلند مدت نیز 30 درصد کاهش نشان می‌دهد. «حسن قبادی»، فرماندار بیله سوارهم دراین دیدار کاهش میزان بارش در سال زراعی جاری را از مشکلات این منطقه در حوزه کشاورزی ذکر کرد و افزود: کاشت محصولات کشاورزی مقاوم به کم آبی می تواند در چنین شرایطی از آسیب به کشاورزان بکاهد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7006/20/502339/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر