سفر، بالابرنده آستانه تحمل
مصطفی  آب روشن
جامعه شناس
سفر در فرهنگ‌های مختلف معانی مختلفی را به ذهن متبادر می‌کند اما با وجود همه تعاریف موجود رهایی از چالش‌ها و خستگی‌های روزمره و به‌دست آوردن یک حس خوب و آرامشی دلپذیر و دوست داشتنی وجه مشترک همه طرز تلقی‌ها است. سفر کردن این فرصت را به خانواده‌ها می‌دهد که از مشکلات و چالش‌های فکری رها شده و حتی برای یک مدت کوتاه هم شده مشکلات را فراموش کنند.
 سفر کردن اهمیت بالایی جهت تضمین سلامت روانی اعضای خانواده دارد. اما متأسفانه در جامعه ایرانی به‌خاطر بی‌اهمیتی یا مشکلات اقتصادی، فرهنگ سفر در میان بسیاری از خانواده‌ها نهادینه نشده به‌طوری که افسردگی و خشونت‌های مختلف در جامعه ما بشدت رواج دارد.
گفتنی است که هر چه بیشتر سفر کنیم احساس رضایتمندی و دلگرمی بیشتری نسبت به زندگی پیدا می‌کنیم و نسبت به مشکلات پیش رو با انگیزه واعتماد به نفس بالاتری مقابله خواهیم کرد .
در عصری زندگی می‌کنیم که بیشتر اختلالات و بیماری‌های جسمی، ریشه در اختلالات ذهنی و روان انسان دارد. سفرهای کوتاه مدت و همیشگی در آخر هفته مؤثر‌ترین و کم هزینه‌ترین درمان جهت بهبود سلامت روان خانواده‌ها و دستیابی به آرامش و نشاط اجتماعی خواهد بود.
به عبارتی انسان های امروزی که در جوامع صنعتی زندگی می‌کنند با انواع مشکلات فکری و روانی درگیر هستند که به نظر می‌رسد سفر و مسافرت می‌تواند نقش مؤثری در پیشگیری و کاهش انواع چالش‌ها و دلمشغولی‌های فکری شهروندان داشته باشد زیرا تنوع دیداری و شنیداری و تجربه‌های شیرین در فرهنگ وجغرافیای متفاوت، انسان را از حالت روزمرگی خارج کرده و به سوی نشاط و شادابی اجتماعی سوق می‌دهد هر چند سفر کردن یک تجربه کاملاً شخصی محسوب می‌شود اما از منظر اجتماعی باعث می‌شود که خانواده‌ها و نسل جوان با انواع فرهنگ‌های مختلف در جامعه آشنا شوند و بدین وسیله خاطره‌های شیرین و دل انگیزی را برای خود رقم بزنند.
در واقع با سفر کردن ما نسبت به فرهنگ‌ها و سبک زندگی دیگران آشنا شده به‌طوری که آگاهی ما از شیوه زندگی دیگران وسعت بیشتر پیدا می‌کند. در واقع مسافرت نه تنها آرامش درونی را در فرد به وجود می‌آورد بلکه از منظر اجتماعی به تقویت روحیه جمعی و مشارکت بین اعضای خانواده کمک می‌کند.
یکی از پیامدهای مثبت سفر، کاهش معنادار خشونت‌های اجتماعی و خانوادگی است. در واقع لذت بردن از طبیعت زیبا رابطه معنا‌داری با نشاط و پویایی اجتماعی داشته به‌طوری که زندگی شخصی افراد تحت تأثیر این عوامل مثبت قرار می‌گیرد زیرا وقتی سطح سلامت روانی افراد جامعه افزایش پیدا می‌کند به‌طور قطع آستانه تحمل افراد بالا رفته و میزان آسیب‌های فردی و اجتماعی بشدت کاهش پیدا می‌کند.
گفتنی است که هر چه عوامل شادابی در جامعه افزایش پیدا کند میزان تصورات و باورهای افراد به کاهش تنش و همبستگی اجتماعی بیشتر خواهد شد.
اگر نگاهی به جوامع پیشرفته بیندازیم در می‌یابیم که هزینه سفر در سبد خانواده از وزن بالایی برخوردار است زیرا سفر آنها را از چالش‌های روزمره دور نگه می‌دارد. به نظر می‌رسد اگر فرهنگ سفر و استفاده از اوقات فراغت در میان خانواده‌های ایرانی رواج پیدا کند و نهادینه شود ما شاهد یک جامعه سالم و شاداب خواهیم بود.
لازم به ذکر است که سفر باید سهل و آسان گرفته شود و خانواده‌ها نباید خود را درگیر مقدمات غیر ضروری و دست و پا گیر نمایند تا آرامش بیشتری را تجربه کنند، زیرا لذت بردن از سفرهای آخر هفته بیش از آنکه به توانایی مالی و تجهیزات خاصی بستگی داشته باشد موضوعی کاملاًعاطفی و احساسی است.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7021/12/504513/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر