هوش مصنوعی به مترو «شنزن» چین رسیدیکی از شلوغ‌ترین ایستگاه‌های مترو در چین ترکیبی از خدمات مبتنی بر فناوری نسل پنجم اینترنت 5G و هوش مصنوعی را به مسافران ارائه داد.
به‌گزارش «ایران آنلاین»، اواخر هفته گذشته ایستگاه‌های مترو شهر شنزن واقع در جنوب شرقی چین، با تجهیز به هوش مصنوعی گونه‌ای متفاوت از خدمت‌رسانی را به شهروندان خود ارائه داد. مسافران با ورود به «ایستگاه تجربه»، بدون ارائه بلیت در مقابل دوربین‌های فوق پیشرفته تشخیص چهره قرار گرفتند. این فناوری به کمک هوش مصنوعی چهره افراد را اسکن کرده و پس از تأیید از گیت ورودی عبور کردند. تمامی اطلاعات اسکن چهره مسافران بلافاصله در پایگاه‌ داده‌ها ثبت شده و مسافران در کم‌ترین زمان ممکن از گیت عبور کردند.
برخی از مسافران از وجود دوربین‌های تشخیص چهره در این ایستگاه اظهار خرسندی کرده و اعلام کردند این شیوه متفاوت در زمان مسافران صرفه‌جویی کرده و متفاوت‌تر از شیوه خرید الکترونیکی بلیت و ارائه آن برای عبور از گیت، به مسافران خدمت‌رسانی می‌کند. این در حالی است که برخی از کارشناسان نسبت به اقدامات امنیتی گسترده دولت خلق چین به‌منظور تحت نظر گرفتن شهروندان از طریق فناوری‌های نوین اظهار نگرانی کرده و خواستار توقف فوری آن شدند. این ایستگاه همچنین به روبات‌های خودران تجهیز شده است که با کمک هوش مصنوعی چهره مسافران را اسکن کرده و با تطبیق آن با اطلاعات ثبت شده در داده‌های امنیتی، خلافکاران و مظنونان را تشخیص می‌دهد. این سیستم هوشمند به محض شناسایی این دسته از افراد هشدار داده و اطلاعات تکمیلی را به نزدیک ترین نیروی پلیس ارسال می‌کند.
اما ورود فناوری‌های نوین به این ایستگاه مترو تنها به‌حضور روبات‌های هوشمند و دوربین‌های تشخیص چهره ختم نمی‌شود؛ چرا که همزمان این ایستگاه با بهره‌گیری از شبکه 5G، دسترسی مسافران به پرسرعت‌ترین اینترنت را در طول سفر امکان پذیر کرده است. مسافران به کمک این فناوری قادر به دانلود عکس‌ها و فایل‌های فشرده در کمترین زمان ممکن بوده و در کسری از ثانیه فیلم‌های باکیفیتی را در طول سفر دانلود کرده و تماشا کنند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7021/17/504535/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر