جای سبزه، نهال بکاریم
زهره افشار
خبرنگار
«حجت الاسلام «قاسم ابراهیمی» امام جمعه چابکسر در یک اقدام تحسین برانگیز، با تولید سبزه نوروزی از دانه های نارنج، موفق به تولید گلدان های سبزه ای شد که متفاوت با سبزه هائی است که با گندم و عدس تولید می شود و قابلیت کاشت در زمین را نیز دارد.»
فرهنگ و باور جوانان
حجت‌الاسلام «قاسم ابراهیمی» ، امام جمعه چابکسر با کاشت دانه‌های نارنج در یکهزار و 300 گلدان علاوه بر تولید سبزه‌هایی متفاوت برای نوروز، در صدد است تا فرهنگ و باور جوانان برای شغل مناسب را تغییر دهد.
وی می‌گوید: بواسطه وظیفه‌ای که درشهر چابکسر دارم دختران و پسران جوان زیادی به سراغم می‌آیند و توقع دارند به آنان در یافتن کار کمک کنم و متأسفانه خیلی از این جوانان فقط پشت میز نشستن را شغل درست و حسابی و در‌شأن خود می‌دانند. در حالی که چنین تفکری را قبول ندارم و به همین دلیل تصمیم گرفتم کاری کنم که حداقل برای جوانان دور و بر خودم این فرهنگ را ایجاد کنم که هرکس جویای کار باشد و عزم کار کردن داشته باشد منتظر نمی‌ماند تا به سراغش بیایند و بگویند بفرمایید این میز کار شماست!
ابراهیمی می‌افزاید: آب و هوای استان ما برای پرورش گل و گیاه مناسب است و به همین دلیل اقدام به کاشت نارنج در گلدان‌های کوچک کردم تا با تولید این سبزه‌های زیبا و معطر برای نوروز هم درآمدزایی کرده باشم هم از اسراف شاید صدها تن گندم و عدس و ماش و... که می‌توان برای قوت روزانه مردم استفاده کرد به نوبه خودم جلوگیری کنم. از سوی دیگر، سبزه نارنج را قرار نیست بعد از ایام عید دور بریزیم بلکه هم می‌توان از آن به‌عنوان گلدان آپارتمانی با منظر زیبا و بوی خوش استفاده کرد و هم آن را به باغچه منتقل کرد و به‌عنوان نهال کاشت.
به گفته این روحانی خوش ذوق این دانه‌های نارنج ۴۵ روز پیش در گلدان‌ها کاشته شده و جالب است بدانید همه یکهزار و 300 گلدان در یک اتاق 70 متر مربعی نگهداری می‌شده است.
وی البته از خانواده خود نیز سپاسگزار است که پذیرایی خانه را برای تولید سبزه اختصاص داده است.
شاد کردن خانواده نیازمندان
امام جمعه چابکسر با تأکید بر اینکه درآمد حاصل از فروش این سبزه‌ها قرار است دل چند خانواده نیازمند را با تأمین مایحتاج نوروزیشان شاد کند، تصریح می‌کند: در این راستا می‌خواهم این سبزه را برای عرضه به تهران بیاورم تا عایدی بیشتری به دست آید.
وی تأکید می‌کند: پس جوانان ببینید با همین امکانات کم هم می‌شود به درآمد مناسب رسید حالا نمی‌گویم تنها سبزه ولی جوانان جویای کارمنطقه ما می‌توانند اقدام به پرورش گل و گیاه کنند؛ سرمایه زیادی هم نمی‌خواهد و چون آب وهوا مناسب است این فعالیت را می‌توانند در گوشه‌ای از خانه‌شان انجام دهند. تا جایی که اطلاع دارم امسال برای ایجاد گلخانه‌های با مقیاس کوچک حتی در داخل خانه‌های مردم هم وام می‌دهند پس جوانان «یا علی» بگویند و برای سال جدید خود را آماده تلاش برای اشتغالزایی با این شیوه‌ها کنند. البته این موضوع خاص جوانان منطقه ما نیست و بالاخره هر استانی ظرفیت خاص خود را دارد و جوانان باید قابلیت‌های اطراف خود را بشناسند؛ فرضاً ممکن است جوانان اهل سیستان و بلوچستان بویژه دختران این دیار در صنایع دستی مانند سوزن دوزی همت کنند و بتوانند با بازاریابی خوب به کسب درآمد بپردازند یا جوانان روستایی کرمانشاهی به پرورش مرغ‌های بومی همت گمارند و کم کم کار خود را توسعه دهند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7021/20/504551/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر