اخبـــار
آمادگی جزیره هرمز برای پذیرایی از میهمانان نوروزی

فرماندار بندرعباس اظهار داشت: به‌دنبال آن هستیم تا وضعیت موجود در جزیره هرمز را ساماندهی و بستری فراهم‌ کنیم تا گردشگران بیشتری به این جزیره سفر کنند.
به گزارش ایسنا، «عزیزالله کناری» در جمع مردم جزیره هرمز با بیان اینکه آیین‌نامه ملوانی ظرفیت مناسبی برای اهالی این جزیره مهیا کرده، گفت: با کمک شهرداری باید تا قبل از عید وضعیت جابه‌جایی گردشگران در این جزیره ساماندهی شود تا در ایام نوروز به مشکل خاصی برنخوریم. وی تصریح کرد: در جزیره هرمز موتورسیکلت‌های سه‌چرخ جابه‌جایی گردشگران را برعهده‌ دارند؛ از این‌رو لازم است تعاونی مربوطه با کمک شهرداری ساماندهی آنها را تا قبل از عید انجام دهد.

اختصاص 1250 میلیارد تومان برای توسعه خراسان جنوبی

برای توسعه خراسان جنوبی طرح‌هایی با اعتبار یکهزار و 250 میلیارد تومان اختصاص داده شد.
به‌گزارش ایرنا، «محمدباقر نوبخت»، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه در سفر به خراسان جنوبی در فرودگاه بیرجند از اجرای یک برنامه توسعه کوتاه مدت دو ساله خبر داد و افزود: 10 هزار واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد استان و افرادی که از سوی بنیاد مسکن مستحق دریافت این واحدهای مسکونی باشند، ساخته می‌شود.

یادگار صفوی«سفیر گورکانی» در فهرست آثار ملی

سنگ نوشته سلطانیه زنجان، یادگار صفوی«سفیر گورکانی» درفهرست آثار ملی قرار گرفت.
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، «یحیی رحمتی» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: «میر معصوم بکری» سفیر فرهنگی اکبر شاه گورکانی 428 سال پیش این سنگ نوشته را از هند به ایران آورده است. وی افزود: دوران شاه عباس صفوی بود که میر معصوم بکری بعد از سه نسل خود که ساکن قندهار بودند به فرمان پادشاه گورکانی رنج سفر از هند به ایران را به جان خرید و در هر 170 کیلومتر یک سنگ نوشته از خود به یادگار گذاشت که یک نمونه آن درهنگام عبور از سلطانیه باقی مانده است.

پرداخت تسهیلات رونق تولید در لرستان

۹۸ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در لرستان پرداخت‌ شده است. به‌گزارش تسنیم ، «محمدرضا صفی خانی»، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان اظهار داشت: طی 11 ماه گذشته به صنایع کوچک و متوسط با پیشرفت بالای 60 درصد تسهیلات مناسبی به طرح‌های حوزه صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی و میراث فرهنگی استان پرداخت‌ شده است. وی افزود:131 پرونده به مبلغ بیش از 433 میلیارد تومان در مرحله ورودی ارجاع به شعبه بوده که سهم بخش صنعت، معدن و تجارت 108 پرونده با مبلغ 416 میلیارد تومان و سهم بخش کشاورزی 23 پرونده با مبلغ 17 میلیارد تومان است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان عنوان کرد: 69 پرونده به مبلغ بیش از 211 میلیارد تومان در مرحله انباشت ارجاع به شعبه است که سهم بخش صنعت، معدن و تجارت 51 طرح و بخش کشاورزی 18 طرح است.

احیای خلیج گرگان متوقف نمی‌شود

برای احیای خلیج گرگان کانال‌های منتهی به دریای خزر که برای انتقال آب است، لایروبی می‌شود.
به گزارش ایرنا، «حمید خلیلی» مدیرکل سواحل و بنادرسازمان بنادر و کشتیرانی کشور درکمیته ساماندهی و مدیریت مناطق ساحلی گلستان درگرگان، اظهار داشت: در این راستا، کانالی به طول 2.5 کیلومتر، عمق 2 و عرض 80 متر با 180 میلیارد ریال اعتبار، لایروبی خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه با وجود کاهش روند پسرفت آب دریای خزر در سال‌های اخیر برنامه نجات بخشی و احیای مناطق مهم چون خلیج گرگان با جدیت ادامه خواهد یافت، پیش‌بینی کرد با انجام این لایروبی که انجام آن در گرو اعلام موافقت سازمان حفاظت محیط زیست است، 750 هزار مترمکعب گل و لای از سطح خلیج گرگان و کانال‌های انتقال آب جمع‌آوری شود.
لایروبی این کانال برای احیای خلیج گرگان مصوبه کارگروه ساماندهی خزر است که با آب نگاری انجام شده باید این عملیات درکانال‌های «چپاقلی» و «خزینی» به‌عنوان مسیرهای منتهی از خلیج گرگان انجام شود. بهترین مسیر برای لایروبی و ورود آب خزر به خلیج گرگان کانال «چپاقلی» است که امیدواریم همکاری و اقدامات مشترک سازمان‌های بنادر و کشتیرانی و محیط زیست منجر به بازگشت دوباره زندگی و حیات به خلیج شود.
وی به دست‌اندازی سواحل خزر در مازندران و گیلان اشاره کرد و گفت: برخلاف این استان‌ها اما سواحل گلستان همچنان بکر و دست نخورده باقی مانده که باید کماکان مراقبت برای به تاراج نرفتن این سرمایه‌های طبیعی با جدیت بیشتر ادامه یابد. خلیلی افزود: سازمان بنادر و کشتیرانی آمادگی دارد برای تعیین حریم ساحل درگلستان وجلوگیری ازهرگونه دست‌اندازی و تجاوز به این حدود با مسئولان استان همکاری کند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7021/20/504555/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر