وزیر دفاع در نشست بین المللی مین زدایی:

توان دفاعی کشور افزایش می یابدنشست بین‌المللی مین زدایی به میزبانی وزارت دفاع و با هدف صدور دانش فنی مین زدایی به کشورهای آلوده به مین با حضور مقامات ارشد بین‌المللی نظامی و دیپلماتیک و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز گذشته در تهران برگزار شد.  به گزارش ایرنا، در این نشست بین‌المللی، امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و جمعی از مقامات ارشد بین‌المللی نظامی از کشورهای آسیایی، مشترک المنافع و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی در حوزه مین زدایی حضور داشتند و در برپایی این نشست کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران و سرویس خدمات مین زدایی سازمان ملل متحد همکاری ویژه داشتند؛ تشریح اقدامات و معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه نظامی بشردوستانه، آشنایی با وضعیت آلودگی سایر کشورها به مین، مهمات خوشه‌ای و مواد منفجره به جا مانده از جنگ از دیگر موضوعات مورد بررسی در این نشست بین‌المللی بود.
تبادل تجربیات در حوزه عملیات مین زدایی میان کشورهای درگیر با معضل مین و تسهیل نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی در حوزه مین زدایی بشردوستانه نیز در این نشست مورد بررسی قرار گرفت. به گفته وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، جمهوری اسلامی ایران دیگر ‌اجازه نمی‌دهد جنگی رخ دهد، از این‌رو برای حفاظت از صلح و امنیت حتماً توان دفاعی خود را افزایش می‌دهیم.
امیر سرتیپ «امیر حاتمی» در ادامه افزود: مساحت زیادی از کشور در دوران جنگ تحمیلی به مین و مواد منفجره‌ای آلوده شد که بسیاری از قدرت‌ها در اختیار صدام قرار داده بودند، در 12 سال اخیر 93 شهید و 125 جانباز در راه مقابله با مین تقدیم‌ کشور کردیم، محرومیت‌ها در راستای پاکسازی مناطق آلوده به مین همچون تحریم‌ها مانع جمهوری اسلامی ایران نشدند، ما علم لازم را کسب و نیازهای خود را تأمین کردیم، خوشحالیم که بخش‌هایی از سازمان ملل به ما کمک می‌کنند اما متأسفیم که بخش‌های دیگر همچون شورای امنیت تدبیر غلط می‌اندیشند؛ به ما می‌گویند شما نباید موشک و تسلیحات دفاعی داشته باشید اما در کنار آن به کشورهای صاحب کارخانه‌های بزرگ ‌تسلیحات اجازه می‌دهند منطقه را مملو از سلاح کنند.
وی تأکید کرد: باید تدبیری منطقی اندیشیده شود و به دور از منافع کارخانه‌های اسلحه‌سازی به مردم ‌نگاه کنند، با مقاومت در مقابل زیاده خواهی‌ها جنگی رخ نمی‌دهد و ما هم با عوارض آن مواجه نمی‌شویم؛ معتقدم جهان عاری از آثار جنگ‌ها نیازمند اراده و افزایش کمک نهادهای بین‌المللی برای پاکسازی زمین‌های آلوده به مین است.
ایران بزرگترین قربانی مین‌گذاری
رئیس مرکز مین زدایی جمهوری اسلامی ایران گفت: بروز انواع جنگ‌ها و پیشرفت سلاح‌ها مشکلات مختلفی را برای بشریت ایجاد کرده است که تهدیدی در راستای صلح، امنیت و ثبات محسوب می‌شود. بر اساس گزارش‌های بین‌المللی، ایران دارای مناطق آلوده به مین و مهمات خوشه‌ای و مواد منفجره باقی مانده از جنگ تحمیلی است. محمدحسین میراحمدی افزود: 42 هزار کیلومتر مربع از خاک ایران در جنگ ‌تحمیلی به انواع مین و مواد منفجره آلوده است و این کشور بزرگ‌ترین قربانی آن است.
حمایت ایران از تلاش‌های سازمان ملل برای مین زدایی
به گفته رئیس مرکز مین زدایی سازمان ملل متحد، ایران همواره از تلاش‌های مجمع عمومی سازمان ملل برای تدوین قطعنامه‌ها، رسیدگی‌ به مشکلات مین و خلع سلاح حمایت و در این راستا کمک کرده است.
 «اگنس مارکایلو» افزود: ما در تلاش هستیم تا کشورها بتوانند پس از جنگ ایمنی خود را باز گردانند و در مسیر توسعه پایدار گام بردارند.
رئیس مرکز مین زدایی سازمان ملل متحد همچنین گفت: جنگ عراق با ایران میدان‌های مین بسیاری به جا گذاشته است که امیدواریم با توجه به روابط خوب امروز دو کشور خطرات ناشی از بقایای جنگ کاهش پیدا کند، ایران همواره سعی می‌کند در جاری‌سازی جنسیت در زمینه مین زدایی اقدام کند، زیرا نمی‌توان با نیمی از نیروهای خود با مین مقابله کرد.
اجرای پروژه آگاه‌سازی خطر مین در ایران توسط صلیب سرخ
نماینده کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تهران نیز در این نشست اعلام کرد: این سازمان بین‌المللی با کمک هلال احمر پروژه آگاه‌سازی نسبت به خطرات مین را در ایران اجرا می‌کند؛ این پروژه شامل پناهندگان افغان ساکن در ایران نیز می‌شود. آخرمن افزود: تفاهمنامه را با وزارت امور خارجه و مرکز مین زدایی ایران برای مقابله با مشکلات مین امضا کرده‌ایم تا در راستای آگاهی رسانی، تبادل دانش و حمایت از فعالیت‌های مین زدایی اقدام شود، این نهاد بین‌المللی از چندین دهه پیش تلاش می‌کند تا به مشکلات ناشی از جنگ و بقایای این پدیده شوم رسیدگی کند. نماینده کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تهران به مبارزه ایران با مشکل مین اشاره کرد و گفت: پنج استان ایران در مساحتی معادل کشور سوئیس با مین‌های به جا مانده از جنگ درگیر هستند که حجم قابل توجهی را نشان می‌دهد.  وی همچنین از آمادگی صلیب سرخ جهانی به منظور پاکسازی بقایای باقی مانده از مین در ایران خبر داد.
ایران، آماده همکاری‌های بین‌المللی برای مین زدایی
معاون حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه نیز پیامدهای پس از جنگ را از مهم‌ترین معضلات بشر دانست و گفت: استفاده از تجهیزات و تسلیحات نظامی تا سالیان متمادی بعد از جنگ است که زندگی انسان‌ها را به مخاطره می‌اندازد.  غلامحسین دهقانی، افزود: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از قربانیان مین، تاکنون تلاش‌های بسیاری را در راستای پاکسازی مناطق آلوده انجام داده و در این راستا با محوریت مرکز مین‌زدایی کشور یک برنامه ملی تهیه شده است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7021/6/504587/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر