طبقه متوسط امریکا قربانی اصلی بودجه 2020 ترامپ
ندا آکیش
خبرنگاربودجه 4.75 تریلیون دلاری برای سال مالی 2020 امریکا، بودجه‌ای که در تاریخ فدرالی این کشور سابقه نداشته، روز یکشنبه به وقت محلی از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا تقدیم کنگره و روز دوشنبه به وقت محلی هم جزئیات آن رسانه‌ای شد و همان طور که انتظار می‌رفت، برنامه‌های داخلی مانند آموزش و محیط زیست کمترین و ارتش بیشترین بهره را از این بودجه بردند. در این پیش‌نویس بودجه همچنین بودجه دیوار مرزی 8.6 میلیارد دلار تعیین شده در حالی که کنگره پیشتر با رقم کمتر از آن یعنی حدود 5 میلیارد دلار موافقت نکرده بود.
به گزارش نیویورک تایمز، در بودجه پیشنهادی ترامپ حدود 5 درصد افزایش هزینه‌ها برای ارتش پیش‌بینی شده در حالی که خود پنتاگون هم این میزان افزایش بودجه را درخواست نداده بود و انتظاری کمتر از 5 درصد داشت.
رهبران دموکرات هر دو مجلس سنا و نمایندگان در واکنش به بودجه پیشنهادی رئیس جمهوری اعلام کردند که این طرح به محض ورود به کنگره در روز یکشنبه یک طرح مرده قلمداد شد زیرا بشدت مغایر با بودجه‌های ارائه شده در سال‌های قبل است و در صورتی که تصویب شود، برای سال‌های آینده کسری بودجه چندین تریلیون دلاری را به ارمغان خواهد آورد که تا 15 سال آینده هم نمی‌توان این کسری بودجه را به تعادل رساند.
سناتور دموکرات چاک شومر از نیویورک این پیشنهاد بودجه را «تیرخلاص به طبقه متوسط امریکا» توصیف کرد و گفت، در این طرح آقای ترامپ خواستار کاهش هزینه‌ها در بخش مراقبت‌های بهداشتی درمانی، امنیت اجتماعی و بسیاری از برنامه‌های مربوط به طبقه متوسط جامعه شده است. این پیشنهاد بودجه ویرانگر است اما اصلاً تعجب‌آور نیست که ترامپ این کار را کرده است.
با بودجه‌ای که ترامپ پیشنهاد کرده، 818 میلیارد دلار از بودجه برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی درمانی 10 سال آینده امریکا و  حدود 1.5 تریلیون دلار هم از پروژه‌های مربوط به بیمه سالمندان کاسته می‌شود.
همچنین این سومین سال متوالی است که ترامپ در پیشنهادهای بودجه‌ای خود سهم وزارت آموزش را کاهش می‌دهد به طوری که در بودجه 2020 این سهم را تا 10 درصد کاهش داده است. کنگره بارها و بارها با کاهش بودجه وزارت آموزش مخالفت کرده و حتی سال گذشته نمایندگان این بودجه را افزایش دادند. یکی از برنامه‌هایی که ترامپ برای آموزش دارد، این است که بودجه برنامه مشهور «پس از مدرسه» را که بسیاری از دانش‌آموزان کم درآمد از آن منتفع می‌شوند، کم می‌کند.
فارغ از غیرمتعادل بودن این پیشنهاد بودجه‌ای، علنی شدن جزئیات بودجه درخواستی ترامپ از سوی کاخ سفید موارد اختلاف دموکرات‌ها با رئیس جمهوری را بیش از پیش برجسته کرد. یکی از مهمترین موارد اختلافی، بخش مهاجرت است زیرا اصلاً بعید نیست که دعواهای دموکرات‌ها با ترامپ بر سر دیوار مرزی بار دیگر شعله‌ور شود. در آخرین روزهای سال گذشته میلادی پس از آنکه مجلس نمایندگان با درخواست حدود 5 میلیارد دلاری ترامپ برای دیوار مرزی مخالفت کرد، ترامپ دولت فدرال را به مدت 35 روز تعطیل کرد. در نهایت این دعوا و کشمکش دموکرات‌ها تنها با 1.6 میلیارد دلار بودجه برای دیوار مرزی موافقت کردند و حالا ترامپ در پیشنهاد بودجه 2020 خود رقم درخواستی را بالا برده و 8.6 میلیارد دلار برای دیوار مرزی‌اش می‌خواهد.  
جان یارموث، نماینده دموکرات و رئیس کمیته بودجه مجلس نمایندگان امریکا درباره بودجه پیشنهادی ترامپ گفت: خنده‌دار است که در عنوان این بودجه آمده «وعده‌های محفوظ» چون در واقع وعده‌های بسیار زیادی وجود دارد که در این بودجه نقض شده است. وقتی داریم روی اولویت‌های هزینه‌ای‌مان برای 2020 کار می‌کنیم، نباید اصلاً این پیشنهاد بودجه‌ای را جدی بگیریم.  
سناتور برنی سندرز هم در واکنش به این بودجه در بیانیه ای اعلام کرد، این بودجه در بدو ورود به کنگره شکست خورد.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7021/22/504591/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر