راهبردهای 6 گانه ستاد تنظیم بازار در شب عید اعلام شد

ترخیص 70 کانتینر گوشت تنظیم بازاری


سهیلا یادگاری
خبرنگار
ستاد تنظیم بازار با هدف کاهش قیمت اقلام مورد نیاز و نظارت بر بازار شب عید 6 راهبرد را برای اجرا به متولیان بخش‌های مختلف تصویب کرد. علاوه بر این برنامه‌ها معاون دفتر تنظیم بازار از انجام اقدامات لازم برای ترخیص گوشت‌های وارداتی از بندر شهید رجایی خبر داد.
نمایشگاه‌های بهاره استانی
برگزاری نمایشگاه‌های بهاره با صلاحدید ستادهای تنظیم بازار استانی یکی از راهبردهای ستاد تنظیم بازار برای کاهش قیمت‌ها در روزهای پایانی سال است. با تصمیم ستاد تنظیم بازار، مقرر شد نمایشگاه‌های فروش بهاره در سراسر کشور، با نظرستادهای تنظیم بازار استانی فعالیت کنند و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اصناف نیز فروش فوق‌العاده را در دستور کار قرار دهند.همچنین بنابر اعلام ستاد تنظیم بازار، تأمین و توزیع کالاهای اساسی در کنار اجرای طرح تنظیم بازار میوه و مرکبات در حال پیگیری و اجراست. ستاد تنظیم بازار با هدف پیشگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی، طرح تشدید بازرسی و نظارت ویژه با همکاری سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها، بازرسی اتاق اصناف و سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها را اجرا می‌کند. راهبرد پنجم ستاد تنظیم بازار، انتقال اطلاع‌رسانی بموقع و شفاف از وضعیت بازار به کارگروه ملی تنظیم بازار و وزارتخانه‌های ذیربط است. این ستاد در راهکار ششم مصوب کرد، با هدف حفظ آرامش بازار، با پدیده قاچاق بویژه قاچاق کالاهای اساسی و ضروری در استان‌های مرزی مقابله شود.
گوشت‌های وارداتی در راه بازار
در حالی که مدیرعامل سازمان اموال تملیکی از مشکل ترخیص ۷۰ کانتینر گوشت وارداتی تنظیم بازار به دلیل عدم تسویه ارزی خبر داده و رفع سریعتر مشکلات ترخیص را خواستار شد مجید حسنی مقدم، معاون دفتر تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با «ایران» از فعال شدن کانال‌ها مربوط برای رفع این مشکل خبر داد. به گفته حسنی مقدم تا زمانی که پول فروشنده پرداخت نشود کالایی که وارد بندر می‌شود امکان ترخیص ندارد. او افزود: ارز گوشت‌های وارداتی توسط بانک مرکزی تأمین شده اما بخاطر تحریم انتقال ارز موانعی دارد که مانع از جابه‌جایی پول به حساب فروشنده بوده است اما با اقداماتی که انجام شده امیدواریم تا پایان سال انتقال پول انجام شود و گوشت‌ها از بندر وارد بازارهای هدف شود.
واردات گوشت با ارز دولتی محدود شد
حسنی مقدم همچنین از محدودیت واردات گوشت با ارز 4200 تومانی خبر داد و گفت: واردات گوشت از این پس فقط با ارز نیمایی خواهد بود و ارز دولتی فقط به واردات گوشت گروه‌های هدف اختصاص می‌یابد. معاون دفتر تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی این احتمال که کاهش واردات گوشت با ارز دولتی موجب افزایش دوباره قیمت این کالا خواهد شد را رد کرد و گفت: در چند روز گذشته قیمت گوشت داخلی کاهشی بوده و افزایش واردات موجب تعدیل قیمت‌ها می‌شود هرچند واردات با ارز نیمایی باشد. او گفت: این‌که چه مقدار گوشت وارداتی با ارز دولتی برای گروه‌های هدف باید وارد شود و این‌که قیمت گوشت وارداتی با ارز نیمایی در بازار چقدر باشد در حال بررسی است و سازمان حمایت بزودی قیمت آن را مشخص می‌کند و مقدار گوشت مورد نیاز برای گروه‌های هدف نیز توسط ستاد تنظیم بازار اعلام خواهد شد.
ایجاد بازار سیاه برای گوشت مرغ
با افزایش قیمت گوشت تقاضا برای مرغ به عنوان جانشینی برای گوشت افزایش یافت، اما قیمت مرغ نیز از حدود 8 هزار تومان در چند ماه گذشته در سطح بازار به بیش از کیلویی 15 هزار تومان رسیده است. این افزایش قیمت در حالی است که متولیان تولید تأکید دارند تولید کاهش نداشته و نهاده‌های تولید مرغ نیز با ارز دولتی وارد می‌شود و نباید افزایش قیمت را به نهاده‌ها ربط داد. اما تولید کنندگان می‌گویند خوراک دام با قیمتی بالاتر از آنچه دولت اعلام کرده به دست آنان می‌رسد و بخاطر مشکل تأمین خوراک آنها جوجه‌ریزی را کاهش داده‌اند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7021/21/504612/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر