«غنای هویت فرهنگی ایرانیان»

سید ضیا‌هاشمی
مدیر عامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی
فرارسیدن سال نو را به همه هموطنان بویژه خوانندگان عزیز «ایران» تبریک می‌گویم. سرآغاز سال جدید با «عید فرخنده  نوروز» یکی از نمادهای هویتی ما ایرانیان و یکی از زیبایی‌های بی شمار فرهنگ ما است. «عید نوروز» فصل مشترکی است میان عموم ایرانیان از هر قشر و گروه و قوم و برای همگان نماد  نشاط و نو شوندگی است. طبیعت نو با عید  نوروز تقارن می‌یابد و تحول طبیعت، همراه با تعطیلات رسمی نوروز، موقعیتی فراهم می‌کند که ایرانیان تعاملات خانوادگی و فامیلی گسترده‌تری برقرار کنند و دوستان و بستگان در فضایی خاص از حال و احوال یکدیگر باخبر شوند. با کاهش روابط مستقیم خویشاوندی و همسایگی در سبک زندگی جدید، تعطیلات نوروز فرصتی مغتنم است برای عمل به سنت حسنه صله ارحام و شکل‌گیری دورهمی‌هایی که پیوندهای سنتی در شبکه‌های اجتماعی را تقویت و به سرمایه مشترک اجتماعی کمک می‌کند؛ سرمایه‌ای که در شرایط کنونی جامعه اهمیتی مضاعف یافته و در عین حال در معرض چالش و مخاطره هم قرار گرفته است. پس، تقارن عنصر تحول طبیعت، تعطیلات اداری و سنت‌های اصیل ایرانی موقعیتی ایجاد کرده است  که برای جامعه بسیار مغتنم است، بویژه اینکه در تحولات سیاسی - اقتصادی جهانی، کشور ما در شرایطی قرار گرفته است که نیازمند تبادل آگاهی و مراودات فرهنگی بیشتری در جامعه است. در این شرایط بهره‌گیری از مشترکات فرهنگی و بازشناسی مصالح مشترک و منافع ملی کلان ضرورتی مضاعف یافته است تا با تقویت سرمایه اجتماعی، آمادگی بیشتری برای اداره چالش‌های جاری و مقابله با عوارض احتمالی آن فراهم آید.
عناصر هویتی مشترک ایرانیان در طول تاریخ و بویژه در تاریخ معاصر، همواره نقطه اتکای مهم و بسیار ارزشمندی برای مقابله با بحران‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بوده است. بر این اساس هر عاملی که بتواند این مشترکات را تقویت و به سرمایه اجتماعی کمک کند، برای گذر از مشکلات جاری کشور بسیار مفید و راهگشا خواهد بود. در چنین شرایطی است که بذل توجه به غنای فرهنگی، نماد‌های هویتی و جاذبه‌ها و زیبایی‌های فرهنگ و جامعه ایران ضرورتی مضاعف می‌یابد.
ایران کشوری است کهن و برخوردار از تمدنی چند هزار ساله  که در این تمدن، عناصر فرهنگی گوناگونی که در دوره‌های مختلف تاریخی و در تعامل با مناطق مختلف جغرافیایی پدید آمده، امروز یک میراث بسیار غنی فرهنگی در اختیار نسل حاضر قرار داده است. در این کشور پیوند میان اقوام و مذاهب گوناگون در طول زمانی بسیار طولانی شکل گرفته و خرده فرهنگ‌های مختلف در طول قرون متمادی همزیستی مسالمت‌آمیزی را تجربه کرده‌اند. تنوع خرده فرهنگ‌ها و گونه گونی گویش‌ها و آداب و سنن اجتماعی، فرش الوانی در جغرافیای ایران ایجاد کرده است که برای هر ناظر ژرف اندیشی، خیره کننده و دلربا است. تنوع فرهنگی، غنای طبیعی، دیرینگی تمدنی و استمرار تاریخی در این دیار ظرفیت‌های بسیار برجسته و ویژه‌ای ایجاد کرده است که نقطه اتکا و افتخار هر ایرانی در هر کجای جهان است.
ایرانیان در زمان حاضر سرمایه‌ای
بی بدیل در اختیار دارند که آنان را به هم پیوند می‌زند و سرنوشت مشترکی برایشان به ارمغان می‌آورد. سیر تاریخی مشترک ایرانیان در شرایط کنونی- که جهانی شدن فرهنگ‌ها و ارتباطات ویژگی بارز آن است -، زمینه و انگیزه مناسبی برای توسعه تعاملات فرهنگی و گفت‌وگوی ملی ایرانیانی فراهم کرده است که می‌خواهند و می‌توانند با اتکا به سرمایه مشترک تاریخی و فرهنگی، موقعیت و جایگاه کشور و فرهنگ‌شان را در دنیای معاصر برجسته‌تر سازند. آغاز سال نو فرصتی مناسب است برای مرور وقایع یک سال گذشته و ترسیم چشم انداز سال آینده ، بدان گونه که داشته‌های سرشار ایران و ایرانیان، برای تحقق خواسته‌ها و آرمان‌های متعالی آنان به کار گرفته شده و حرکت مشترک آنان را در مسیر تاریخی مشترک هدایت نماید. ایرانیان در طول تاریخ با برخورداری از  اشتراکات هویتی سرنوشت ساز توانسته‌اند تمدن غنی و کهن خود را پاس دارند و همچنان با اتکا و افتخار به همان داشته‌ها و اشتراکات سرنوشت آتی خود را در سال 1398 خورشیدی رقم خواهند زد. ان‌شاءاللهآدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7023/3/504655/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر