روی خط خبــــــر
شب موسیقی خوزستان و افغانستان

دومین شب ازدومین «فستیوال کوچه»، با اجرای خوزستانی‌ها برگزار شد و قطعه «کماکان»، موسیقی محفلی و نوستالژیک در کوچه‌های بوشهرنواخته شد. پیوند فرهنگی خوزستانی‌ها و بوشهری‌ها در این اجرا بسیار چشم‌نواز بود و با استقبال پرتعداد مردم روبه‌رو شد. «کماکان» با اینکه ریشه‌‌های عمیقی از موسیقی جنوب غرب ایران را در دل خود دارد، در عین حال راه خود را از موسیقی بومی هم جدا می‌‌کند. مهدی ساکی و گروه همراهش در واقع ریتم و ملودی‌هایی را از موسیقی جنوب می‌‌گیرند و در بستر موسیقایی متفاوت، دست به بسط و گسترش آن می‌زنند. در ادامه برنامه، اجرای هنرمندان افغان و همراهی اهل کوچه نشان داد که این زبان مشترک، با ریتم و موسیقی میان دو خاک، قدمتی دیرینه دارد.ازدیگر اجراهایی که در حاشیه برنامه‌های دومین فستیوال کوچه در کافه‌های بوشهر اجرا شد، شب اصفهان (راک، رنگین‌کمان اختراع) در کافه کهن، اجرای تئاتر «زنبور» به کارگردانی محمد مطهری‌پور در قهوه‌خانه جفره علیباش، شب عربی با موسیقی محفلی و نوستالژیک در کافه ناجی و اجرای موسیقی محفلی شب بوشهر در کافه لنج بود. دومین «فستیوال کوچه» از بیستم تا بیست و ششم اسفند ماه جاری در بوشهر برگزار می‌شود.

مجوز فعالیت 28 نگارخانه در تهران

براساس اعلام معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سال‌جاری ٢٨نگارخانه برای فعالیت در تهران از اداره کل هنرهای تجسمی مجوز فعالیت گرفتند. در ادامه ارائه مجوز به نگارخانه‌ها برای فعالیت در تهران، اداره کل هنرهای تجسمی علاوه براین مجوز فعالیت ٢٤ نگارخانه را تهران طی سال ٩٧ تمدید کرد.

جشنواره بهاری «نوروزگاه» در خانه هنرمندان ایران

خانه هنرمندان ایران از ۳ تا ۱۰ فروردین جشنواره بزرگ بهاری با عنوان «نوروزگاه» را برگزار می‌کند. برنامه‌های این جشنواره که با همکاری شهرداری تهران در ایام نوروز برگزار می‌شود شامل موسیقی زنده محلی، نمایش آیینی و شاهنامه‌خوانی است که از ساعت ۱۸ تا ۲۲ روزهای ۳ تا ۱۰ فروردین در فضای باز خانه هنرمندان ایران برپا خواهد شد.

خیمه شب بازی ایران صاحب خانه می‌شود

خانه موزه خیمه شب بازی ایران روز ۲۵ اسفند در خانه فرهنگ و هنر مانا با مدیریت ستاره اسکندری راه‌اندازی می‌شود. این خانه موزه که مدیریت آن برعهده ستاره اسکندری و سیاوش ستاری است، در خانه فرهنگ و هنر مانا دایر می‌شود.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7022/5/504766/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر