دکتر پیرحسین کولیوند، رئیس اورژانس کشور:

مأموریت اورژانس، تزریق امید به مردم است
زهره صفاری
خبرنگار
تعهد خدمت و شوق نجات انسان‌ها تنها رسالت سفیدپوشان اورژانس است. آنها از خودگذشتگی می‌کنند و خطرات را به جان می‌خرند تا قلبی را به تپش وادارند و نفس‌های به شماره افتاده را به زندگی بازگردانند. امدادگران اورژانس طلایه داران امیدند و برای نجات هموطنانشان و عشق به ایران می‌ایستند و اجازه نمی‌دهند سختی‌ها خللی در کارشان ایجاد کند. پیرحسین کولیوند که سه سالی است بر کرسی ریاست اورژانس کشور قرار گرفته است، در گفت‌و‌گوی صمیمانه با روزنامه ایران از عشق به‌کار و دغدغه‌هایش می‌گوید.
یکی از مجموعه‌های مهم خدمات‌رسانی به مردم در کشور اورژانس است و بی‌تردید هر کسی که قدم در این مجموعه می‌گذارد عرق به نوع دوستی و ایثار و فداکاری در وی نمایان‌تر است اما آیا می‌توان میهن‌دوستی را نیز در این مجموعه همان قدر آشکارا لمس کرد؟
از آنجا که تاریخ زندگی ما با وطن پیوندی ناگسستنی دارد، علاقه، انگیزه، دفاع، عمران و آبادانی این مرز و بوم هر روز بیشتر می‌شود. این عرق و علاقه به وطن در قرآن و روایات نیز آمده است. ما برای اعتلای ایران اسلامی، بسیاری از عزیزان و جوانان‌مان را از دست داده‌ایم و همین امر این عرق را بیش از پیش کرده است. برای آبادی و ارتقای ارزش‌ها باید وطن و مملکت را دوست داشت تا با این عشق بتوانیم کشورمان را بهتر بسازیم.
در این میان امیدواری چه نقشی در پیشرفت اهداف کشور دارد؟
وقتی امید وجود داشته باشد موتور تلاش و انگیزه پرشتاب‌تر شده و پیشرفت کشور بیشتر می‌شود. انسان‌ها وقتی امیدوار باشند هدفشان را با دقت بیشتری دنبال می‌کنند.
نقش امدادگران اورژانس در تزریق این حس امید چگونه است؟
بحث فوریت‌های پزشکی همین تزریق امید است. وقتی کسی را نجات می‌دهیم، امید حیات را در او و خانواده‌اش بالا برده‌ایم. یکی از مأموریت‌های اورژانس ایجاد امید برای مردم است. مصداق بارز این امر را هم می‌توان در صحنه یک تصادف و... دید. زمانی که یک مددجو در انتظار اورژانس است با دیدن امدادگران حس خاصی پیدا می‌کند و به نجات و حیات دوباره امیدوار می‌شود. از سوی دیگر امدادگرانی که در ایام تعطیلات بدون هیچ اعتراضی و فقط به خاطر کمک به مردم کشورشان انجام وظیفه می‌کنند و دلتنگی و دوری از خانواده را به جان می‌خرند تا هموطنانشان در آسایش باشند به نوعی درس امید و فداکاری می‌دهند.
با توجه به اینکه براساس این برنامه‌ریزی تعداد زیادی از امدادگران در زمان تحویل سال در پایگاه‌ها حضور دارند، برنامه خاصی برای نوروز آنها دارید؟
از آنجا که بسیاری از همکاران در پایگاه‌های سیار در قالب کمپ‌های نوروزی، در درمانگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز بهداشت، متخصصین بهداشت، دارویی، انتقال خون و مدیریت بیماری‌های واگیردار مستقر هستند، ترتیبی اتخاذ کرده‌ایم که در زمان تحویل سال و در روزهای تعطیلات نوروز با همکاران‌مان در جشن شروع سال نو همراه باشیم. همچنین عیادت از بیماران در بیمارستان‌ها و حضور در کنار خانواده همکارانی که جانشان را از دست داده‌اند از دیگر برنامه‌های عیدانه ما است.
رئیس اورژانس کشور تعطیلات نوروز را چگونه می‌گذراند؟
من به‌عنوان نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در امر فوریت‌ها هرسال تعطیلات نوروز در جمع همکاران حاضر هستم تا خدمت‌رسانی در این ایام با شرایط بهتری انجام شود.
بدون شک در این سال‌ها اتفاقات تلخ و شیرین بسیاری را شاهد بودید؛ چند مورد را بیان می‌کنید؟
دو موردی که در ذهنم مانده مربوط به روز اول و سیزدهم فروردین است. روز اول فروردین 97 ساعت 4 صبح تصادفی در تهران به ما اعلام شد. وقتی امدادگران سر صحنه رسیدند پای پسر جوان قطع شده بود. حسابی وحشت کرده بود و از دیدن پای قطع شده‌اش شوکه بود. از آنجا که شرایط بیمار خاص بود امدادگران بلافاصله وارد عمل شدند و پس از مهار خونریزی، مصدوم را به یکی از مجهزترین مراکز درمانی منتقل کردند. خوشبختانه پای آن جوان پیوند خورد اما هنوز نمی‌شد درباره نتیجه این پیوند نظری داد. موضوع را فراموش کرده بودم تا اینکه سه ماه پیش آن جوان را دیدم که روی پای خودش راه می‌رفت. حس بسیار خوبی داشت...
سیزدهم فروردین نیز در یکی از استان‌های جنوبی جوانی را که دستش قطع شده بود با بالگرد به بیمارستان انتقال دادیم و خدا را شکر او نیز پیوند موفقیت‌آمیزی داشت و تعطیلات نوروز را برایمان شیرین تمام کرد.
هشدار، توصیه و پیشنهادی برای گذراندن نوروزی آرام و بی‌دردسر به مردم دارید؟
افرادی که به بیماری‌های مزمن مبتلا هستند پیش از سفر با پزشک معالج‌شان مشورت کنند. بیماران دیابتی، مبتلایان به فشار خون و بیماران ریوی باید مراقبت‌های ویژه‌ای داشته باشند و داروهای‌شان را در دسترس قرار دهند. هرگز داروها را در معرض نور مستقیم خورشید به طور مثال روی داشبورد و نزدیک بخاری خودرو نگذارند، چراکه حرارت باعث می‌شود دارو از زنجیره تأمین و اثربخشی خارج شود.
اگر در طول مسیر سفر با صحنه تصادف یا حادثه‌ای روبه‌رو شدند در صورتی که تخصص پزشکی ندارند تجمع بی‌مورد نکنند و بلافاصله با اورژانس 115 تماس بگیرند.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7022/17/504782/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر