نمایندگان 105 حزب برای انتخاب شورای مرکزی تشکل خود در وزارت کشور گرد هم آمدند

تنش در خانه احزاب
گروه سیاسی/ نشست فصلی و انتخابات شورای مرکزی خانه احزاب با حضور نمایندگان 105 حزب دارای مجوز اصولگرا، اصلاح‌طلب، مستقل و اعتدال‌گرا برگزار شد. دبیران کل و نمایندگان احزاب، تشکل‌ها و انجمن‌های مورد تأیید وزارت کشور روز پنجشنبه در سالن همایش وزارت کشور گرد هم آمدند تا ضمن مرور عملکرد یک سال گذشته خود، برای سال جدید فعالیت خود برنامه‌ریزی کرده و اعضای شورای مرکزی خانه احزاب و بازرسان را به‌عنوان نمایندگان خود برگزینند.
هفتمین دوره مجمع عمومی خانه احزاب که از سال 1379 و با هدف نزدیک‌تر کردن احزاب تأسیس شد، اگرچه فرصت آن را فراهم کرد تا احزاب عضو سه فراکسیون مشخص به هم اندیشی و گفت‌و‌گو با یکدیگر، طرح دغدغه‌ها و ارزیابی آینده فعالیت احزاب در ایران بپردازند؛ اما محمل بیان انتقاد و بروز اختلاف‌هایی نیز در حاشیه خود شد. در دورهمی فراکسیون احزاب اصلاح‌طلب بحث اصلی ناکارآمدی اعضا و جوانگرایی بود و انتقاداتی هم از سوی برخی دبیران کل احزاب شهرستان‌ها به فعالان حزبی در تهران و جبهه هماهنگی اصلاحات وارد شد. خروجی فعالیت شورای عالی اصلاح‌طلبان، آینده این شورا و نیز برنامه جریان اصلاحات در انتخابات سال آینده نیز از جمله مباحث دیگری بود که در میان فعالان سیاسی اصلاح‌طلب مطرح شد. اصولگرایان نیز پیرامون چرایی غیبت برخی چهره‌های تأثیر‌گذار اصولگرا در نشست احزاب به بحث پرداختند و سپس گفت‌و‌گوهای خود را بر برنامه‌ریزی برای حضور مؤثر در انتخابات خانه احزاب متمرکز کردند. در گعده میان فراکسیونی مستقلین و اعتدالگرایان اما بحثی عجیب درگرفت. «محمدمیرباقری» دبیرکل حزب وحدت و اندیشه اسلامی با این ادعا که «بهروز نعمتی» دبیرکل حزب رفاه ملت این حزب را دزدیده است گفت: «مسئولان برگزاری این مراسم به چه حقی سیاسی کاری می‌کند؟» این ادعا از سوی نعمتی بی‌پاسخ نماند. او در واکنش   گفت:«کنگره حزب رفاه ملت با برنامه و زیر نظر وزارت کشور برگزار شد و اتفاقاً آقای میرباقری هم در آن حضور داشت و رأی لازم را به دست نیاورده است. دلیل این اعتراض وی هم می‌تواند همین موضوع رأی نیاوردن باشد.»
گفت‌و‌گو؛ بزرگ‌ترین دستاورد
خانه احزاب
پیش از برگزاری انتخابات حسین کمالی رئیس خانه احزاب طی سخنانی به دستاوردها و مسائل پیش روی این نهاد مدنی پرداخت و گفت: «بزرگترین دستاورد ما گفت‌وگو بین احزاب مختلف بود که می‌تواند راه را برای فعالیت‌های ارزشمند باز کند». کمالی با اشاره به اینکه خانه احزاب طی سه سال گذشته بررسی سه لایحه مهم احزاب جرم سیاسی، قانون انتخابات و فعالیت احزاب را در دستور کار داشته و پیرامون این قوانین گفت‌و‌گوهای مؤثری را با رئیس جمهوری و رئیس مجلس برگزار کرد، افزود: «تعدادی از شعب خانه احزاب در استان‌های مختلف راه‌اندازی شد و جریان‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب همکاری کاملی با یکدیگر داشتند». رئیس خانه احزاب درباره یارانه دو میلیارد تومانی نیز که از سوی دولت برای حمایت از فعالیت‌های حزبی اختصاص داده شده است نیز گفت: «از این مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان برای مرکز و مابقی به احزابی تعلق خواهد گرفت که خود را با قانون جدید تطبیق داده‌اند و توقع می‌رود مابقی احزاب هم زودتر کار تطبیق را انجام دهند.» کمالی با بیان اینکه خانه احزاب بودجه 700 میلیون تومانی را که وزارت کشور برای سال 97 در نظر گرفته بود نپذیرفته و خواستار تلاش وزارت کشور برای افزایش این مبلغ تا سطح همان دو میلیارد تومان است، درباره سهم احزاب در بودجه سال ۹۸ گفت: «این سهم برای سال آینده در بودجه مبلغ ۱۵ میلیارد تومان گفته شد که سعی کردند این مبلغ را به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برسانند که آقای کواکبیان آنجا حضور داشتند و گفتند که این مبلغ ۱۵ میلیارد تومان است». مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردم سالاری نیز در سخنانی در جمع خبرنگاران خواستار دیدار نمایندگان احزاب با رهبر معظم انقلاب شد و از این که رئیس جمهوری و رئیس قوه قضائیه با احزاب جلسه نمی‌گذارند گلایه کرد.
غیبت احزاب صاحب نام
 انتخابات هفتمین دوره مجمع عمومی خانه احزاب با حضور احزابی که توانسته‌اند خود را با قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی مصوب چهارم بهمن ماه 1394 تطبیق دهند برگزار شد. به این ترتیب بودند احزاب صاحبنام اصولگرا و اصلاح‌طلبی که به صرف نهایی نشدن تطبیق‌شان با قانون جدید فعالیت احزاب نتوانستند در این انتخابات حاضر باشند.
سه فراکسیون اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و مستقلین و اعتدالیون نامزدهای خود را در معرض رأی قرار دادند و به این ترتیب 37 نفر شامل اعضای احزاب و تشکل‌ها برای شورای مرکزی و بازرسان دوره جدید انتخاب شدند. با این حال این انتخابات با حواشی همراه شد. پس از اعلام اسامی که به‌عنوان اعضای شورای مرکزی مستقلین اعلام شد، برخی اعضای این جریان به نتیجه انتخابات اعتراض کرده و از هیأت رئیسه درخواست کردند که آرای مستقلین مجدداً بازشماری شود. معترضین همچنین در نامه‌ای به «حمید ملانوری» مدیرکل سیاسی وزارت کشور خواستار ابطال رأی‌گیری فراکسیون مستقلین و تجدید انتخابات این فراکسیون شدند. این اعتراض پس از آن بود که در مرحله نهایی کردن فهرست نامزدهای این فراکسیون برای شرکت در انتخابات میان برخی اعضا درگیری و زد و خورد در گرفت. محمدزارع فومنی که از این فراکسیون نامزد شده به درج نامش در برگ رأی بدون اجازه‌اش با فریاد و هیاهو اعتراض کرد. این اتفاق برای دقایقی جلسه مجمع عمومی خانه احزاب را دچار تشنج کرد. خبازان دبیرکل جمعیت طرفداران نظم و قانون نیز در اعتراض گفت: چند نفر از دوستان به زور برگه‌ها را از ما گرفتند و ما هم به آنها اعتماد کردیم. این گروه برگه‌های رأی را به ما برنگرداندند و این موضوع جای تأسف بسیار دارد و کسی که به حزب خود خیانت کند به کشورش هم خیانت خواهد کرد.
همچنین رأی‌گیری به‌نام برخی تشکل‌های فاقد مجوز هم اعتراضاتی در پی داشت. به گزارش ایرنا، در همین رابطه «محمد جواد محمدی نوری» بازرس خانه احزاب درباره رأی دادن برخی تشکل‌های فاقد مجوز گفت: «به‌عنوان بازرس خانه احزاب تأکید می‌کنم، تشکلی به‌نام «جامعه اسلامی دانشجویان کرمانشاه» وجود ندارد و «صابر میرعطایی» به دروغ توسط «محمد تبرایی» دبیر اجرایی خانه احزاب این موضوع را جا انداخته و رأی گرفته است». گفتنی است که فعالیت خانه احزاب که از 1379 آغاز به کار کرده بود در سال 1389 با رأی معاون سیاسی وزارت کشور دولت دهم غیرقانونی اعلام و یک سال بعد هم در حالی که خانه احزاب قصد داشت انتخابات شورای مرکزی دوره ششم خود را برگزار کند وزارت کشور اجازه برگزاری آن را نداد و ساختمان خانه احزاب را به‌دلیل مشکلات قانونی پلمب کرد.  این نهاد مدنی در دولت یازدهم با اصلاح اساسنامه بازگشایی شد. در اساسنامه پیشین رقابت برای حضور در شورای مرکزی میان همه احزاب از جریان‌های مختلف برگزار می‌شد که نتایج آن اغلب سبب اختلاف بود. اما در مجمع عمومی 21 خرداد ماه ۱۳۹۴ مصوب شد که جریان‌های اصولگرا، اصلاح‌طلب و اعتدالگرا، سه لیست
۷نفره را برای شورای مرکزی انتخاب کنند. هر فراکسیون، ۲ کمیته در اختیار دارد اما فردی که فراکسیون آن، رئیس خانه احزاب است، ۳ کمیته از ۷ کمیته را دارد. طبق قرعه‌کشی صورت گرفته، ریاست سال اول خانه احزاب به اصولگرایان، ریاست سال دوم به مستقلین و ریاست سال سوم نیز به اصلاح‌طلبان اختصاص دارد.

بـــــرش
انتقاد مولاوردی  به اتفاقات مجمع خانه احزاب

شهیندخت مولاوردی دبیر کل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان از جمله چهره‌هایی بود که انتقادات خود را از آنچه روز پنجشنبه در مجمع خانه احزاب رخ داد منتشر کرد. مولاوردی در صفحه توئیتر خود نوشت: «دیروز بعد از مدت ها دوری، در انتخابات شورای مرکزی خانه احزاب شرکت کردم؛ قرار بود اینجا مأمنی باشد برای خانواده احزاب، محلی برای تمرین گفت‌و‌گو و تعامل و کانونی برای تمرین کار جمعی و ارائه الگویی برای اخلاقی کردن سیاست و... اما صحنه‌هایی که دیروز شاهدش بودیم چندان رنگ و بویی از این قول و قرارها نداشت و در مقایسه با دوره‌های اول و دوم که حضور داشتم، نوعی پسرفت و مصداق بارز سیاسی شدن اخلاق به حساب می‌آید». او در این باره افزود: «بعد از پشت سرگذاشتن ۶دوره، خانه احزاب هنوز تا بلوغ و پختگی فرسنگ ها  فاصله دارد، آیا راهی جز صبوری و متانت پیش رویمان نیست! یا وقت آن فرا رسیده است که فارغ از منافع فردی و جناحی به بایسته‌ها و الزامات پایداری فعالیت این نهاد مدنی بیندیشیم؟ کدام چاره کار است؟»


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7023/3/505084/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر