رزیتا شرف جهان هنرمند معاصر تأثیرگذار
مجسمه‌سازی، نقاشی و ویدئو آرتیستی هنرهایی است که رزیتا شرف جهان در آنها سرآمد است. او که بنیانگذار و مدیر گالری طراحان آزاد است سال ۱۳۴۱ در تهران به دنیا آمد. سال ۱۳۵۶به هنرستان رفت و رشته مجسمه‌سازی خواند. برای دانشگاه رشته نقاشی را انتخاب کرد و در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران هم قبول شد اما به‌دلیل انقلاب فرهنگی نتوانست وارد دانشگاه شود اما از تحصیل دور نماند. خودش می‌گوید: «با چند نفر از دوستان، حدود ۳ سالی از طریق کلاس‌های آزاد زیر نظر استادانی چون یعقوب عمامه‌پیچ و عربعلی شروه، کار خود را ادامه دادیم تا دچار وقفه نشویم. در هنرستان جزو شاگردان برجسته دوره خودم بودم. دانشگاه‌ها که باز شد، گزینش با وسواس زیادی انجام می‌شد. سال اول از لحاظ علمی قبول شدم، اما نتوانستم وارد دانشگاه شوم و سال بعد در رشته نقاشی هنرهای زیبا پذیرفته شدم.» پس از آن مسیر تحصیلش را ادامه داد و پس از گرفتن کارشناسی نقاشی، کارشناسی ارشد رشته پژوهش هنر را از دانشگاه تهران گرفت. او سال ۱۳۷۷ کارگاه شخصی‌اش را برای نمایش آثار خودش و دیگر همکارانش افتتاح کرد. گالری طراحان آزاد در همین سال به صورت غیررسمی کارش را آغاز کرد اما یک سال بعد یعنی در سال ۱۳۷۸ مجوز رسمی از وزارت ارشاد گرفت و به طور رسمی راه افتاد .
او در این گالری آثاری را انتخاب می‌کرد و به نمایش می‌گذاشت که دیگر گالری دارها چندان به آن توجه نمی‌کردند. نمایشگاه‌های مفهومی و آثاری مدرن را در این گالری می‌شد دید و به همین دلیل گالری طراحان آزاد به یکی از نگارخانه‌های پیشرو بعد از انقلاب تبدیل شد. از طرفی با فعالیت این گالری و فضایی که به کار هنرمندان تازه داد هنرمندان بسیاری در دهه 80 از طریق آن معرفی شدند. او مؤسس گالری ممیز هم بود و تا سال 85 مدیریتش را برعهده داشت.
شرف جهان مدرس هنر در دانشگاه‌هاست و مدیر کمیته نمایشگاه‌های انجمن نقاشان ایران، عضو فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، عضو آتلیه انیمیشن صدا و سیما و از اعضای هیأت مؤسس تیرآرت بوده‌است. شرف جهان نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی زیادی هم داشته و در بیش از ۷۰ بینال، جشنواره و نمایشگاه گروهی نقاشی و ویدئو آرت در ایران، جمهوری چک، اتریش، ترکیه، ایتالیا، ژاپن، ارمنستان، فرانسه، هند، آلمان و کانادا شرکت کرده است. آثار او به‌عنوان یکی از هنرمندان معاصر زن تأثیرگذار در مجموعه‌هایی چون موزه بیلوتی ایتالیا نگهداری می‌شود.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7028/16/506672/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر