دلم برای با تو حرف زدن تنگ می‌شود
عاطفه تاجیک
درشیرینی فروشی نگاهم را بین سینی‌های کیک و پای سیب می‌چرخاندم و ادای آدم‌هایی را که در حال انتخاب هستند در می‌آوردم. اما گوشم جای دیگری بود. کمی آن طرف‌ تر. روبه‌روی ویترین پیراشکی ها.
پسرکی چهار پنج ساله در حال چانه زنی با مادرش بود. مادر می‌گفت:من قبلاً گفتم با من بیایی برات خوراکی نمی‌خرم! پسرک ابروهای گره شده‌اش را بالا گرفت و با لب‌هایی که مدام تلاش می‌کرد جمع و جورش کند، گفت: میدونم که گفتی، شنیدم، اما من واقعاً دلم ازین پیراشکی‌ها میخواد، یدونه که می‌تونی برام بگیری؟ مادر به خرید خودش ادامه داد و کودک همچنان اصرار می‌کرد و مادرش را صدا می‌زد.
با بی‌توجهی مادر، کودک کم کم اوج گرفت و گفت‌و‌گوی پسرک تبدیل به گریه شد. مدام خودم را جای مادر می‌گذاشتم و در ذهنم گفت‌و‌گوهای مختلف را امتحان می‌کردم تا اینکه‌ همان جا، کنار کیک‌ها و شیرینی‌ها دلم برای بار هزارم، برای گفت‌و‌گوی با امیرعلی تنگ شد.
برای اینکه سر اختلاف نظرهایمان، سر خواسته‌هایش با من چانه بزند و مرا قانع کند. عجیب نیست؟ اینکه دلت برای گفت‌و‌گو با کسی تنگ شود که حرف نمی‌زند! مثل دندانی که درد بگیرد، آن را بِکشی و بعد از مدت‌ها همان دندان درد بگیرد! زبان به جای خالی‌اش بزنی و ببینی سر جایش نیست، چیزی که نیست درد می‌کند.
 شبیه این حس را مادران اوتیسم تجربه می‌کنند. دلشان برای هم صحبتی با کسی تنگ می‌شود که هرگزجمله‌ای حرف نزده. مثلاً قسمت سوم انیمیشن شگفت‌انگیزان می‌آید و تو دلت برای گفت‌و‌گو در این باره با کودکت تنگ می‌شود، انگار که قبلاً در مورد قسمت اول و دوم آن صحبت کرده
باشید.
یا مثلاً دلت تنگ شود برای اینکه یکبار در جواب سؤال «خب تعریف کن مامان، امروز چه خبر از کلاس؟ چه کارا کردین؟» سکوت نکند وتعریف کند که ایلیا امروز چه گفته و امیررضا چه کرده! سر اختلاف نظرهایمان بحث بالا بگیرد، عصبانی شویم، اما باز ادامه دهیم.
در کودکان اوتیسم بسته به اینکه کودک کجای طیف است کلام محدود است و یا اصلاً وجود ندارد. مادران کودکان اوتیسم دائم در حال پیدا کردن راه‌های ارتباطی مختلف هستند.
در روابط هیچ چیز جای گفت‌و‌گو را نمی‌گیرد اما برای مادران اوتیسم همیشه راهی وجود دارد. تفاوتی نیست اینکه مادر امیرعلی باشم یا مادر پسرک پشت ویترین پیراشکی‌ها، مادامی که در تلاشم به دنیای کودکم راه پیدا کنم، تفاوتی
نداریم.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7034/7/507594/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر