هنگام کار موسیقی گوش کنیم یا نه؟بعضی‌ها عادت دارند برای اینکه خوب کار کنند و حواس‌شان به کار جمع باشد حتماً کنارش کاری انجام دهند. مثلاً آدامس بجوند، وسایل خرده ریز مثل گوشی تلفن همراه را جلوی چشم‌شان قرار دهند یا چیزهایی شبیه به اینها اما بیشتر از همه گوش کردن به موسیقی را بین افراد شاغل می‌بینیم. هدفون در گوش گذاشتن و کار کردن همراه با موسیقی دیگر در محیط‌های کاری دیدنش عادی شده است. کسانی که این کار را انجام می‌دهند می‌گویند باعث می‌شود تمرکز بیشتری داشته باشند و کارشان را بهتر انجام دهند.
اما این کار واقعاً مفید است؟ نمی‌شود به طور قطعی درباره این مسأله اظهارنظر کرد. مطالعات زیادی در رابطه با گوش دادن به موسیقی هنگام کار انجام شده و نتایجش هم متفاوت بوده چون اثر موسیقی روی عملکرد انسان در کار پیچیده است. همه چیز بستگی به کاری که انجام می‌شود، نوع موسیقی که شنیده می‌شود و شخصیت فردی که کار را انجام می‌دهد دارد. مثلاً در پژوهشی که چند سال پیش انجام شد آمده است که جذب و به یاد‌آوری اطلاعات تازه زمانی به بهترین نحو صورت می‌گیرد که فرد به موسیقی گوش ندهد اما در ادامه آمده است: «وقتی متخصصی با تجربه بخواهد به تمرکز و آرامش لازم برای انجام کاری برسد که پیش از آن بارها آن را انجام داده است، گوش کردن به موسیقی حین کار می‌تواند عملکرد او را بالا ببرد.»
اما نوع موسیقی که گوش می‌دهید هم بسیار مهم است. در واقع هر موسیقی برای کار کردن مناسب نیست. یکی از موسیقی‌های مناسب سمفونی‌های موتزارت است. آثار کلاسیک موتزارت، توانایی شما را در تفکر بلند مدت بیشتر کرده و کمک می‌کند برای مشکلات کاری راه حل‌های بهتری پیدا کنید چون موسیقی کلاسیک منطقی است. البته در عین حال هرکسی موسیقی مناسب خودش را هم دارد. اگر شما به موسیقی متناسب با شخصیت خودتان گوش کنید تأثیر بیشتر و بهتری روی توانایی شما در کار کردن دارد. مثلاً می‌تواند به شما قدرت بدهد. اگر پیش از شروع جلسه‌های سخت و مهم موسیقی مخصوص و مورد علاقه خودتان را گوش کنید در بهترین حالت ذهنی قرار می‌گیرید. موسیقی‌های بی‌کلام هم بسیار مناسب هستند. چون لازم نیست به کلام آنها توجه کنید و به این ترتیب کلمات ترانه با کلمه‌هایی که در حال کار روی آنها هستید تداخل پیدا نمی‌کند. موسیقی‌هایی هم هستند که با استفاده از صدای طبیعت ساخته شده‌اند. صدای دریا، باران و...این صداهای طبیعی حتی اگر با موسیقی همراه نباشند باعث می‌شوند غرق در کارتان شوید و با محیط اطراف کاری نداشته باشید. اگر از محیط کارتان زیاد راضی نیستید این نوع موسیقی و این صداها خیلی کمک می‌کند.
موسیقی مثبت و انرژی بخش را هم فراموش نکنید. این موسیقی‌ها باعث می‌شوند از نظر احساسی وضعیت بهتری پیدا کنید مخصوصاً اگر کسل و بی‌حوصله هستید.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7034/7/507595/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر