وکیل الرعایانیلوفر اشتری
وكيل پايه يك دادگستري

می‌توانید سؤال‌های حقوقی خود را از طریق نشانی ایمیل  iranbanoo@icpi.ir با مشاور حقوقی ما در میان بگذارید.

 مدتی پیش بابت طلبی که از شخصی داشتم، از او یک فقره چک 20 میلیون تومانی دریافت کردم ولی وقتی چک را به بانک بردم چک برگشت خورد. در نهایت مجبور شدم علیه او به خاطر چک برگشتی شکایت کنم. بعد از آن همه رفت و آمد بالاخره بدهکار در دادسرا حاضر شد و به دستور قاضی یک نفر ضامن معرفی کرد اما الان که قاضی احضارش کرده است هیچ خبری از او نیست و ضامن هم از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی می‌کند. اکنون سؤال من این است که اگر به این شخص دسترسی حاصل نشود، تکلیف پرونده چه خواهد شد؟ آیا من می‌توانم طلبم را از محل مالی که ضامن به دادگاه سپرده است وصول کنم؟
وکیل الرعایا: در پرونده‌هایی که دارای جنبه جزایی یا کیفری است (مانند شکایت صدور چک بلامحل)، قاضی پس از حضور متهم در دادسرا و تفهیم اتهام، جهت اطمینان از حضور متهم در دادسرا - با توجه به مبلغ مندرج در چک - ممکن است به صدور قرار وثیقه یا قرار کفالت (با تعیین وجه الکفاله) اقدام نماید. در این شرایط متهم ممکن است حسب مورد، شخصی را به‌عنوان وثیقه‌گذار یا کفیل (که در سؤال با مسامحه ضامن نامیده شده است) معرفی کند. قرار وثیقه یا کفالت به این معنا است که هر زمان دادسرا متهم را احضار کرد، وثیقه‌گذار یا کفیل موظف است متهم را در دادسرا حاضر کند. در این صورت چنانچه دادسرا متهم را احضار کند و وثیقه‌گذار یا کفیل - به رغم اطلاع از دستور دادسرا- نتواند ظرف مهلت مقرر متهم را در دادسرا حاضر کند در مورد قرار وثیقه، مال موضوع وثیقه ضبط می‌شود و در مورد قرار کفالت، وجه الکفاله از کفیل اخذ می‌شود. توضیح آنکه ضبط وثیقه  یا اخذ وجه الکفاله، نتیجه تخلف وثیقه‌گذار و کفیل در انجام تعهد (حاضر کردن متهم در دادسرا به دستور مقام قضایی) است.
 این موضوع با پرداخت خسارت و ضرر و زیان شاکی - که قاعدتاً پس از قطعیت رأی مرجع قضایی و از «اموال متهم» و نه شخص ثالث (در اینجا منظور وثیقه‌گذار و کفیل) قابل وصول است - تفاوت دارد.
بنابراین در پاسخ به سؤالات بالا باید گفت، در صورت نبودن متهم، رسیدگی به پرونده در دادسرا کماکان ادامه می‌یابد و - در صورت حصول شرایط قانونی – منتهی به صدور «حکم غیابی» علیه متهم می‌شود؛ لیکن وجه چک از مال مورد وثیقه  یا وجه الکفاله‌ای که «به جهت ناتوانی در حاضر نمودن متهم» ضبط  یا از کفیل اخذ شده است،
علی الاصول قابل برداشت نیست و شما ابتدائاً برای دریافت آن باید به متهم (صادرکننده چک) و اموال او مراجعه کنید.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7034/15/507611/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر