مغز انسان به اینترنت ابررایانه‌ها متصل می‌شود

دانشمندان تلاش دارند در دهه‌های آینده با بهره‌گیری از فناوری‌های نانو، هوش مصنوعی و دیگر محاسبات فناورانه، مغز انسان را به اینترنت ابر رایانه‌ها وصل کرده و اطلاعات آن را به‌طور واقعی جمع‌آوری کنند.
به‌گزارش «ایران آنلاین»، گروهی از دانشمندان و محققان به تازگی  در نشریه «مرزهای علوم اعصاب» پیش‌بینی کردند که با اتصال مغز انسان به اینترنت ابررایانه‌ها پیشرفت‌های بنیادینی در حوزه کنترل افکار رقم خواهند زد. آنها اعلام کردند در دهه‌های آتی انسان‌ها قادر به پیوند مغز خود با فضای ابری رایانه ای بوده و می توانند  با این روش اطلاعات مورد نیاز در زمان واقعی را جمع‌آوری کنند.
به‌گفته محققان این روش با نام «اینترنت افکار»، شرایط دسترسی به اطلاعات مغز را سهل‌تر کرده و با اتصال آن به هر ابررایانه‌ای در کم‌ترین زمان ممکن اطلاعات جمع‌آوری شده و طبقه‌بندی می‌شود. این فناوری ضمن جمع‌آوری اطلاعات مغز از طریق رایانه، ذهن بشر را به یک «سوپر مغز» تبدیل کرده و می‌توان اطلاعات و داده‌های بسیاری را به آن افزود. طی سال‌های گذشته بسیاری ازمحققان طرح پیوند مغز انسان به ابررایانه‌ها را کلید زده و در این مسیر تا حدی نیز موفق شدند. آنها در آغاز راه سیگنال‌های الکتریکی مغز افراد را ضبط کرده و از طریق الکتروانسفالوگرام‌ها (EEG ها) و انتقال واکنش به چشمک‌های نور LED زمینه اتصال مغز انسان به رایانه را فراهم کردند؛ اما به گفته دانشمندان تا تکمیل این پروژه و عملی شدن آن راه بسیاری وجود دارد. رابرت فریتاز یکی از محققان این پروژه می‌گوید: نانوبوت‌های تعبیه شده در مغز انسان همانند رابط‌هایی میان ذهن انسان و ابررایانه‌ها عمل کرده و امکان دانلود اطلاعات را برای ذهن امکانپذیر می‌کند. این ابزار همچنین می‌تواند عروق مغزی را هدایت کرده و اطلاعات کدگذاری شده را به‌صورت بی‌سیم به فضای ابری رایانه انتقال داده و امکان بررسی و استخراج داده‌ها را فراهم سازد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7035/17/507789/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر