آخرین دفاع هدایتی در دادگاه:

تا پیش از صدور رأی، وجوه را بازمی‎گردانم
اعتراض متهم برای ادامه دفاعیات خود کارگر نیفتاد و همان دفاع 5 ساعته در آخرین جلسه دادگاه در سال 97 به عنوان آخرین دفاعیات او از سوی قاضی مسعودی مقام اعلام شد.
در ششمین و آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و 10 متهم اقتصادی دیگر، رئیس دادگاه در پاسخ به اعتراضات متهم گفت: «شما و وکیل‌تان بیش از ۵ ساعت در جلسه قبل صحبت کردید و تمام مستنداتی که ارائه دادید، همان مطالبی بود که در پرونده موجود بود. پس نمی‎توانید بگویید آخرین دفاعیات اخذ نشده است. در همان جلسه به شما تفهیم شد که آخرین دفاعیات از شما اخذ می‌شود» و از موسوی‌نژاد، دیگر متهم پرونده خواست تا با حضور در جایگاه، آخرین دفاعیات خود را بیان کند. متهمی که البته دفاعیاتش با حمله به هدایتی آغاز شد و واکنش رئیس جلسه را هم در پی داشت.
به گزارش ایسنا، موسوی‌نژاد ضمن رد اتهامات خود، خطاب به حسین هدایتی، عنوان کرد: جناب آقای هدایتی جنابعالی قانوناً باید در ازای ۲ هزار میلیارد دارایی اخذ شده با لحاظ کالاهای شاخص سرمایه‌ای پاسخگو باشید، شما باید در قبال لطمه‌ای که به کارآفرین‌ها و سایر افراد زده‌اید، پاسخگو باشید. در این هنگام قاضی پاسخ داد: از خودتان دفاع کنید و به کسی توهین نکنید. ذکر قید خائن، رانت، معاند و... توهین است، من به شما تذکر می‌دهم که به این توهین‌ها ادامه ندهید.
متهم موسوی‌نژاد: یک ریال بدهی ندارم
موسوی‎نژاد ادامه داد: آقای هدایتی با اختفای دارایی‌های ایجاد شده در اثر استفاده از منابع بانکی، سعی در فرار از مسئولیت قانونی خود دارد. من حسب استعلام از بانک مرکزی یک ریال بدهی به بانک‌های سراسر کشور نداشته و ندارم. تمامی کارشناسی‌های صادره از سال ۸۸ تا ۹۲ فی مابین من و آقای هدایتی است. ارسال تصاویر مبایعه‌نامه‌ها و اخذ رسید از بانک سرمایه نمایانگر اطلاع مدیران بانک بوده که براساس این مبایعه‌نامه‌ها ۷۰ درصد آن یعنی ۱۰۰ میلیارد تومان باید به ایشان تسهیلات پرداخت می‏‌شده است. وی تأکید کرد از آقای هدایتی وجهی دریافت نکرده‌ام.
متهم در ادامه گفت: هدایتی با هدف فرار از مسئولیت قانونی خود شایسته است نسبت به چگونگی حیف و میل و تاراج اموال بانک سرمایه پاسخگو باشد. که قاضی خطاب به او بیان کرد: بخشی از این وجوه در اختیار شما است و ۹۳ میلیارد از آن توسط شما به تاراج رفته است، اگر این همه اطلاع از اقدامات آقای هدایتی داشتید، چرا با وی همراهی کردید؟ متهم پاسخ داد: این موارد بابت فروش اموال من است و بابت تاراج نیست. بنده ملک به آقای هدایتی فروختم و ثمن معامله را گرفتم. قاضی مسعودی مقام اظهار کرد: افتتاح حساب‎های بانکی متعدد به نام فرزند شما نشان از این دارد که شما از موضوع مطلع بوده‎اید، شما متهم به اخلال در اقتصاد کشور هستید. موسوی‎نژاد ادامه داد: متولیان بانک سرمایه با بهانه‌تراشی از ارائه تسهیلات به بنده اهمال کردند. این در حالی است که هدایتی با عنایت به روابط نامتعارف با حیدرآبادی، مدیرعامل فراری بانک سرمایه موفق به اخذ وجوهی شد. مساحت دو پروژه کارسان و لیان بنابر ادعای واهی آقای هدایتی ۲۷ هزار متر است اما با توجه اظهار نظر مهندسان مشاور مساحت ۵۷ هزار متر مسقف بوده که در صورت عدم خلاف شهرداری مساحت یاد شده منظور شده است. آقای هدایتی ادعا کرده با صرف هزینه ۲۷ میلیاردی پروژه را تحویل گرفته است. سؤال اینجاست که علی‎رغم ادعای واهی آقای هدایتی و در صورتی که از غیرقانونی بودن فرآیند اخذ سند مطلع بودند، چرا تسهیلات را تسویه نکردند؟ اینجانب در قالب فروش پروژه کارسان ثمن را دریافت کرده‌ام و مستند مربوط به کلیه دریافت وجوه تقدیم می‎شود.
سؤال قاضی از رؤسای بانک‌ها
موسوی‌نژاد در ادامه به ارتباط با علی بخشایش، مدیرعامل سابق بانک سرمایه اشاره کرد که با این واکنش قاضی مواجه شد: من نمی‌دانم مسئولان و رؤسای بانک‌ها در ویلاهای خود چه می‌کنند که در بانک نمی‌توانند انجام دهند؟ مگر ویلای شما بانک سرمایه است؟ مراودات شما با آقای بخشایش پیش از اخذ تسهیلات بوده است. موسوی‌نژاد خطاب به قاضی گفت: شما ۵۰ مورد مستقیماً گفتید من تسهیلات گرفته‎ام. براساس یک ویرگول در کیفرخواست گفتند که من تسهیلات گرفته‌ام. قاضی از متهم پرسید: چند پروژه در کجای ایران انجام دادید؟ ارزش آنها چقدر است؟ متهم بیان کرد: ۷۰ هزار متر با سرمایه شخصی، یک فرد مؤید آن است که طرف سازنده است. اینجانب آمادگی خود را جهت احاله پروژه‌های فروخته شده به آقای هدایتی را اعلام می‌کنم و به صورت حقیقی و حقوقی فاقد بدهی به سیستم بانکی هستم لذا تقاضای صدور حکم برائت از دادگاه  دارم.
مجرمان کارکشته بانکی
در ادامه جلسه دادگاه، قهرمانی نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد و گفت: پرونده‌های بانک سرمایه پرونده‌هایی است که به لحاظ مجرمیت افرادی که در حوزه بانکی کارکشته بودند و زیرکی خاصی در غارت اموال بانکی داشتند، تشکیل شده است. اعضای هیأت مدیره بانک همه خبره بودند. هر کس در این پرونده‌ها نقشی ایفا کرده تا با ایجاد پازل، از شمشیر عدالت فرار کند. در پروژه لیان و کارسان کارشناسی با قیمت ۴۵۳ میلیارد تومان انجام می‎شود در حالی که ارزیابی ما از این پروژه ۳۵ میلیارد تومان بوده است. بنابراین ۱۳ برابر گران نمایی شده و موسوی‌نژاد نیز علم به موضع گران نمایی داشته است. قهرمانی خطاب به موسوی‎نژاد گفت: شما نقش مهمی در اخذ تسهیلات داشتید و حسب اظهارات خانم ید یسار، وقتی به شعبه فرمانیه می‌آمدید، همگی تعظیم می‌کردند.
در حال حاضر از توزیع هدایای گرانقیمت در شعبه صرفنظر می‌کنیم. آقای موسوی‌نژاد در بردن افراد به دفترخانه‌ای در نزدیکی بانک نقش ایفا کرده است و به عنوان یک پازل در این شبکه نقش داشته است. نماینده دادستان عنوان کرد: این افراد با همدستی موجب به یغما رفتن سرمایه بانک در این حجم شده‌اند. در حال حاضر ۵۸۶ میلیارد تومان از طریق بانک رفته و ۱۵ میلیارد تومان بازپرداخت شده است.
آخرین دفاع هدایتی
در دقایق پایانی جلسه دادگاه، قاضی از حسین هدایتی خواست تا برای ارائه آخرین بخش از آخرین دفاعیات خویش در جایگاه قرار بگیرد. او گفت: من تا پیش از صدور رأی وجوه را بازمی‎گردانم اما در جلسه قبل ۳ موضوع مطرح شد که لازم می‎دانم در مورد آن توضیحاتی را بیان کنم. آقای قهرمانی عزیز قرارداد فولاد خوزستان را سفید امضا به حضار نشان دادند که در پرونده موجود است و از بانک خواهش کردم تقدیم ایشان کنید. هدایتی در ادامه در رابطه با اظهارات رئیس ستاد دیه کشور درخصوص عدم آزادی ۱۳ هزار زندانی گفت: آقای جولایی پیشکسوت بنده است، بنده در جلسه قبل توضیح دادم که هزاران زندانی آزاد کردم. ایشان همان روز تعداد را تکذیب کردند و گفتند۳۰۰ و خرده‌ای آزاد شدند این در حالی است که بنده از سال ۸۶ ،۴۳ میلیارد برای آزادی زندانیان هزینه کردم البته این موضوع بلاعوض بوده ولی چون در دادگاه مطرح شد، پرینت آن را می‏‌دهم. هدایتی با انتقاد از رسانه‌‏ای شدن دادگاه‎ها گفت: بگذارید املاکم را بفروشم با علنی و رسانه‏‌ای شدن دادگاه‎ها مانعی برای فروش املاکم هم ایجاد شده است اگر بیرون بودم، املاکم را می‌‏فروختم. البته الان هم قول می‏‌دهم قبل از صدور رأی تسویه حساب نقدی کنم.
قاضی مسعودی مقام پس از پایان یافتن آخرین دفاعیات متهمان، از ختم رسیدگی به پرونده حسین هدایتی و ۱۰ متهم دیگر این پرونده خبر داد و گفت: متهمان یک هفته مهلت دارند تا لوایح دفاعی خود را ارائه دهند و پس از یک هفته وارد مرحله صدور رأی می‌‏شویم.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7035/2/507834/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر