اخبــــار
توصیه های جهانگیری به استانداران درگیر سیل

معاون اول رئیس جمهوری در تماس تلفنی با استانداران استان‌هایی که روز گذشته در معرض سیل قرار گرفتند، بر آمادگی همه‌جانبه در استان‌های درگیر با سیل و مناطق در معرض طغیان رودخانه‌ها تأکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در تماس‌های تلفنی جداگانه با استانداران هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان رضوی و جنوبی، از آخرین وضعیت بارش‌ها و اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با سیل در این استان‌ها مطلع شد.
وی از استانداران این استان‌ها خواست تا با در نظر گرفتن همه احتمالات، امکانات و ظرفیت استان‌های خود را برای جلوگیری از بروز خسارات جانی و مالی به مردم به کار گیرند و دستگاه‌های امدادی و کمک‌رسان را تا هر زمان که لازم است، در حالت آماده‌باش کامل نگه دارند. جهانگیری همچنین بر هماهنگی همه دستگاه‌ها در چارچوب مصوبات جلسه ستاد مدیریت بحران استان تأکید کرد و با اشاره به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، خواستار به‌کارگیری همه تمهیدات برای کاستن از خسارات احتمالی شد.
استانداران این استان‌ها نیز گزارشی از آخرین اقدامات صورت گرفته به معاون اول رئیس جمهوری ارائه کردند و از آمادگی همه‌جانبه برای مواجهه با سیل خبر دادند.

پزشکیان:  مردم را از حضور در صحنه کمک به سیل زدگان محروم نکنید

نایب رئیس مجلس با اشاره به حوادث سیل اخیر در کشور گفت: مشارکت مردمی و حضور مردم در صحنه تنها راهکار سازماندهی و مدیریت بحران در کشور است.
به گزارش خانه ملت، مسعود پزشکیان در نشست علنی دیروز مجلس درخصوص حوادث سیلاب‌های اخیر در کشور ضمن تشکر از دولت و وزیرانی که در مجلس حضور یافتند و گزارش‌های خود را به نمایندگان تقدیم کردند، گفت: بارندگی نعمت خدا بود و بسیاری از مشکلات آبی کشور را حل کرد، اما سیلاب و تخریب‌ها هزینه‌هایی را برای مردم و کشور ایجاد کرد. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ساختار مدیریت بحران گفت: قانون جدید ساختار بحران در مجلس مصوب و به شورای نگهبان ارجاع شده است، در این قانون بر تشکیل شورای عالی مدیریت بحران با ریاست رئیس جمهوری تأکید شده، بنابراین می‌توان مشکلات ساختاری اخیر را از طریق قانون حل کرد.
پزشکیان تأکید کرد: سازمان هواشناسی باید تجهیز و برنامه‌های مدونی داشته باشد، همچنین اسکان دائم سیل زدگان و جبران خسارت وارده به مردم و رفع مشکلات کشاورزان نیز به پول و هزینه نیاز دارد، بنابراین در شرایط اورژانسی کنونی، مرکز پژوهش‌های مجلس، دولت و کمیسیون تخصصی مجلس باید محل تأمین منابع را مشخص کنند.
نایب رئیس مجلس با تأکید بر اینکه دولت یا مجلس به تنهایی نمی‌تواند وضعیت کنونی را مدیریت کنند، گفت: مشارکت مردم و حرکت جهادی و بسیجی در این شرایط ضروری است، وزارت کشور باید از ظرفیت نهادها، NGO‌ها و سمن‌ها استفاده کند و با بسیج آنها تکلیف هر گروه را طبق منطقه‌های مختلف مشخص کند. در واقع مشارکت مردمی باید سازماندهی و مدیریت شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: در حال حاضر گفته شده تمام کمک‌های نقدی به حساب جمعیت هلال احمر یا کمیته امداد امام (ره) واریز شود، اما نباید مانع ورود مردم و کمک‌های مردمی شویم. در واقع مردم را از حضور در صحنه محروم نکنیم، زیرا تنها راه پاسخگویی مشارکت مردم است.
پزشکیان افزود: معتقدم مردم می‌توانند در برابر سیل قدرتمندانه بایستند، لذا از همه سازمان‌ها و مردم در صحنه قدردانی می‌کنم و می‌خواهم برای حل مشکلات تا آخر در صحنه حضور داشته باشند. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امیدواریم این وضعیت و تهدید با همدلی و مدیریت به فرصت تبدیل شود.

تفکیک وزارتخانه‌های صمت و ورزش و جوانان جدی شد

تفکیک دو وزارتخانه در مجلس جدی‌تر شد؛ وزارت صمت و وزارت ورزش و جوانان. دیروز کمیسیون اجتماعی مجلس طرح انتزاع امور جوانان از وزارت ورزش و جوانان و تشکیل سازمان ملی جوانان را تصویب کرد. همزمان هم جزئیات طرح تفکیک وزارت تجارت و خدمات بازرگانی از وزارت صنعت و معدن به تصویب کمیسیون صنایع و معادن رسید. طرح ایجاد سازمان ملی جوانان دیروز با حضور تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، نمایندگانی از مرکز پژوهش‌های مجلس و دیوان محاسبات بررسی شده.
آن طور که روح‌الله بابایی صالح عضو هیأت رئیسه کمیسیون اجتماعی به «خانه ملت» گفته، «در این نشست نمایندگان موافق و مخالف این طرح به بحث و گفت‌وگو پرداختند و در نهایت به این جمع‌بندی رسیدند که این اقدام اثرگذاری در جهت ارتقای جایگاه جوانان و تسریع روند رسیدگی به امورورفع چالش‌های مربوط به سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت در این حوزه خواهد بود.»
 او البته به جزئیات این طرح اشاره نکرده است. در این شرایط اما به نظر می‌رسد که طرح تفکیک وزارت صمت یک قدم جلوتر باشد؛چرا که دیروز جزئیات این طرح به تصویب کمیسیون صنایع و معادن رسید که براساس آن بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت منفک شده و وزارت بازرگانی تشکیل می‌شود و همچنین بخش تجارت و بازرگانی در وزارت جهاد کشاورزی نیز به وزارتخانه جدید ملحق می‌شود. براساس تبصره‌ یک این طرح سازمان‌های تابعه مربوط به حوزه تجارت باید به وزارت بازرگانی بازگردانده ‌شود.

400 تن کمک و مایحتاج سیل زدگان از عراق وارد ایران شد

400 تن از کمک‌های مردم عراق با بیش از 80 خودرو و کامیون روز گذشته در سه نوبت وارد ایران شد. به گزارش فارس، در سه نوبت ۴۰۰ تن از اقلام غذایی و مایحتاج اولیه مانند چادر و پتو  به همراه تجهیزات پزشکی و آمبولانس و تجهیزات دریایی مانند قایق و تجهیزات مهندسی با عبور از مرز عراق وارد ایران شد.
به گفته یک منبع خبری، در هماهنگی سازمان الحشدالشعبی با کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره، در نوبت اول ۳۰ تریلی و کامیون نیمه سنگین با ترخیص از مرز وارد خاک ایران شد. در نوبت دوم نیز ۲۰ خودرو و تریلی، کمک‌های مردم عراق به سیل زدگان را به ایران منتقل کرد. سری سوم کمک‌ها نیز شامل تجهیزات و اقلام پزشکی با ۳۷ خودرو و ۱۵ آمبولانس به خاک ایران وارد شد.
از روز چهارشنبه هفته گذشته تاکنون صدها کامیون و خودرو حامل کمک‌های مردمی عراق به سیل زدگان با محوریت سازمان الحشدالشعبی از مرز شلمچه وارد ایران شده است. یگان‌های لجستیکی الحشدالشعبی نیز با ده‌ها دستگاه لودر و بیل مکانیکی خود را به مناطق سیل‌زده در خاک ایران رسانده‌اند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7035/2/507835/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر