در اولین روز کاری فیلیپ تیبو انجام شد

احضار سفیر فرانسه به وزارت امور خارجه
سفیر فرانسه به وزارت خارجه احضار شد. فیلیپ تیبو توسط سید حسین سادات میدانی رئیس دبیرخانه ستاد پیگیری اجرای برجام به وزارت امورخارجه احضار شد و طرف ایرانی در این جلسه با اشاره به توئیت‌های منتسب به سفیر فرانسه در واشنگتن که محتوای آنها از نظر کشورمان به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست، خواستار توضیح دولت فرانسه شده و اعلام کرد در صورتی که اظهارات مزبور  مورد تأیید دولت فرانسه بوده و بیان کننده مواضع رسمی این کشور باشد، این امر در مخالفت آشکار با اهداف و مفاد برجام خواهد بود و چنانچه به نحوی رضایت بخش به این مسأله رسیدگی نشده و موضوع فیصله نیابد، جمهوری اسلامی موضوع را براساس سازوکارهای پیش‌بینی شده در برجام پیگیری نموده و حق خود برای هرگونه واکنش مقتضی را محفوظ می‌داند .در واکنش، سفیر فرانسه در تهران ضمن ابراز بی اطلاعی از توئیت‌های منتسب به سفیر کشورش در واشنگتن، بر اراده سیاسی این دولت بر اجرای کامل مفاد برجام تأکید ورزیده و اعلام نمود مراتب را بلافاصله به پاریس گزارش خواهد کرد.
سفیر فرانسه در امریکا با ادعای اینکه انقضای برجام به معنای عدم پایبندی ایران به یک برنامه غیرنظامی برای فعالیت‌های هسته‌ای آن نیست مدعی شده که در صورت عدم رعایت این مسأله از سوی ایران پس از برجام ممکن است باز هم تحریم‌هایی علیه این کشور اعمال شود.
گفتنی است سفیر جدید فرانسه روز گذشته استوارنامه خود را تقدیم وزیر امور خارجه کشورمان کرده بود.
ظریف: ایران آماده همکاری با فرانسه است
فیلیپ تیه بو، سفیر جدید جمهوری فرانسه در تهران در آغاز مأموریت خود در کشورمان  روز گذشته با محمد جواد  ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار و رونوشت استوار نامه خود را تسلیم ایشان کرد. ظریف در این دیدار ابتدا ضمن اشاره به روابط تاریخی و درازمدت دو کشور و وجود نگرش مثبت مردم کشورمان در قبال فرانسه، خواستار رفع موانع موجود در روابط بین دو کشور با اتکا به دوراندیشی و خردمندی بین مقامات دو کشور شد. او با اشاره به حضور گروهک تروریستی منافقین در خاک فرانسه آن را یکی از مشکلات موجود بین دو کشور دانست. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین از آمادگی کشورمان برای گفت‌وگو و همکاری با مقامات فرانسوی برای حل مشکلات منطقه یاد کرد و ضمن اشاره به تحولات خطرناکی که اخیراً در منطقه شمال آفریقا از جمله لیبی و سودان به وقوع پیوسته، آن را حاصل دخالت برخی از کشورهای عرب در منطقه دانست. ظریف در بخش دیگری از این دیدار ضمن انتقاد از بیانیه اخیرG7 و اظهار نظر سفیر فرانسه در امریکا در قبال فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان، تداوم این قبیل مواضع را نابود کننده توافق هسته‌ای بین دو طرف دانست.
سفیر جدید فرانسه نیز با اشاره به گفت‌وگوهای اخیر رؤسای جمهور دو کشور با یکدیگر، با تأکید بر اراده فرانسه برای ادامه گفت‌وگوها با کشورمان در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی افزود: موضع و اراده فرانسه همان طوری که در گفت‌وگوی تلفنی رئیس جمهوری فرانسه با دکتر روحانی تأکید شد، حضور در برجام، حمایت و اجرای تعهدات آن از سوی دو طرف است. وی با اشاره به انجام تعهدات جمهوری اسلامی ایران در قبال برجام، به تلاش و نقش فرانسه در تأسیس و معرفی اینستکس اشاره کرد.
هشدار عراقچی به فرانسه
سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران هم   در واکنش به موضع سفیر فرانسه در امریکا در توئیتر خود نوشت: «اینکه گفته شود ایران بعد از انقضای برجام مجاز به غنی‌سازی اورانیوم خواهد بود، اشتباه است. ایران باید به موجب «پیمان منع اشاعه» و پروتکل الحاقی و تحت نظارت‌های شدید ثابت کند که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز هستند.»
عراقچی در واکنش به چنین ادعایی بر شفاف‌سازی فوری پاریس در این زمینه تأکید کرد. معاون وزارت خارجه ایران در توئیتر نوشت: «اگر توئیت‌های ژرار آرو، موضع فرانسه است، ما با نقض آشکار و عمده اهداف برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ روبه‌رو هستیم. نیاز است پاریس فوراً آن را اصلاح کند یا ما اقدام مقتضی را انجام می‌دهیم.»آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7035/3/507838/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر