پاسخ مصطفی کواکبیان به خبرسازی جدید علیه وزیر خارجه:

برگزار کننده جلسه نمایندگان با ظریف، فراکسیون دیپلماسی است

گروه سیاسی / به دنبال خبرسازی برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه نمایندگان مخالف استعفای خود را به ضیافت شام دعوت کرده است، مصطفی کواکبیان، رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی این ادعا را رد و تأکید کرد که برگزارکننده این جلسه، این فراکسیون است.به گزارش «ایران»، روز گذشته نامه‌ای به امضای کواکبیان، به عنوان رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی در مجلس توزیع و در برخی رسانه‌ها نیز منتشر شد. مطابق این نامه، کواکبیان از نمایندگان برای حضور در جلسه‌ای در وزارت خارجه به صرف شام دعوت کرده و در آن تأکید کرده است که در این جلسه آخرین تحولات و عملکرد دستگاه دیپلماسی، با شرکت نمایندگان مخالف استعفای وزیر خارجه برگزار می‌شود.نماینده تهران در مجلس در پاسخ به این فضاسازی‌ها گفت که میزبان و برگزارکننده این جلسه این فراکسیون است و حضور نمایندگان مخالف  استعفا نیز به تمهید همین فراکسیون صورت گرفته است. متن این گفت‌وگو را بخوانید.
 پس از نامه‌ای که در مجلس توزیع کردید، برخی رسانه‌ها مدعی شدند که آقای ظریف، نمایندگان مخالف استعفای خود را دعوت کرده تا در ضیافت شام با او شرکت کنند، درصورتی که امضای شما پای این نامه است. توضیح شما چیست؟
در طول مدیریت حضور آقای ظریف در وزارت امور خارجه، فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی هر 4 ماه یک بار، با ایشان جلسه داشته است. این جلسه، یک روال معمولی است، اما گاهی آقای ظریف به مجلس می‌آمدند و گاهی نمایندگان به وزارت خارجه می‌رفتند، بنابراین نوبتی بود. این بار نوبت وزارت خارجه بوده که نمایندگان فراکسیون به آنجا بروند. ما گفتیم که این جلسه، جلسه فراکسیون دیپلماسی با وزارت خارجه است، اما بخصوص، از نمایندگانی که مخالف استعفای ایشان بودند دعوت کردیم، و الا همه نماینده‌ها دعوت هستند.
همه یعنی چه تعداد؟
همه نمایندگانی که عضو فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی هستند. همه اعضای این فراکسیون، فارغ از جناح بندی‌ها دعوت هستند و همه تیپ‌ها در آن حضور دارند.
پس چرا قید «شرکت نمایندگان مختلف استعفا» آقای ظریف را در دعوتنامه خود آوردید؟
ما به نمایندگان مخالف استعفای وزیر خارجه قولی داده بودیم و به آقای ظریف هم گفته بودیم که این نمایندگان دوست دارند نشستی با شما داشته باشند. ایشان گفت که در قالب همان جلسات فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی بیایند و جلسه برگزار شود. یعنی این جلسه به دعوت فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی است و دعوت هم با امضای من انجام شده و اساساً بحث شام مطرح نیست.
در نامه نوشته‌اید که به صرف شام.
این نامه اولیه بوده است. ضمن اینکه جلسه به صورت نوبه‌ای برگزار می‌شود و ازسراتفاق این بار در وزارت خارجه برگزار می‌شود.
چرا شما دعوت کردید و چرا وزارت خارجه مقدمات دعوت را فراهم نکرد؟
چون این جلسه از سوی فراکسیون دیپلماسی برگزار می‌شود، یک بار در مجلس و یک بار در وزارت خارجه و این بار نوبت حضور در وزارت خارجه است. اما ما تأکید کردیم نمایندگانی که مخالف استعفای وزیر بودند هم در جلسه باشند، ولو اینکه عضو فراکسیون ما هم نباشند. بنابراین، تصریح کنم که نمایندگان از سوی فراکسیون دیپلماسی به این جلسه دعوت شدند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7035/3/507839/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر