گزارش سیل در بهارستان


صحن علنی مجلس روز گذشته 6 میهمان ویژه داشت. میهمانانی مرتبط با سیل. وزرای کشور، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی و نیرو به همراه رئیس سازمان‌های هلال احمر و هواشناسی کشور برای ارائه گزارش‌های خود درباره ابعاد خسارات سیل و اقدامات انجام شده به جمع نمایندگان مجلس رفته بودند. نمایندگان استان‌های درگیر سیل هم  در نطق‌هایی نقطه نظرات خود درباره چرایی وقوع سیل و میزان خسارات وارده بر حوزه‌های انتخابیه را مطرح و البته انتقادهایی را هم به برخی وزارتخانه‌ها که در رأس آنها وزارت نیرو بود وارد دانستند. آن گونه که عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور بیان کرد، مجموع خسارات وارده بر اساس محاسبات فعلی رقمی حدود 30 تا 35 هزار میلیارد تومان است. وزیر جهاد کشاورزی از خسارت 13 هزار میلیارد تومانی به این بخش خبر داد و به گفته محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی 14 هزار کیلومتر از راه‌های کشور هم آسیب دیده‌اند. رضا اردکانیان، وزیر نیرو هم اظهار امیدواری کرد که تا پایان سال 1400، 75 هزار کیلومتر حریم بستر رودخانه‌ها تعیین شود.رئیس هلال احمر هم از کمک صدمیلیارد تومانی مردم خبر داد. با این حال آنچه در جلسه دیروز مجلس مطرح شد بیشتر ناظر بر برآورد خسارت‌ها و نحوه مواجهه وزارتخانه‌های مختلف با سیلاب بود و به نظر می‌رسد مسأله اولویت دار حالا هم‌افزایی و همکاری برای جبران خسارات باشد. آن گونه که وزیر کشور اعلام کرد، آنچه تاکنون در ارتباط با سیل انجام شده، 30 درصد کار است و 70 درصد بقیه باید از هم اکنون شروع شود 70 درصدی که معطوف به بازسازی‌ها و نوسازی‌ها خواهد بود.

خسارت ۱۳ هزار میلیارد تومانی  به کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی در خانه ملت، از خسارت ۱۳ هزار میلیارد تومانی در جریان سیل اخیر به بخش کشاورزی خبر داد.  محمود حجتی ابتدا درباره آخرین وضعیت 2 استان گلستان و مازندران گفت و اشاره کرد که شدت بارش در این 2 استان بی سابقه بود، اما ما هم برای اینکه بارش را در مسیرهای قبلی خود عبور دهیم، آمادگی کافی نداشتیم. وی با بیان اینکه رودخانه‌ها، دشت گرگان و دشت گنبد به دلیل شیب فوق‌العاده ملایم این امکان را نداشت، راهکار این مسأله را افزایش آبخیزداری در بالادست عنوان کرد.  وزیر جهاد کشاورزی خسارت سیل به کشاورزی گلستان و مازندران را 2 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: در مجموع تا به امروز بخش کشاورزی در کشور 13 هزار میلیارد تومان آسیب دیده و خسارات زیادی به تولیدکنندگان بخش‌های مختلف وارد شده که 3 هزار میلیارد تومان آن مربوط به کشت و صنعت در خوزستان است و با توجه به آب‌های روان در استان، هنوز هم خسارات ادامه خواهد داشت.  حجتی به 2 مصوبه دولت در جبران خسارت‌ها اشاره کرد و توضیح داد: 50 درصد کمک‌های بلاعوض که شامل 540 میلیارد تومان است، تخصیص داده شده و ستادهای مازندران و گلستان در ارتباط با این تسهیلات و کمک‌های بلاعوض فعال هستند و از سوی دیگر بانک مرکزی مکلف شده تسهیلاتی - چه از نوع استمهال وام‌ها و چه از نوع ارائه وام‌های جدید- ارائه دهد. وی گفت: در ارتباط با خسارات بخش کشاورزی آنچه که به صندوق بیمه محصولات کشاورزی مرتبط بوده از هفته قبل آغاز شده و تا به امروز 65 میلیارد تومان خسارت به آسیب دیدگان این بخش پرداخت شده است و پیش بینی می‌کنیم 7 هزار و 500 میلیارد ریال بیمه خسارت دیدگان نیز بزودی پرداخت شود.حجتی، بیشترین خسارت را مربوط به حوزه زراعت، باغبانی، دام، جایگاه‌های دام، زنبور عسل و مرغداری‌ها دانست و افزود: 600 واحد مرغداری و 3 مرغداری مادر در جریان سیل اخیر آسیب دیدند ضمن آنکه آسیب جدی به مزارع پرورش ماهی بویژه در استان‌های کوهستانی لرستان و چهارمحال و بختیاری وارد شد.


تأکید وزیر کشور
بر کوتاه شدن دوره بازسازی و نوسازی

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در گزارش خود به مجلس، با اشاره به درگیر بودن 25 استان در سیل، سیلاب اخیر را در نوع خود بی نظیر دانست و با بیان اینکه کاهش خسارت‌های جانی، نخستین هدف ما بود، اظهار کرد: با جابه‌جایی جمعیت در 250 روستا و بخش‌هایی از شهرها خسارت جانی به حداقل رسید، در حالی که این سیل با این عظمت می‌توانست خسارت انسانی بسیار بالاتری داشته باشد. این عضو کابینه، حجم سیلاب‌ها را بسیار شدید و خارج از ظرفیت توصیف کرد و افزود: مثلاً در گرگان‌رود ظرفیت 120 مترمکعب وجود داشت، در حالی که آب ورودی به آن 800  مترمکعب بود، یا در پلدختر 2 هزار و 400 مترمکعب ظرفیت داشت در حالی که ورودی به آن 5 هزار مترمکعب بود، ضمن اینکه در بسیاری موارد رودخانه‌ها به دلیل رسوب‌گیری دچار کاهش حجم شده بودند. رحمانی فضلی با بیان اینکه در این 25 استان، 4 هزار و 400 روستا درگیر سیل بودند، استان خوزستان را دارای بیشترین حجم خسارت توصیف کرد و گفت: سیل‌برهایی در حوزه کارون و دز که می‌توانستند بین 700 تا هزار مترمکعب بر ثانیه را از خود عبور دهند، به دلیل تصرف بستر رودخانه و لایروبی نشدن محدود شده بودند و در این شرایط با وجود انفجارهای عظیم و استفاده از ماشین‌آلات سنگین، توانستیم از 30 تا 40 درصد ظرفیت آنها استفاده کنیم.
وی در پاسخ به سؤال مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس درباره برآورد خسارت سیل گفت که اگرچه خسارات در حال افزایش است، اما تاکنون رقم 30 تا 35 هزار میلیارد تومانی برای آن پیش‌بینی شده است، هرچند  که امروز همه اقدامات انجام شده، تنها 30 درصد کار است و 70 درصد مابقی از اکنون شروع می‌شود، لذا همه باید اراده کنیم تا دوره بازسازی و نوسازی کوتاه شود. وزیر کشور در ادامه راهکارها و رویکردهای ترمیم خسارت‌های مناطق سیل زده را تشریح کرد. وی از جمله با اشاره به آغاز فصل گرما، زندگی زیر چادر در استان‌های خوزستان و لرستان را سخت توصیف کرد و گفت: باید با هماهنگی بتوانیم هر چه سریع‌تر شرایط زندگی را برای مردم تسهیل کنیم.
رحمانی فضلی تجهیز سازمان هواشناسی برای افزایش سرعت و دقت پیش‌بینی‌ها را ضروری دانست و  ادامه داد: طی سال‌های طولانی ساخت و سازهای زیادی در مسیل‌ها صورت گرفته که تخریب آن از عهده دستگاه‌های اجرایی برنمی‌آید؛ مثلاً در تهران درست بالای مسیل‌ها، برج‌های زیادی ساخته شده که حتی اگر تخریب نمی‌شود، باید پیش‌بینی لازم برای ایمنی آنها انجام شود.

آسیب به 14 هزار کیلومتر جاده در کشور

 وزیر راه و شهرسازی در گزارش خود به نمایندگان مجلس از خسارت‌های سیل کشور، اعلام کرد که تا امروز بیش از 14 هزار کیلومتر جاده کشور اعم از فرعی، روستایی، اصلی در بیش از 68 هزار نقطه دچار آسیب شده که از نوع آبخوردگی، آب شستگی، فرونشست، ریزش کوه، لغزش زمین و رانش بوده است. محمد اسلامی با بیان اینکه در این نقاط بیش از 10 هزار و 900 ابنیه فنی آسیب دیده که شامل آب نما، آب رو و انواع پل است، اضافه کرد: در این میان 725 پل تخریب شده و باقیمانده آن آسیب‌های جزئی و کلی داشته است. وی از فعال شدن چشمه‌های خشک و آسیب رسانی به جاده‌ها خبر داد و گفت: در مسیر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، حجم آبی که روان شد در خیلی از نقاط بویژه در استان لرستان و گلستان، بیش از سه برابر دوره بلندمدت بود و به همین دلیل در گزارش‌های خبری و فضای مجازی مشاهده می‌کردیم که حجم سنگین آب از روی پل‌ها عبور می‌کند. این نشان می‌دهد که حجم دبی آب رودخانه‌ها بیشتر از حجم آبی بود که برای پل‌ها در نظر گرفته شده بود. بویژه در رودخانه‌های گچان و سیمره. این عضو کابینه با بیان اینکه جاده اصلی پلدختر- خرم آباد به طول 108 کیلومتر تخریب شد و بیش از 40 کیلومتر آن آسیب جدی دیده است، ادامه داد: حجم خسارت‌های وارد شده به جاده‌ها و ابنیه‌های فنی، حدود 3 هزار و 520 میلیارد تومان است.  اسلامی، میزان تخریب واحدهای مسکونی در شهر و روستاها را 150 هزار واحد اعلام کرد و گفت که از این تعداد 5 هزار واحد  نیاز به بازسازی مجدد و 100هزار واحد به تعمیر نیاز دارند.

بارندگی 2 هفته اول فروردین 19
برابر سال گذشته بود

رضا اردکانیان، وزیر نیرو در سخنان خود، خواستار تأمین تجهیزات لازم برای پیش‌بینی‌های وقوع سیل در کشور شد و گفت: آخرین پیش‌بینی که 9 بهمن ماه سال گذشته در شورای آب ارائه شد، حاکی از این بود که در سه ماهه اسفند، فروردین و اردیبهشت شرایط عادی است. وی اضافه کرد: تنها بارندگی 2 هفته ابتدایی فروردین ماه سال جاری 19 برابر میزان بارندگی سال گذشته بود، در حوضه آبریز سد کرخه نیمه اول فروردین ماه سال گذشته حدود 3 میلیمتر بارندگی رخ داد که در نیمه اول فروردین ماه سال جاری این رقم معادل 198 میلیمتر بود. وزیر نیرو با اشاره به اینکه در بارش‌های اخیر 44 تالاب کشور از 40 تا 100 درصد آبگیری شده و حجم آب سدها 64 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است، اضافه کرد: فراموش نکنیم در حوزه‌هایی که سیل رخ داد، به دلیل ظرفیت مخازن و حجم سیلاب‌ها شرایط نامناسبی برای پایین دست ایجاد شد. وی همچنین در گزارشی از وضعیت مناطق سیل‌زده گفت: یک و نیم درصد روستاهای خسارت دیده برق ندارند و همچنین یک و نیم درصد روستاها با مشکل برقراری شبکه آب مواجه هستند و بالغ بر 2 هزار و صد میلیارد تومان خسارت به شبکه‌ها وارد شده است.
اردکانیان در پایان ابراز امیدواری کرد که تا سال 1400، 75 هزار کیلومتر حریم بستر رودخانه‌ها تعیین شود. علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی هم خطاب به او گفت: درباره مسأله لایروبی رودخانه‌ها که جزو وظایف وزارت نیرو است با توجه به اینکه احتمالاً ترسالی ادامه پیدا می‌کند، برنامه‌ای به مجلس ارائه کنید تا در سال آینده دچار مشکل نشوید.


هواشناسی
 تجهیزات دقیق‌تر می‌خواهد

رئیس سازمان هواشناسی در جلسه دیروز مجلس، هم از عملکرد این سازمان در سیلاب اخیر دفاع کرد و هم خواستار تأمین تجهیزات لازم برای سرعت و دقت پیش‌بینی‌ها شد. حضور سحر تاجبخش پشت تریبون بیشتر با پرسش رئیس مجلس و پاسخ‌های او همراه بود.  تاجبخش ابتدا با اشاره به شاخص‌های بارشی کشور، گفت همچنان کشور تحت تأثیر خشکسالی است و هنوز وارد ترسالی نشده‌ایم. وی در پاسخ به سؤال رئیس مجلس مبنی بر اینکه آیا سازمان هواشناسی از قبل، بارش‌ها را پیش‌بینی کرده و این اطلاعات را در اختیار چه نهادی قرار داده است، گفت: پدیده‌های جوی و سیلاب در پیش‌بینی‌های بلندمدت دیده نمی‌شود، بلکه برای پیش‌بینی‌های سیلاب باید در قالب پیش‌بینی‌های میان مدت، اطلاعات ارائه شود که این پیش‌بینی‌ها در دنیا هم حدود 65 تا 70 درصد صحت دارد. سازمان هواشناسی اخطار و اطلاعیه‌ها را براساس نوع مشخص در شرایط رخداد صادر می‌کند و 72 ساعت قبل از وقوع رخداد اطلاعیه را در شرایط مخاطره آمیز صادر می‌کند و 48 ساعت قبل از آن هم پیش‌بینی‌ها را صادر می‌کند. تاجبخش ادامه داد: پیش‌بینی‌ها براساس سیلاب اخیر بر اساس همین منوال انجام گرفت.
تاجبخش در پاسخ به سؤال دیگر لاریجانی مبنی بر اینکه سازمان هواشناسی با توجه به امکاناتی که دارد امکان انجام پیش‌بینی‌های میان مدت را ندارد؟ گفت: پیش‌بینی‌های میان مدت در بازه 15 روز است، سازمان هواشناسی توان پیش‌بینی 15 روزه را دارد، اما آنچه مهم است هر چه از زمان رخداد پدیده دور شویم، صحت این پیش‌بینی‌ها کمتر می‌شود. رئیس سازمان هواشناسی در پاسخ به سؤال دیگر لاریجانی مبنی بر اینکه سازمان هواشناسی 15 روز قبل از سیل هشدار لازم را داده است یا خیر، افزود: سازمان برای بارش‌ها این کار را انجام نمی‌دهد، زیرا صحت آنها قابل اعتماد نیست و در فصل بهار و ماه‌های مارس و آوریل، مدل‌ها هر 12 ساعت با تغییرات زیادی همراه است. وی در پاسخ به سؤال لاریجانی مبنی بر اینکه اخطار و اطلاعیه‌ها 72 ساعت قبل از وقوع سیل صادر شد یا خیر، گفت: سازمان هواشناسی 72 ساعت قبل اطلاعیه‌ها را صادر و 48 ساعت قبل از آن اخطارها را صادر می‌کند. سازمان هواشناسی اطلاعیه و اخطارهایی را در 9 مرحله صادر می‌کند. سازمان هواشناسی در راستای پیش‌بینی‌های نقطه‌ای در 3 نقطه گرگان رود، قمرود و کارون پیش‌بینی‌ها را صادر و در اختیار کاربران قرار داد. امکان پیش‌بینی ملی اما نیاز به حمایت و همکاری مجلس و دولت دارد، در حوزه اطلاع‌رسانی عمومی نیز مجموعاً 150 اطلاعیه و 90 اخطاریه به دستگاه‌های اجرایی و بیش از هزار و 900 گزارش رادیویی و تلویزیونی به عامه مردم انجام دادیم.

100 میلیارد تومان کمک‌های نقدی مردمی به هلال احمر

علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر نیز با حضور در مجلس شورای اسلامی، گزارشی از اقدامات این نهاد در سیلاب اخیر به نمایندگان ارائه کرد. وی با بیان اینکه 2 هزار و 145 روستا، بخش و شهر تحت تأثیر سیلاب اخیر قرار گرفته‌اند، افزود: 4 هزار و 445 فردی که درگیر سیل اخیر بوده‌اند، از مناطق خارج و به جای امن منتقل شده‌اند، همچنین امداد هوایی با 809 ساعت پرواز، 774 هزار کیلوگرم اقلام غذایی را به نقاط صعب‌العبور رساند و 4 هزار و 487 مصدوم و خانم باردار را به نقاط امن منتقل کرد البته در این بخش تخلیه آب و رهاسازی خودروها نیز از سوی جمعیت هلال احمر انجام شد.
پیوندی با بیان اینکه 227 هزار نفر از مردم مناطق سیل زده، اسکان اضطراری داده شدند، از توزیع 40 هزار چادر به تناسب تخریب در شهرها و استان‌های مختلف خبرداد و گفت: هلال احمر 130 میلیاردتومان از منابع داخلی خود برای سیل اخیر هزینه کرده است. وی همچنین از توزیع 130 هزار بسته غذایی 72 ساعته و یک ماهه در میان سیل زدگان خبرداد و  با اشاره به فراخوان سازمان برای دریافت کمک‌های مردم، گفت: 100میلیارد تومان کمک نقدی به حساب جمعیت واریز و 30 میلیارد اقلام غیرنقدی از سوی مردم به جمعیت هلال احمر ارائه شد. رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه جمعیت هلال احمر از طریق دستگاه دیپلماتیک از فدراسیون جهانی صلیب سرخ درخواست کمک کرده است، افزود: 10 کشور با ارسال اقلام غذایی، قایق نجات و تصفیه آب به ایران کمک کردند، اما به دلیل تحریم‌های امریکا و بسته بودن حساب‌های ارزی، کمک‌های ایرانیان خارج از کشور، اتحادیه اروپا و صلیب سرخ جهانی به ایران ارسال نشد و تاکنون حتی یک دلار یا یورو به ایران کمک نشده است.
آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7035/6/507851/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر