نمایندگان از سیل و خسارت چه گفتند؟قاسم ساعدی، نماینده دشت آزادگان و هویزه: سیلاب خوزستان بیش از اینکه طبیعی و ناشی از طغیان رودخانه‌ها باشد نتیجه تصمیمات غلط، پیش‌بینی‌های نادرست و سوءمدیریت در 2 مرحله آبگیری و رهاسازی به موقع سدهای کرخه و دز است.
حیدرعلی عابدی، نماینده اصفهان: هنوز ۶۵ درصد از سد زاینده رود خالی است، چرا یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب به جای زاینده رود راهی خلیج فارس شد. چرا سدسازی در کشور حدود 8 سال تعطیل شده است.
فرهاد تجری، نماینده قصرشیرین و گیلانغرب: تعطیلی پروژه‌های سدسازی طی چند سال گذشته، سیاست وزارت نیرو بود که باید در آن تجدیدنظر کند.در استان کرمانشاه سیل و زلزله بالغ بر یک هزار و 760 میلیارد تومان خسارت به کشاورزان و زیرساخت‌های استان وارد کرده است که امیدواریم به این استان نگاه ویژه‌ای شود.
محمدرضا ملکشاهی راد، نماینده خرم آباد: اقدامات ویرانگر کارشناسان نفوذی چه بر سر سدهای لرستان که در دولت‌های مختلف مصوب شده آورده‌اند. سد معشوره با تخصیص یک میلیارد مترمکعب و سد بختیاری با مخزن 10 میلیارد مترمکعب متوقف شدند.
محمدرضا عزیزی، نماینده شیروان: آن دسته از عشایری که سرپناه‌های بتنی داشتند، آسیبی ندیده بودند ولی گروهی که دارای سرپناه‌های گلی بودند، به کلی تخریب شده بود. گزارش شد که سازمان منابع طبیعی اجازه نمی‌دهد که این دسته از عشایر سرپناه‌های بتنی برای خود بسازند لذا ما طرحی را آماده کرده‌ایم تا به عشایر اجازه ساخت سرپناه‌های محکم و بتنی که در برابر سیل و باران مقاومت داشته باشد، بدهند.
 فریدون حسنوند، نماینده اندیمشک: مقامات امنیتی کشور در هفته اول بهمن ماه 97 به رئیس جمهوری نامه‌ای بر مبنای وقوع سیل و اتفاقات ناگوار احتمالی آن نوشتند. رئیس جمهوری نیز به وزیر نیرو ارجاع داده و اردکانیان نوشت که ملاحظه شد! اما هیچ اقدامی نکردند! اگر اینها صحت دارد؛ متهم ردیف اول وزیر نیرو و زیرمجموعه ایشان است.
 نبی هزار جریبی، نماینده گرگان و آق قلا: مافیای آب در کشور بیداد می‌کند و پرورش ماهی باعث شد تا آب سدها رهاسازی نشود، باید برای همیشه پرورش ماهی در سدها ممنوع شود. راه‌آهن اینچه برون در شهر آق قلا احداث شده اما برای آن گذرگاه آب تعبیه نشده بود.
سید حمیدرضا کاظمی، نماینده پلدختر: مردم پلدختر بر پشت بام منازل شاهد غرق شدن خود بودند، انتظار داشتند که بالگردی برای نجات آنها بیاید که این اتفاق رخ نداد. 14 هزار واحد مسکونی در این منطقه تخریب شده؛ ۱۰ روستا باید جا به جا شود؛ ارتباط ۴۰ روستا قطع شده؛ حدود ۱۵ هزار واحد مسکونی و خانواده‌ بدون اسباب و اثاثیه هستند؛ ۱۵۰۰ واحد تجاری نیز تخریب یا دچار خسارت شده‌اند.
 همایون یوسفی، نماینده اهواز: متأسفانه سیاسیون بر موضوع آب سوار شده‌اند و عدم اشراف علمی و ساده‌ سازی مسائل موضوع آب مورد غفلت واقع شده است. مشکلات مدیریتی حاصل کمبود امکانات نیست بلکه به‌دلیل تعدد مراکز تصمیم‌گیری در کشور است که منجر به فرسایش سرمایه‌های اجتماعی می‌شود بویژه در استان‌هایی مانند خوزستان این موضوع نمود بیشتر و آثار شدیدتری دارد.
صدیف بدری، نماینده اردبیل: سال آبی 97 و 98 پربارش‌ترین سال‌های ثبتی و از نظر گستردگی مکانی بی‌سابقه است. میزان بارش‌ها در سال‌جاری نسبت به سال گذشته 181 درصد افزایش و نسبت به 50 سال قبل 48 درصد افزایش خواهد داشت.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7035/6/507852/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر