5 استان دیگر کشور هم سیلابی شدند ‏

فرصت ذخیره آب از تهدید سیل
زهرا کشوری
خبرنگار
سیل این بار شمال شرقی تا جنوب شرق ایران را درنوردید و استان‌های خراسان رضوی و جنوبی، هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان را به صدر اخبار آورد.  تصاویر ارسالی از این استان‌ها خبر از آب گرفتگی خیابان‌ها و راه‌های ارتباطی می‌دهد. «فریدون همتی» استاندار هرمزگان در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: «به رغم گرفتگی‌هایی که در معابر شهرها بویژه در بندرعباس بوجود آمد، برنامه‌ریزی‌ها باعث شد تا تهدید سیل به فرصت ذخیره آب پشت سد‌ها منجر شود.» به گفته همتی، بندرعباس امروز میزبان همایش بزرگ سرمایه‌گذاری در هرمزگان با حضور 800 میهمان ایرانی وخارجی است. او از برقراری تمام پرواز‌ها به بندرعباس خبر می‌دهد و اعلام می‌کند که بارش‌های روز گذشته فضای شادی و نشاط را برای هرمزگانی که خشک‌ترین سال دهه اخیر را در سال گذشته تجربه کرده‌اند به ارمغان آورد. به گفته او استان آماده پذیرایی از میهمانان خارجی و ایرانی این همایش است.
به گفته همتی تجربه سیل گلستان، لرستان و خوزستان باعث شد تا هرمزگانی‌ها با آمادگی بیشتری به استقبال سیل بروند. او لایروبی رودخانه‌ها، دهنه پل‌ها را که در طول سال‌های خشک با درخت، سنگ و قلوه سنگ‌های بزرگ مسدود شده بود و... از جمله عواملی می‌داند که باعث شد سیل دیروز هرمزگان آسیب کمتری به استان وارد کند. او از تخریب برخی موانع نگهدارنده آب در مسیر رودخانه شهر خبر می‌دهد. تجربه تلخ شهروندان در سه استان گلستان، لرستان و خوزستان، باعث همکاری بیشتر مردم استان در زمان سیل شد. به گفته همتی، مردم جلوی مغازه‌ها و خانه‌های خود اقدام به ایجاد خاکریز کردند و توانستند از ورود سیل رگباری به خانه‌های خود جلوگیری کنند. همتی از تعطیلی برخی مدارس شهر که امکان تخریب آنها از سوی باران بود خبر می‌دهد و می‌گوید: «شهرستان خمیر بیشترین بارش سال‌های اخیر را در استان تجربه کرد.»همچنین ریزش سنگین کوه، محور لنگه به خمیر را بست. همتی می‌گوید: «این مسیر کمتر از دو ساعت با کمک نیروهای راهداری باز شده است.» فیبر نوری درغرب استان در مناطق رویدَر، پارسیان، بندرلنگه و خمیر قطع شد اما آنچنان که استاندار می‌گوید الآن این خطوط برقرار است. همچنین صاعقه شدید باعث آتش‌سوزی یکی از مخازن پالایشگاه نفت شد واحتمال می‌رفت که این آتش‌سوزی بقیه مخازن بنزین را هم درگیر کند. مهار این آتش‌سوزی دو ساعت طول کشید و خطر سرایت به سایر مخازن رفع شد. برخی از خودروها در بندرعباس داخل سیل گیر افتادند و فیلم‌های منتشر شده از آنها در شبکه‌های مجازی واکنش‌هایی را در پی داشت. بخشی از سیلابی که خیابان هرمزگان را درگیر کرد، آبی است که از جنوب کرمان به سمت این استان می‌آید. به گفته همتی، هرمزگانی‌ها از مد دریا واهمه داشتند. مد دریا اجازه ورود آب را به خلیج فارس نمی‌دهد اما آنها شانس آوردند. چون زمانی که سیل به استان رسید، خلیج فارس در حالت جزر قرار داشت و سیلاب به راحتی وارد دریا شد. او از ممنوعیت تردد شناورهای سبک در دریا خبر می‌دهد و می‌گوید: «برق برخی جزایر قطع شد که در حال حاضر برقرار است.» به گفته همتی، شرق استان هرمزگان همچنان با سیلاب درگیراست. به گفته او روستائیانی که نزدیک رودخانه‌ها ساکن بودند خانه‌هایشان را پیش از شروع سیل تخلیه کردند و در منازل اقوام سکونت گزیدند. یک روستا در جاسک هم به محاصره آب درآمد اما به گفته استاندار آب وارد خانه‌ها نشد. «محمد رادمهر» فرماندار جاسک هم در گفت‌و‌گو با ایسنا از قطع ارتباط جاسک با شرق، غرب و مرکز استان خبر می‌دهد. او می‌گوید: «جاسک در حوزه روستایی و راهداری آسیب‌های جدی دیده است.»
خبری از طغیان «کشف‌رود» نیست
سیل برق 21 روستای خراسان رضوی را هم قطع کرد. «حجت علی شایان‌فر» مدیرکل مدیریت بحران خراسان رضوی در گفت‌و‌گو با «ایران» از وصل برق این روستا‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید: «سیل 5 محور فرعی را هم بست که با کمک عوامل راهداری باز شد.» سیل در میان شهرهای خراسان رضوی بیشترین خسارت را به کلات وارد کرد. براساس آمارهایی که شایان‌فر می‌دهد 77 مورد آبگرفتگی در این شهر و روستا‌های آن گزارش شده و چهار خودرو هم طعمه سیل شد. همچنان 26 محور ارتباطی استان خراسان شمالی مسدود است.
به گفته شایان‌فر در این سیل 95 خانوار اسکان اضطراری داده شدند که 75 خانوار آن از اهالی روستای چاله‌زرد و صمدآباد سرخس هستند و 15 خانوار هم از کلات. به گفته او همچنین از شهروندان برخی مناطق شهر کلات خواسته شده تا خانه‌ها را تخلیه و در منازل اقوام  یا سالن‌های اسکان اضطراری اسکان یابند. خراسان‌رضوی امروز  هم شاهد باران خواهد بود. هنوز خبری درباره طغیان کشف‌رود و لزوم تخلیه منازل مسکونی نزدیک به این رودخانه به گوش نمی‌رسد اما شایان‌فر می‌گوید: «به مجرد اینکه حجم آب در کشف‌رود بیشتر شود تصمیم لازم گرفته خواهد شد و اقداماتی چون محدودیت و ممنوعیت تردد و همچنین در صورت نیاز تخلیه واحدهایی که در معرض سیلاب باشند، وجود خواهد داشت.»
یحیی قائنی‌پور رئیس گروه پیش‌بینی هواشناسی خراسان‌رضوی هم می‌گوید: «بیشترین بارش‌ها تایباد و خواف را تحت تأثیر قرار خواهد داد.»
راور به مشهد تا اطلاع ثانوی مسدود شد
سیل به کرمان رسید و آن‌طور که مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان به ایرنا می‌گوید: «محور اصلی راور - مشهد (کیلومتر 50) به علت آب‌بردگی شدید و حجم آب بسیار گسترده، تا اطلاع ثانوی مسدود شده است.»
سیدعلی حاج سیدعلیخانی می‌گوید:« مردم اگر سفر ضروری دارند از مسیر جایگزین در استان‌های یزد و خراسان جنوبی استفاده کنند.» او با تأکید بر اینکه مردم از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند، می‌گوید: زیرا بسیاری از راه‌های استان کرمان درگیر بارندگی بسیار شدید هستند و احتمال آب‌بردگی دارند. سیل خراسان‌جنوبی را هم وارد ماجرا کرد و حداقل 13 محور مواصلاتی اصلی و روستایی آن را بست.

سیل به سیستان و بلوچستان رسید

«عبدالرحمان شهنوازی» مدیرکل جدید ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان هم از شرایط عادی مسیرهای مواصلاتی شهر خبر می‌دهد اما به «ایران» می‌گوید که برخی محورهای فرعی چون محور ارتباطی نیک‌شهر به بنت، اسپکه به فهنوج، جلگه به چاه اسحاق، چاهان به زرآباد و... قطع است. او قطع ارتباطی این محورها را مشکل جدی نمی‌داند و می‌گوید: «به محض فروکش کردن آب، این مسیرها خود به خود باز می‌شود.» عبور و مرور خودروها در این مسیر‌ها تا پایان سیلاب ممنوع است. سیستان وبلوچستان امروز هم باران را تجربه خواهد کرد. او درباره اسکان سیل‌زده‌ها در استان هم می‌گوید: «100 خانوار حاشیه چابهار در سالن سوله‌های ورزشی اسکان داده شدند.» این خانوارها در کپر و آلونک زندگی می‌کنند. به گفته شهنوازی این افراد به صورت غیرقانونی در این منطقه اسکان دارند و مسئولان شهر برنامه جا‌به‌جایی آنها را در دست دارند. او می‌گوید: «به دنبال هشدارهای هواشناسی ساکنان مناطق مسکونی نزدیک به رودخانه‌های استان تخلیه شده‌اند.»آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7035/21/507854/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر