تشکیل دولت تک صدایی در فلسطین

فرحناز دهقی
خبرنگار
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، روز گذشته شاهد ادای سوگند محمد اشتیه به‌عنوان نخست‎وزیر دولت فلسطین بود. 17 وزیر جدید و 5 وزیر دولت سابق، اعضای دولت جدید را تشکیل می‎دهند؛ دولتی که با نادیده گرفتن همه گروه‎های فلسطینی، به تمامی از میان گروه سازمان آزادیبخش فلسطین انتخاب شده و به زعم رهبران جنبش حماس، مأموریت زمینه‎چینی برای اجرای معامله قرن را که قرار است تا پایان ماه جاری میلادی اعلام شود، بر عهده دارد.به گزارش شبکه خبری الجزیره، ریاض المالکی همچنان در مقام وزارت خارجه باقی مانده و نبیل ابوردینه به سمت وزیر اطلاع‌رسانی و معاون نخست‌وزیری منصوب شده است. دولت اشتیه شامل ۱۶ وزیر جدید و پنج وزیر دولت سابق است. شکری بیشارا وزیر مالی، نبیل ابو رزینه وزیر اطلاعات، رولا مایا وزیر گردشگری و زیاد عمر معاون نخست‎وزیری از دولت قبل در دولت جدید باقی ماندند. اما هنوز وزیران دو پست وزارت کشور و وزارت امور مذهبی انتخاب نشده‎اند و قرار است تا انتخاب وزیران این دو پست خود اشتیه ریاست این دو وزارتخانه را بر عهده بگیرد.
نخست‎ وزیر جدید فلسطین به المیادین گفت که در تلاش است تا در دولت جدید توازن ایجاد کند. او با اشاره به اهمیت حضور نماینده تمامی گروه‎ها در دولت، تأکید کرد: «گروه‌هایی که در دولت جدید نیستند احتمالاً از خارج دولت فعالیت داشته باشند.» او در این گفت‌و‌گو تصریح کرد، آماده است تا با پایان دودستگی، پذیرای نمایندگان گروه‎های دیگر باشد. اشتیه در ادامه گفت: «یکی از مهم‎ترین رسالت‎های دولت این است که باعث شود شهروندان به آن اعتماد بیشتری کنند. اگرچه خوب می‎دانیم مردم فلسطین با مسائل و بحران‎های سیاسی، اقتصادی، بهداشتی و آموزشی متعددی مواجه هستند اما باید تلاش کنیم مقاومت و پایداری‎مان بیشتر شود. ما سعی کردیم با توجه به چند ویژگی‎ وزرایی را انتخاب کنیم که در این مسیر بهترین انتخاب باشند. بعد جغرافیایی (کرانه باختری و غزه)، بعد مذهبی (مسلمان و مسیحی) و بعد گروهی. سه زن نیز در دولت جدید حضور دارند. با این حال اگر نتوانیم میان گروه‎ها وحدت ایجاد کنیم و توافقی حاصل شود، انتخابات برگزار خواهیم کرد.»
دولت تازه پس از استعفای رامی حمدالله نخست‎وزیر سابق در ماه ژانویه تشکیل شد. او در نخستین ماه میلادی سال‌جاری در واکنش به شکست میان دو حزب فتح و حماس از سمت خود کناره‎گیری کرد.علیرغم وعده‎های اشتیه برای جذب نمایندگان گروه‎های فلسطین، تشکیل دولت تازه با مخالفت‎های جنبش حماس، بزرگ‎ترین جنبش فلسطینی که در نوار غزه حکومت می‎کند، روبه‎رو شده است. این جنبش دولت اشتیه را یک دولت فاقد مشروعیت هم از نظر ملی و هم از نظر قانون اساسی دانست. حماس در بیانیه خود در این باره نوشت: «تشکیل دولت با رهبری فتح ادامه سیاست به حاشیه راندن گروه‎های دیگر و تقویت انفصال در میان جامعه فلسطین است. این تصمیم وحدت و منافع مردم را با خطر روبه‎رو می‎کند. این دولت زمینه جدایی کرانه باختری از غزه را در گامی عملی برای اجرای معامله قرن فراهم می‌کند.»مقام‎های حماس بارها خواستار برگزاری انتخابات برای تشکیل دولت شده‎اند اما عباس هیچ اشاره‎ای به آن نمی‎کند. براساس یک نظرسنجی که مرکز تحقیقاتی و مطالعاتی سیاسی فلسطین PSR برگزار کرده، 72 درصد از فلسطینی‎ها خواستار برگزاری انتخابات در کرانه باختری نوار غزه هستند. اما عباس 83 ساله از سال 2005 به‌عنوان رئیس تشکیلات خودگردان در قدرت است. این دوره قرار بوده چهارساله باشد.
جنبش جهاد اسلامی نیز با اعلام مخالفت با تشکیل دولت جدید، تصریح کرد که هیچ مشارکتی در این دولت نخواهد داشت و حتی آن را کودتا علیه وحدت ملی و دامن زدن به دودستگی دانست.گروه جبهه مردمی، فراکسیون چپگرای سازمان آزادیبخش فلسطین و جبهه دموکراتیک آزادسازی فلسطین نیز از جمله گروه‎هایی هستند که دولت تازه را به‌دلیل ایجاد تفرقه در میان مردم فلسطین تحریم کرده‎اند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فلسطینی سما، عزام الاحمد، عضو کمیته مرکزی جنبش فتح درباره کابینه جدید تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: «اگر حماس در محاسبات خود بازنگری کند و به دولت تمامی اختیارات در نوار غزه را تحویل بدهد، در این صورت، در تشکیل دولت جدید و تشکیل دولت وحدت ملی تجدید نظر صورت خواهد گرفت.»
 اولین نشست عباس و اعضای کابینه
محمود عباس در اولین نشست خود با اعضای دولت جدید مهم‎ترین وظیفه آن را مبارزه با معامله قرن دانست و افزود: «ما از همان آغاز با این معامله مخالفت کردیم به این دلیل که قدس را استثنا قرار داده و از فلسطین جدا کرده است. تشکیل کشور فلسطین بدون قدس و غزه ممکن نیست. بعد از انتقال سفارت امریکا از تل‌آویو به قدس دیگر مذاکراتی با امریکایی‌ها نداریم و این مذاکرات هیچ فایده‌ای ندارند. طی روزهای آینده تحولات بیشتری رخ خواهد داد اما ما با این چالش‌ها مقابله خواهیم کرد. ایجاد وحدت ملی میان غزه و کرانه باختری موضوع مهمی است.»
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین اعلام کرد که بزودی مذاکراتی با رژیم صهیونیستی درباره بحران کسر درآمدهای مالیاتی فلسطین توسط این رژیم برگزار خواهد شد. او گفت، اسرائیلی‎ها به او گفته بودند پس از پایان انتخابات در این باره با هم صحبت خواهند کرد.
چالش‎های پیش روی دولت جدید
علاوه بر چنددستگی میان گروه‎های مختلف فلسطینی و مخالفت‎های گسترده با آن، دولت جدید فلسطین با مسائل مختلفی روبه‎رو است. نیدا ابراهیم، خبرنگار الجزیره در فلسطین می‎گوید: «دولت جدید فلسطین با چند چالش مواجه است. مهم‎ترین آن اوضاع وخیم اقتصادی است که در آن بسیاری از خانواده‎های فلسطینی زیر خط فقر زندگی می‎کنند و برای پاسخگویی به ساده‎ترین نیازهای خود تحت فشار قرار دارند. محاصره، جنگ با اسرائیل، قطع کمک‎های امریکا به فلسطین و فشارهای بین‎المللی باعث شده این کشور تحت فشارهای شدید اقتصادی قرار بگیرد. از سوی دیگر دولت با بحران زندانی‎های فلسطینی در زندان‎های اسرائیل هم روبه‎رو است. زندانیانی که در شرایطی بغرنج در حال محاکمه هستند و هم‎اکنون 400 نفر از آنها به‌دلیل وخامت شدید وضعیت زندان‎هایشان دست به اعتصاب غذا زده‎اند.»
هشدار چهار نماینده امریکا به نتانیاهو
درحالی که براساس گزارش‌ها، رئیس جمهوری امریکا سرسختانه در پی تدوین نهایی طرح معامله قرن است، چهار عضو ارشد مجلس نمایندگان امریکا که حامی سیاست‌های رژیم صهیونیستی هستند نامه‌ای هشدارآمیز به نتانیاهو ارسال کرده‌اند و در آن خواسته‌اند از انضمام بخش‌های کرانه باختری به اراضی اشغالی دست بکشد. الیوت اِنگِل، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، نیتا لووی، رئیس کمیته تخصیص بودجه در مجلس نمایندگان، تِد دویچ، رئیس یکی از کمیسیون‌ها در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان و برد اشنایدر، عضو مجلس نمایندگان این چهار نفر هستند. آنها در نامه خود راه حل دو کشوری را بهترین راه حل موجود برای حفظ هویت همزمان اسرائیل و فلسطین دانسته‌اند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7035/22/507860/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر