ورود سرمایه خارجی با استفاده از دیپلماسیفرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید بر این‌که در قانون برنامه ششم توسعه مصوب شده که دولت می‌تواند از سرمایه‌گذاری خارجی تا 60 میلیارد دلار در سال استفاده کند، گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی تلاش کرد که در بحث سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس از دیپلماسی خارجی استفاده کند تا عملکرد این بخش را افزایش دهد. البته به 60 میلیارد دلار نمی‌تواند دست یابد.
او در کمیسیون اقتصادی که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس کل بانک مرکزی، رؤسای اتاق بازرگانی و اتاق اصناف ایران برگزار شد، ادامه داد: رونق تولید یکی از بهترین شعارهای ممکن برای سال 98 بود، در شرایطی که تحت تأثیر تحریم‌های ظالمانه دشمن قرار داریم باید با رونق در امور داخلی بسیاری از محدودیت‌ها را با اتخاذ تدابیر و سیاست‌های مناسب پشت سر بگذاریم. دژپسند با بیان این‌که یکی از ضرورت‌های رونق تولید بهبود ضریب بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود است، افزود: تأمین منابع را می‌توان در حوزه داخلی و خارجی و با استفاده از این ظرفیت‌ها رقم زد.
او با اشاره به این‌که بازار سرمایه سال گذشته سال خوبی را تجربه کرده و جهشی در شاخص‌ها داشت، ادامه داد: بازار سرمایه سال 98 نیز شروع خوبی داشت اما سهم آن در اقتصاد آنقدر که باید نیست که برای توسعه و گسترش بازار سرمایه باید برنامه ویژه طراحی شود.
در این نشست عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز گفت: برنامه‌ای برای تغییر نرخ سود بانکی نداریم چرا که افزایش نرخ سود بانکی سبب فشار به واحدهای تولیدی شده و ناترازی بانک‌ها را افزایش می‌دهد.
او با بیان این‌که فروش اموال مازاد بانک‌ها می‌تواند منابع خوبی را آزاد کند، افزود: بانک مرکزی تحت تأثیر شدیدترین فشارهای تحریمی و تأمین منابع است اما شرایط خوبی از لحاظ ذخایر ارزی دارد که شرایط از سال گذشته نیز بسیار بهتر است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7035/1/507902/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر