150 معلم اعزامی مدارس خارج از کشور به ایران برمی گردند
هدی هاشمی
خبرنگار
موضوع نوسات ارزی حالا دیگر دامن معلمان اعزامی آموزش و پرورش به مدارس خارج از کشور را هم گرفته است. چندی پیش بود که مسئولان آموزش و پرورش اعلام کردند به دلیل بالا رفتن قیمت ارز دیگر نمی‌توانند حقوق معلمان خارج از کشور را بدهند برای همین آن دسته از معلمانی که به پایان دوران خدمتشان رسیده‌اند به جای شهریور 98، خرداد ماه به کشور برمی گردند. آنطور که آمار وزارت آموزش و پرورش می‌گوید، حدود 700 معلم مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش که 276 نفر از این معلمان نیروهای اعزامی با حقوق ارزی هستند.
همچنین براساس آمارهای وزارت آموزش و پرورش در حال حاضر 108 مدرسه با 13 هزار دانش‌آموز در 58 کشور داریم. رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش درباره تصمیم جدید این وزارتخانه به «ایران»، می‌گوید: ما در سال گذشته بودجه آموزش و پرورش را براساس ارز 4 هزار و 200 تومانی تنظیم کردیم اما در همان سال قیمت ارز افزایش پیدا کرد که هزینه این معلمان در مدارس هم 170 میلیارد تومان برآورد شده است.  با این همه ما فقط توانستیم مشکل پرداخت حقوق معلمان را در سه ماه اول سال حل کنیم و تصمیم گرفتیم 150 معلمی که دوران خدمتشان در شهریور 98 تمام می‌شود در خرداد ماه امسال به کشور برگردند. بازگشت این معلمان موجب می شود که دو میلیون و 500 یورو صرفه‌جویی داشته باشیم.
غلامرضا کریمی با تأکید بر اینکه مدارس ایرانی در خارج از کشور تعطیل نمی‌شوند، تأکید می‌کند: بازگشت معلمان برای مدیریت هزینه‌ها است. البته این بازگشت به معنای تعطیلی مدارس نیست مدارس ما با برنامه به کار خودشان ادامه می‌دهند و در حال حاضر نیز می‌خواهیم از نیروهای فرهنگی بازنشسته خارج از کشور و یا دانشجویانی که در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند، استفاده کنیم. همچنین از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور که توانایی تدریس دارند استفاده خواهیم کرد تا مدارس خارج از کشور بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.
وی می‌گوید: معلمانی که به خارج از کشور اعزام می‌شوند آزمون مخصوص می‌دهند و در صورت قبولی می‌توانند در مدارس خارج از کشور اعزام شوند این معلمان مأمور به خدمت در خارج از کشور می‌شوند و هنگامی که مأموریتشان تمام شد به محل اصلی خدمت خود
برمی گردند.
رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش به دانش‌آموزان ایرانی خارج از کشور اشاره می‌کند و اظهار می‌کند: آمارها نشان می‌دهد که حدود چهار میلیون ایرانی در خارج از کشور زندگی می‌کنند که از این تعداد 500 هزار نفر دانش‌آموز هستند که 13 هزار نفرشان در مدارس ایرانی تحصیل می‌کنند، البته دلایل خروج ایرانیان از کشور متفاوت است و همه آنها تمایل ندارند تا فرزندشان در مدارس ایرانی تحصیل کنند.
ما برای سه گروه از افراد فرصت تحصیل فراهم کرده‌ایم، نخست فرزندان کارگزاران نظام، دسته دوم اتباع ایرانی که علاقه‌مند هستند فرزندشان در مدرسه ایرانی درس بخواند و گروه سوم کسانی هستند که به نظام جمهوری اسلامی علاقه‌مندند ولی ایرانی نیستند.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7037/21/508149/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر