تجسم ایمان و صداقت علمی


کریم مجتهدی
استاد فلسفه
مرحوم دکتر محسن جهانگیری یکی از همکاران بسیار نزدیک من بودند که ایشان را به تمام معنا یک استاد دانشمند و در عین حال، متواضع و عمیقاً اخلاقی می‌دانم.
به صراحت می‌گویم که چهره‌ای با چنین‌ شأن و مرتبه، کمتر در محیط دانشگاهی ما وجود داشته است. ایشان ضمن تسلط کامل به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی، از لحاظ اطلاعات فلسفی، چه در زمینه فلسفه غرب و چه در زمینه فلسفه اسلامی و شرق، یکی از نخبگان واقعی کشور ما به شمار می‌آمدند و به تمام معنا به ریزه کاری‌های فلسفه غرب و عرفان اسلامی و فلسفه اسلامی واقف بودند.
ایشان در زمینه فلسفه اسلامی و فلسفه غرب، کتاب‌های بسیاری را منتشر کرده‌اند؛ نخستین کتابی که از ایشان چاپ و موجب شهرت‌شان شده است، کتاب «احوال، آثار و آرای فرانسیس بیکن» است، بیکن بنیانگذار روش‌های تجربی در علوم بوده و با فلسفه او است که علم در اروپا جنبه تجربی پیدا کرده و وجهه عینی یافته است و همه مورخان مستحضر هستند که پیشرفت علمی در اروپا تا حدود زیادی به سبب روش‌های تجربی فرانسیس بیکن بوده است. کتاب مرحوم جهانگیری بهترین کتابی است که در خصوص آرای بیکن به فارسی نوشته شده است.
همچنین از دیگر آثار تأثیرگذار و مهم ایشان می‌توان به کتاب «محی‌الدین ابن عربی، چهره برجسته عرفان اسلامی» اشاره کرد؛ این کتاب در کشورهای آسیایی، هندوستان و افغانستان دست به دست گشته و اگر اشتباه نکنم به اردو نیز ترجمه شده است و حتی در پاکستان از کتاب‌های مرجع عرفان اسلامی محسوب می‌شود. در کنار این دو کتاب، شاید مهم‌ترین اثر ایشان ترجمه کتاب «اخلاق اسپینوزا» است. اخلاق اسپینوزا یکی از کتاب‌های تأثیرگذار در تحولات فکری اروپا در اواخر قرن هفدهم و هجدهم بوده و مرحوم جهانگیری آن را از متن انگلیسی ترجمه کرده است، علاوه بر این ترجمه، مقالاتی هم در مورد اسپینوزا دارد که در مجلات مختلف و از جمله در مجله «فلسفه» که پیشتر مدیریت آن را برعهده داشتم، منتشر شده است. از دیگر آثار تأثیرگذار مرحوم جهانگیری، ترجمه کتاب «شرح اصول فلسفه دکارت» است. این کتاب در شناخت روش دکارت اهمیت بسیاری دارد. من با خود ایشان این کتاب را با متن فرانسوی تطبیق دادم، مرحوم جهانگیری این اثر را از متنی انگلیسی ترجمه کرده بود البته زبان اصلی این کتاب نه انگلیسی است و نه فرانسوی بلکه لاتینی بوده و یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که در ایران درباره فلسفه غرب انجام گرفته است. از درگذشت این همکار بسیار عزیز و محترم، بسیار متأسفم. ایشان ایمان بسیار پاکی داشته و اصلاً اهل شعار و خودنمایی نبوده، بلکه انسانی متواضع و مسلمانی واقعی بوده‌اند. آرزومندم دانشجویان علاقه‌مند روزبه‌روز بیشتر در مورد آثار ایشان مطالعه نموده و از آنها استفاده کنند. من به نوبه خود، این اتفاق ناگوار را به خانواده معظم این بزرگوار و همچنین به استادان و دانشجویان محترم تسلیت می‌گویم و برای خانواده ایشان، از درگاه خداوند متعال، صبر و شکیبایی مسألت دارم.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7041/1/508768/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر