براساس آمار مرکز آمار ایران در زمستان 97

قیمت ساختمان‌های کلنگی تهران 142 درصد افزایش یافت


گروه اقتصادی - قیمت فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی شهر تهران در زمستان پارسال در مقایسه با زمستان سال 96 حدود 142.8 درصد و همچنین بهای فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی 81.7 درصد افزایش داشته است. متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده توسط بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 14 میلیون و 546 هزار و 600 ریال با میانگین مساحت ٢٥٣ مترمربع بود که نسبت به فصل پاییز 97 حدود 44.6 درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین، میانگین مبلغ اجاره در دوره مورد نظر 21.7 درصد و ودیعه سه درصد رشد داشته است. بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظفند مشخصات همه معاملات خرید و فروشی که سند آنها توسط دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند، در سامانه‎ اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کنند. با توجه به اینکه کاهش یا افزایش تعداد معاملات در مناطق شهر تهران باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط قیمت در سطح کل شهر می‌شود، از متوسط تعدیل شده که در آن، وزن با استفاده از سهم واحدهای مسکونی دارای سکنه محاسبه می‌شود، استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد. البته بر اساس گزارش ایرنا، محمد اسلامی وزیر راه وشهرسازی چندی پیش اعلام کرد: میزان تراکم خانوار در واحد مسکونی در سال ۹۷ برابر ۱.۰۵۹ گزارش شده که این شاخص در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ۱.۲۷ بود، در ابتدای انقلاب به ازای هر ۱۲۷ خانوار ۱۰۰ واحد مسکونی وجود داشت در حالی که امروز به ازای حدود هر ۱۰۶ خانوار ۱۰۰ واحد مسکونی موجود است. وزیر راه وشهر‌سازی گفته است، با توجه به آمار موجود تعداد واحدهای مسکونی در مقایسه با سرشماری سال ۹۵ نسبت به سال ۵۷، ۳۳۰ درصد و سهم مسکن با دوام حدود ۲۴۶ درصد رشد نشان می‌دهد.
رئیس انبوه سازان: سالانه یک میلیون واحد مسکونی نوساز نیاز داریم
رئیس کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان معتقد است: سالانه در سطح کشور نیاز به ساخت حداقل نزدیک به یک میلیون واحد مسکونی نوساز وجود دارد که از این رقم
 400 هزار دستگاه باید توسط دولت مدیریت شود. جمشید برزگر در گفت‌و‌گو با ایرنا، پیرامون اینکه سالانه چه تعداد واحد مسکونی در کشور باید تولید شود، گفت: آمارهای کمبود مسکن با توجه به تعداد خانوار متفاوت است، اکنون علاوه بر سهم سالانه دولت برای این بخش، لازم است 600 هزار واحد در مکان‌های مختلف و با توجه به پراکندگی جغرافیایی ساخته شود. رئیس کانون انبوه سازان اضافه کرد: سال‌های گذشته با توجه به بی‌ثباتی قیمت‌ها، بخش خصوصی نتوانست آنچنان که باید پس از پایان یافتن مراحل قراردادی، در زمینه اجرا و واگذاری‌ها موفق شود و این طرح‌ها، همچنان باقی مانده است. وی تصریح کرد:اکنون برآورد‌های مختلف از نظر نیاز کشور برای ساخت واحدهای مسکونی وجود دارد که ارقام 1.5 تا 2 میلیون واحد مسکونی است و با احتساب 35 درصد مستأجر کشور این رقم به سه تا 3.5 میلیون واحد مسکونی می‌رسد. به اعتقاد این فعال صنفی، جمعیتی اکنون در بافت‌های فرسوده شهری و در حاشیه شهرها سکونت دارند که در واقع شرایط بد مسکنی دارند که اگر مجموع این شرایط را در نظربگیریم، سالانه باید 6 میلیون واحد مسکونی در کشور تولید شود.
قیمت واقعی مسکن کاهش یافته است
یک کارشناس مسکن با بیان اینکه همواره درصد رشد قیمت مسکن پایین‌تر از بازارهای ارز و طلا می‌ماند گفت: با توجه به کاهش ارزش پول ملی، قیمت واقعی خانه نسبت به یک سال قبل نه تنها بالا نرفته بلکه کاهش یافته است. محمد عدالت‌خواه در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: وقتی قیمت ارز و طلا بالا می‌رود طبیعتاً افرادی که در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری کردند قیمت‌ها را افزایش می‌دهند، اما واقعیت این است که خانه بشدت ارز نمی‌تواند گران شود. البته خواست مالک این است که هرچه بیشتر بالا برود بهتر است، ولی همیشه درصد رشد قیمت مسکن پایین‌تر از بازارهای ارز و طلا می‌ماند. با این حال سیاست‌های مبهم از یک طرف و دیگر مسائل مثل جنجال مالکان و واسطه‌های آنها روی التهابات بازار مسکن تأثیرگذار است و قیمت بالا می‌رود. البته وقتی ارزش پول ملی افت می‌کند نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم قیمت مسکن ثابت بماند اما با توجه به جهش نرخ ارز، قیمت واقعی مسکن حتی پایین‌تر از دو سال قبل است؛ چرا که متناسب با دلار رشد نکرده است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7054/5/510695/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر