سالن کوچک خودم را ساختممهدی سفاری، کارگردان نمایش وندینگ ماشین (دستگاه خودکار فروش) در یادداشتی کوتاه از دلایل تولید این نمایش و چرایی شیوه اجرای مینیمال نمایشی در دستگاه خودکار فروش نوشت. این کارگردان تئاتر که تنها بازیگر نمایش خودش نیز هست، آورده: «من بازیگر و کارگردانی هستم که در دنیای مدرن، نمیتونه منتظر سالن اجرا بمونه، نمیتونه منتظر باشه تا کارگردانی به اون پیشنهاد بازیگری بده، من برای امرار معاش برای زنده بودنم باید کار کنم، باید روحیه هنریم رو حفظ کنم، تئاتر بسازم و باید زندگی کنم. من سالن کوچیک خودم رو ساختم، با پرده قرمز کوچکش. فقط خودم توی اون جا میشم. هر روز در سالن رو باز می‌کنم، کف سالنم رو تی می‌کشم، خودمو گریم می‌کنم و منتظر تماشاگرم هستم تا بیاد و از ۳۰ تا نمایشنامه‌ای که با چهار بازه زمانی در اختیارش گذاشتم، ایستاده نمایش من رو تو سالن خصوصی من با شرایط خصوصی تماشا کنه.
حمید پاک نیا نمایشنامه‌ها رو دراماتورژی کرد و با آیدا حق‌نژاد دوباره بازنویسی شون کرد و به مونولوگ‌های کوتاه تبدیل کردند. نسیم میرزاده برام لباس طراحی کرد و دوخت. خودم دستگاه رو ساختم و پدرام بابایی و پویا نوروزی برام آهنگسازی کردند. آرش وکیل‌زاده پوستر و اسم طراحی کرد. مژگان حسینی هم شد دستیار من، سمانه صفری هم مدیر برنامه. هم علی سفاری عکاس کار شد و هم آرش وکیل زاده. با عمارت روبه رو گپ زدیم که بتونیم سالن کوچیکمون رو بذاریم تو محیط با صفاشون. قرارمون هم شد از ۲۰ اردیبهشت تا ۳ خرداد هرشب از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۱۱:۳۰ این‌طورا. کلی دوستای باحال هم تو این مسیر کمک کردند، دمشون گرم.»
وندینگ ماشین اتاقکی کوچک است که تماشاگر با مراجعه به آن می‌تواند از بین 30 نمایشنامه معروف که این ماشین ارائه می‌دهد یکی را انتخاب کرده و با انتخاب مدت زمان اجرا به تماشای آن بایستد. هر نمایشنامه برای اجراهایی تک نفره در سه زمان 30 ثانیه، 60 ثانیه و 120 ثانیه دراماتورژی، خلاصه و تنظیم شده است.از آثار کلاسیک تا مدرن، از حماسه تا رئالیسم جادویی، تراژدی و کمدی در این فهرست نمایشی دیده می‌شود و نام بسیاری از نمایشنامه نویسان بزرگ جهان در آن قرار دارد. تجربه مهدی سفاری از آن دست اجراهای تئاتر است که می‌توان در زندگی مدرن و سریع روزگار دیجیتال همسو دانست. زمان برای بیان مفاهیم بزرگی که نویسنده برای اجرایی دو تا سه ساعته آن را به رشته تحریر درآورده در این تجربه نمایشی به حداقل‌های فرصت مطالعه و دریافت معانی امروز رسیده است.
این کارگردان و بازیگر تئاتر درباره کوتاه بودن این قطعات نمایشی به خبرنگار ما توضیح می‌دهد: تمام تلاشم این بود که زمان فروش تئاتر به همان اندازه‌ای باشد که برای خرید یک نوشیدنی یا حتی کتاب از دستگاه‌های خودکار فروش صرف می‌شود. با این تفاوت که تماشاگر من می‌تواند بین سی ثانیه تا دو دقیقه برای این اجرا زمان تعیین کند. او با اشاره به اینکه با دستگاه خودکار فروش تئاتر تجربه اجرا در فضایی دیگر را هم داشته می‌گوید: به‌مدت شش ماه در یک پردیس سینمایی اجرا کردم و بازخورد خوبی هم از مراجعه‌کنندگان داشتم. بعد از اجرا در جشنواره تصمیم گرفتم در یک محیط تئاتری این تجربه را ارائه بدهم.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7060/10/511456/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر