اخــبار
وزیر ارتباطات:
اینترنت مردم قطع نمی شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حساب توئیتری خود در پاسخ به یکی از کاربران، ابهام در خصوص قطع اینترنت را برطرف کرد. به‌گزارش «ایران»، یکی از کاربران در توئیتر از محمدجواد آذری جهرمی پرسید:«آقای وزیر، الان خوندم از شما نقل شده سناریوهای لازم برای قطع اینترنت اتخاذ شده، قراره قطع بشیم؟ توضیح میدین؟» وزیر ارتباطات نیزدر پاسخ این کاربر نوشت: «نه والله. فیک نیوز هست. گفتم اگر امریکا با تحریم‌هایش بخواهد اینترنت ما را قطع کند آمادگی داریم. یادتونه در رزمایش قطع اینترنت هم مخالف بودم اینترنت مردم قطع شود.» گفتنی است وزیر ارتباطات به تازگی با حضور در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفته بود سناریوهای لازم برای قطع اینترنت در ایران اندیشیده شده است. آذری جهرمی افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین تمهیدات و ابتکارعمل‌هایی برای مقابله با اقدامات امریکا مانند حذف اپلیکیشن‌های ایرانی در گوشی‌های آیفون اندیشیده است.

زیر ساخت شبکه ملی اطلاعات تکمیل است

«افرادی که این روزها ادعا می‌کنند وزارت ارتباطات وظایفش را در خصوص توسعه شبکه ملی اطلاعات انجام نداده، احتمالاً مفهوم «شبکه ملی اطلاعات» را درک نکرده‌اند.»
به‌گزاش ایرنا، حمید فتاحی رئیس هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان مطلب فوق افزود: شبکه ملی اطلاعات باید در سه بخش زیرساخت، محتوا و خدمات توسعه پیدا می‌کرد اما رشد نامتوازن بین این سه لایه باعث شد حتی خدمات وزارت ارتباطات هم خیلی به چشم نیاید. به‌دلیل اینکه الان ما یک ظرف بزرگ از زیرساخت آماده کرده‌ایم که محتوا و خدمتی بر بستر آن انجام نمی‌گیرد، جای خالی شبکه ملی اطلاعات به چشم می‌آید.  لایه زیرساخت، چوب ناکارآمد بودن لایه‌ محتوا و خدمات را می‌خورد. فتاحی افزود: در سندی که با عنوان سند «تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات» در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده، مسائل مربوط به زیرساخت یعنی تجهیزات فنی مانند روتر، سوئیچ، فیبر نوری، لایه امنیت و مدل دسترسی‌ها برعهده وزارت ارتباطات گذاشته شده است.  
معاون وزیر افزود: لایه دوم این شبکه، خدمات و اپلیکیشن‌هایی است که بر بستر این شبکه به وجود آمده‌اند. خدمات حمل و نقل اینترنتی، پیام‌رسان‌ها و موتورهای جست‌و‌جو که در این فضا شکل گرفته‌اند، همگی حاصل شبکه ملی اطلاعات هستند.  معاون وزیر ارتباطات «محتوا» را لایه سوم شبکه ملی اطلاعات خواند و گفت: محتوا آن چیزی است که در دو ظرف خدمات و زیرساخت جاری می‌شود؛ از همین جهت اهمیت بالایی دارد. اینکه زیرساخت آماده باشد، روی آن خدمتی ایجاد شود اما اگر محتوای مناسب وجود نداشته باشد، خروجی چیزی نمی‌شود که زمان تبیین «سند» مدنظر مسئولان بوده است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7060/11/511468/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر