اعتراض مردم سودان به توافق با شورای نظامی انتقالی


فرحناز دهقی
خبرنگار
پنج کشته و ده‌ها زخمی نتیجه اعتراضات مردمی روز گذشته در خارطوم پایتخت سودان، تنها چند ساعت پس از اعلام توافق میان رهبران معترضان و فرماندهان نظامی این کشور بود. یکی از این کشته‌شدگان متعلق به نیروی نظامی این کشوراست.
به‌گزارش الجزیره، شمس‌الدین کباشی، سخنگوی شورای نظامی سودان روز دوشنبه اعلام کرد که این شورا با رهبران مخالفان درباره نهادهای تشکیل‌دهنده دولت انتقالی به توافق رسیده و قرار است درباره نسبت مشارکت نمایندگان هر دو طرف بحث و گفت‌و‌گو شود. او در این باره افزود: «ما درباره ساختار و نحوه عملکرد دولت انتقالی با یکدیگر صحبت کردیم و توانستیم به توافق دست پیدا کنیم. ساختارنظام حکمرانی و طول دوره انتقالی نیز از جمله مباحث مهمی بودند که در این نشست مطرح شدند و طرفین نظرات خود را درباره آن مطرح کردند. ما می‌خواهیم هرچه زودتر درباره میزان مشارکت در حکومت و سطوح مختلف قانونگذاری نیز با یکدیگر رایزنی کنیم و تصمیم بگیریم».
پیش از آن، سخنگوی شورای نظامی سودان پس از دیداری که میان نمایندگان شورای نظامی با هیأتی از گروه‌های تغییر و آزادی برگزار شد، اعلام کرد که این شورا با این گروه‌ها درباره ساختار نظام حاکمیتی در دوره انتقالی به توافق دست یافته است. سخنگوی فراکسیون‌های تغییر و آزادی نیز دیدار نمایندگان معترضان با شورای نظامی را نتیجه‌بخش دانست و گفت: «گروه‌های تغییر و شورای نظامی به توافقی درباره ساختار دولت انتقالی به نحوی که همه را راضی کرده و منجر به تحقق اهداف انقلاب شود، دست یافته‌اند».
اما مردم پس از اعلام این توافق، به خیابان‌ها آمدند تا مراتب اعتراضشان را نسبت به آن نشان بدهند. شورای نظامی که پیش از این اعلام کرده بود به روی مردم آتش نخواهد گشود، در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: «ما به روی مردم تیراندازی نخواهیم کرد اما شاهد خشونت‌هایی هستیم که به میان مردم راه پیدا کرده است. کسانی هستند که اسلحه به دست دارند و نیروهای نظامی ما را نشانه گرفته‌اند.ما این افراد را می‌شناسیم، اهدافشان را می‌دانیم و از نقشه‌هایشان باخبریم. ما این قانون شکنان را تحت نظر گرفته‌ایم».
اما برخی معترضان در گفت‌و‌گو با الجزیره اعلام کردند که در میان مردم کسی را ندیدند که مسلح باشد و این نیروهای ارتش بودند که به مردم شلیک می‌کردند.
همزمان با تداوم موج اعتراضی مردم نسبت به حضور نظامیان در قدرت، دفتر الولید سید احمد محمود، دادستان کل سودان اعلام کرد که عمر البشیر، رئیس‌جمهوری مخلوع این کشور و چند نفر دیگر به مشارکت و تحریک به قتل تظاهرکنندگان متهم شده‌اند. این اتهام در راستای تحقیقات درباره قتل یک پزشک در شرق خارطوم مطرح شد. در بیانیه این دفتر آمده است که دادستانی کل دستور تسریع در بررسی تمامی پرونده‌ها درباره قتل تظاهرکنندگان در رخدادهای اخیر را داده است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7060/13/511481/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر