اخبار
مجوز وزارت بهداشت به بیمارستان‌ها
برای ورود به گردشگری سلامت

علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در مراسم رونمایی و امضای مشترک آیین‌نامه تأسیس و بهره‌برداری از شرکت‌های تسهیل‌گر ارائه خدمات تخصصی درمانی به بیماران بین‌الملل با بیان این نکته که فرصت بی‌نظیری با کمک وزارت بهداشت برای ساماندهی گردشگری سلامت فراهم شده است، گفت: یکی از بخش‌های پردرآمد گردشگری توریست سلامت است و به ازای هر گردشگر 2400 دلار درآمد درنظر گرفته شده است.
به گزارش ایسنا ،او تصریح کرد: دلال‌ها باعث شدند تا ذهنیت نامناسبی برای توریست سلامت ایجاد شود و کم‌کاری‌ها منجر به عدم دریافت سرویس مناسب شد. باید در زمینه گردشگری سلامت و ترکیبی از ورود دلال‌ها جلوگیری کنیم زیرا باعث ایجاد ذهنیت نادرست برای گردشگر خارجی می‌شود.
وی با اشاره به راهکار درنظر گرفته شده برای ممانعت از فعالیت دلال‌ها افزود: در حال طراحی سامانه‌ای هستیم که بیماران بین‌المللی از بدو ورود به کشور رصد شوند و میزان خدمات بهداشتی و درمانی و افرادی که به آنها خدمات‌رسانی می‌کنند، مشخص شود. دراین تفاهمنامه وظایف دو دستگاه مشخص و شرکت‌های تسهیلگر در حوزه خدمات و درمان قرار می‌گیرند و شرکت‌های خدمات گردشگری فرآیند ورود گردشگر تا ورود به بیمارستان را بر عهده خواهند گرفت.
سعید نمکی وزیر بهداشت نیز در این مراسم گفت: بیمارستان‌ها می‌توانند ۱۰ درصد تخت‌هایشان را به صورت VIP برای گردشگران سلامت اختصاص دهند. در همین راستا، پزشکانی را به‌عنوان متولی و مسئول فنی در این زمینه خواهیم گذاشت، اما اگر این پزشکان در پروسه درمان گردشگر سلامت او را سرگردان کرده یا هزینه‌ای را به او تحمیل کردند، با آنها برخورد جدی کرده و پروانه مسئول فنی آن پزشک را لغو می‌کنیم.

حضور دلالان در عرصه گردشگری سلامت
وزیر بهداشت ادامه داد: ساز و کار مناسبی برای رفت و برگشت توریست طراحی نشده و گاهی توریست با ورود به کشور با افراد غیرحرفه‌ای و دلالان مواجه می‌شود که این اتفاق عواقب بیشتری داشته و می‌تواند دید بیمار را نسبت به کشور تغییر دهد. به همین دلیل است که گاهی به‌عنوان یک جامعه صادق بین خارجیان شناخته نشده‌ایم.

وضعیت تعرفه‌های خدمات پزشکی برای گردشگران سلامت
وی درباره تعرفه‌های حوزه گردشگری سلامت نیز گفت: ضرورتی ندارد که عین تعرفه‌های داخلی را به گردشگران سلامت هم بدهیم. قرار نیست دارویی را که با ارز ۴۲۰۰ تومانی و یارانه‌دار برای مردم سرزمین‌مان می‌آوریم آن را با همان قیمت به توریسم سلامت بدهیم. بنابراین برای این موضوع تعرفه‌های جدیدی مطرح کرده‌ایم. به گونه‌ای که هم توریسم سلامت را در کشورمان نگه داریم و خودمان را در رقابت بین‌المللی حفظ کنیم و هم درآمدمان در جیب گردشگر سلامت نرود و بتوانیم کسب درآمد داشته باشیم.


قرار نبود «پل گیشا» برداشته شود

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر چرایی جمع‌آوری پل گیشا گفت: در ابتدا قرار نبود این پل جمع‌آوری شود اما با توجه به اینکه انجام عملیات زیرگذر و تردد در پل، ممکن بود ایجاد خطر کند، برای پیشگیری، این پل جمع‌آوری می‌شود.
به گزارش مهر، محسن هاشمی پس از پایان جلسه شورای شهر تهران، در جمع خبرنگاران گفت: به نظر می‌رسد معاونت فنی، تمهیدات لازم را برای عملیات اجرایی زیرگذر به این نحو دنبال می‌کند که در کارهای عمرانی و تخصصی، استفاده از روش‌های مختلف معمول است.
وی در خصوص زمان برگزاری انتخابات شورایاری‌ها اظهار داشت: ۳۱ خرداد ماه این انتخابات برگزار می‌شود.
رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه چرا نرخ کرایه‌های تاکسی با رقم‌های واقعی که رانندگان تاکسی دریافت می‌کنند، متفاوت است؟ تصریح کرد: من به طور جدی از این موضوع اطلاع دارم اما سؤالات تخصصی را باید رؤسای کمیسیون‌ها پاسخ دهند.
وی درباره بررسی طرح مدیریت شهری در مجلس با وجود اینکه لایحه‌ای با همین عنوان از سوی دولت در حال پیگیری است، گفت: اینکه برخی موضوعات به شکل طرح و لایحه مورد بررسی قرار گیرد، از قدیم هم وجود داشته و موضوع تازه‌ای نیست.


۲۰ کشته در جاده‌ها به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر

رئیس سازمان اورژانس کشور از آمار 20 کشته به ازای هر 100 هزار نفر در جاده‌های کشور خبر داد.
پیرحسین ­کولیوند در گفت‌و‌گو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: ایران توانست از آمار 34 و نیم کشته به ازای هر 100 هزار نفر به آمار 20 کشته به ازای هر 100 هزار نفر در جاده‌های کشور دست یابد اما همچنان باید بکوشیم تا از این آمار کاسته شود.
وی افزود: هم‌اکنون 42 اورژانس هوایی (بالگرد) و 5 هزار و 500 دستگاه آمبولانس در جاده‌های کشور فعال هستند و زمان رسیدن امدادگران به مصدومان متناسب با میانگین جهانی است اما می‌کوشیم این زمان به کوتاه‌ترین زمان ممکن برسد.
کولیوند با اشاره به برگزاری پنجمین هفته جهانی ایمنی راه‌ها گفت: امسال با هماهنگی خوب بین دستگاه‌ها به موفقیت‌های خوبی دست یافته‌ایم.وی با اشاره به اینکه در گذشته ایران در گروه هشتم ایمنی جاده‌ها از نظر سازمان جهانی بهداشت قرار داشت، گفت: امسال با تلاش سازمان اورژانس کشور و ارائه آمارهای دقیق به سازمان جهانی بهداشت توانستیم در گروه الف قرار گیریم اما می‌کوشیم شرایط کشور در این زمینه ارتقا یابد.


کشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند

فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر خرم‌آباد لرستان به‌ کشف بخشی از جمجمه انسان هموساپینس (هوشمند) ختم شد.
به‌گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهروز بازگیر سرپرست سومین فصل کاوش باستان شناختی غار کلدر با اعلام این خبر گفت: با توجه به قدمت بالای شواهد فرهنگی به دست آمده از لایه‌های پارینه سنگی جدید غار کلدر که هم‌اکنون عنوان قدیمی‌ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران را به خود اختصاص داده است این داده که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می‌شود می‌تواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تکامل بشر و مسیرهای مهاجرتی انسان‌های هوشمند از قاره آفریقا به آسیا، جنوب غرب آسیا، منطقه اوراسیا و در نهایت رسیدن نخستین گونه‌ها به قاره اروپا را پوشش داده و به‌عنوان یک کشف مهم در مطالعات پارینه سنگی دنیا قلمداد شود.
او افزود: گونه شناسی مقدماتی این تکه استخوان توسط دیرین شناس سرشناس هلندی، پروفسور جان وندرماد انجام گرفت و مطالعات دقیق و جزئیات بیشتر در این خصوص پس از انجام تاریخ نگاری مطلق و مطالعه این داده توسط متخصصان آناتومی انسان، علوم ژنتیکی اطلاع‌رسانی خواهد شد.
بازگیر با اشاره به اینکه فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است، تصریح کرد: کاوش باستان شناختی این فصل غار کلدر هم‌اکنون به اتمام رسیده و اعضای هیأت در حال انجام امور تاریخ نگاری لایه‌های پارینه سنگی جدید و میانه این غار با استفاده از روش‌های ترمولومینسانس و او. اس.ال هستند.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7060/14/511502/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر