ظریف در واکنش به حادثه کشتی‌های اماراتی:

پیش‌بینی کرده بودیم عده‌ای بخواهند به تنش در منطقه دامن بزنند
وزیر امور خارجه ایران حوادث اخیر منطقه را از جمله رویدادهایی دانست که پیش‌تر جمهوری اسلامی وقوع آن را پیش‌بینی کرده بود. چند روز پیش بود که امارات اعلام کرد چهار کشتی باری متعلق به کشورهای مختلف در حاشیه آب‌های شرقی این کشور در نزدیکی بندر فجیره هدف اقدامات خرابکارانه قرار گرفته‌اند. این در حالی بود که خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی نیز مدعی شد دو نفتکش سعودی که در حال عبور در دریای عمان بودند، در این عملیات بشدت آسیب دیده‌اند، هر چند به گفته او، این عملیات منجر به آسیب دیدن کسی یا پخش شدن نفت در دریا نشد.
محمدجواد ظریف که روز گذشته به هند سفر کرده، به یکی از موضوعات گفت‌وگویش با مقام‌های دهلی پیرامون این حادثه اشاره کرد و گفت: «در مورد مسائل منطقه و سیاست‌های خطرناکی که افراد تندرو در داخل حکومت امریکا و در منطقه تلاش دارند که تحمیل کنند، صحبت شد، نگرانی‌ها از اقدامات و خرابکاری‌های مشکوکی که در منطقه در حال رخ دادن است وجود دارد و ما قبلاً پیش‌بینی کرده بودیم که عده‌ای تلاش خواهند کرد که با انجام این گونه اقدامات به تنش‌ها در منطقه دامن بزنند.» پیش‌تر سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این رویداد را نگران کننده و تأسف‌بار خوانده و خواهان روشن شدن ابعاد دقیق آن شده بود. عباس موسوی آن را دسیسه از سوی بدخواهان جهت برهم زدن ثبات و امنیت در منطقه خواند و خواهان هوشیاری کشورهای منطقه نسبت به هرگونه ماجراجویی از سوی عوامل خارجی شد. بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس نیز در حاشیه جلسه علنی صبح دیروز مجلس اتفاق اخیر در سواحل امارات را حاصل شیطنت اسرائیلی‌ها دانست.
اما همزمان با این رویداد که برخی رسانه‌های عربی منطقه تلاش کردند ایران را به دست داشتن در این ماجرا با هدف ضربه زدن به اقتصاد امارات متهم کنند، رئیس جمهوری امریکا در موضعی مدعی‌جویانه به ایران هشدار داده که اگر مرتکب خطایی شود، متحمل رنج زیادی خواهد شد. دونالد ترامپ در جریان دیداری با ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، در کاخ سفید گفت: «خواهیم دید ایران چه می‌شود. اگر کاری کنند اشتباه خیلی بدی خواهد بود. خبرهای کوچکی درباره ایران می‌شنوم. اگر کاری کنند، متحمل رنج زیادی خواهند شد. خواهیم دید چه می‌شود.» اگرچه مقام‌های دولت ترامپ به صراحت ایران را مسئول حوادث اخیر در آب‌های منطقه ندانسته‌اند اما امارات از امریکا خواسته است به تحقیقات در این زمینه کمک کند. بندر فجیره در حدود ۱۴۰ کیلومتری تنگه هرمز قرار دارد که محل عبور یک سوم تجارت جهانی نفت از طریق دریاست.
ایران با هند در بسیاری از زمینه‌ها همکار و هماهنگ است
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به دهلی نو سفر کرده است، دیدار و گفت‌وگوی خود با «سوشما سواراج» همتای هندی خود را سازنده توصیف کرد. هند دومین خریدار نفت خام ایران است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا اخیراً معافیت هشت خریدار نفت ایران را که هند هم جزو آنها بود، لغو کرد. حالا ایران بعد از بازگشت تحریم‌های هسته ای امریکا می‌کوشد برای فرار از دام تحریم‌ها با ایجاد کانال‌های اقتصادی و شراکت با کشورهایی چون روسیه، چین و هند به روند تحمیل شده از سوی دولتمردان امریکا پاسخ موثر بدهد. دهلی از جمله شرکای تجاری تهران است که سابقه درخشانی در همکاری با تهران در دوره تحریم‌های پیشین جامعه بین الملل علیه ایران دارد. این کشور همچنین بعد از حل موضوع هسته ای ایران و دستیابی به برجام  خواستار تقویت گفت‌وگوهای راهبردی با ایران شد. همکاری‌ها و گفت‌وگوهایی که نتایج آن در برخی حوزه‌ها نمود عینی یافته و در برخی دیگر چشم‌انداز‌های مشخص دارد.
وزیر خارجه ایران با هدف تقویت چنین همکاری‌هایی راهی هند شد و با مسئولان مختلف این کشور به گفت وگو نشست. ظریف پس از دیدار همتای هندی درباره موضوع این دیدار گفت: «در این جلسه بحث اهمیت اجرای برجام و اینکه ایران باید از منافع برجام بهره‌مند شود و اقدامات لازم در این راستا صورت بگیرد، توسط وزیر خارجه هند تأکید شد و ما هم تأکید کردیم که جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام اقدامات اخیر را انجام  داده است.
وزیر خارجه ایران در ادامه تصریح کرد که در این دیدار درباره مباحث مربوط به انرژی، استفاده از چابهار و روابط دوجانبه بسیار خوب بین ایران و هند صحبت شد و همچنین درباره میزان بالای تجارت بین دو کشور و تلاش ایران و هند برای تداوم این میزان صحبت و گفت‌وگو شد. ظریف همچنین گفت که در رایزنی با همتای هندی‌اش درباره موضوع افغانستان و تحولات در این کشور و مبارزه با تروریسم گفت‌وگوهای خوبی انجام شد. وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه ایران با هند در بسیاری از زمینه‌ها همکار و هماهنگ است، اظهار داشت: این گفت‌وگوها برای روابط دو کشور حتماً ضروری است.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7060/3/511515/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر