دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه برگزار شد

مرا به عنوان داماد وزیر محاکمه نکنید


«متهم از مجرای پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه بدون تودیع وثیقه در حدود ۱۰۷ میلیارد تومان در سال ۹۱ تا ۹۴ از شبکه بانکی خارج و صرف عیش و نوش، سفرهای خارجی، خودروهای لوکس و ملک کرده است.» این چکیده اتهامات سیدهادی رضوی است؛ داماد محمد شریعتمداری وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی که خود در اعتراض به معروف شدنش، عنوان می‌کند: «داماد شریعتمداری‌ام نه نتانیاهو» و از دادگاه می‎خواهد که فارغ از داماد فلانی بودن به پرونده‎اش رسیدگی شود. با صدور رأی در پرونده سه نفر از اعضای هیأت مدیره بانک سرمایه که طبق آن بخشایش، توسلی و کاظمی هر کدام به 20 سال حبس محکوم شدند و حسین هدایتی که بزودی جزئیات حکمش اعلام می‌‎شود، نوبت به 31 متهم دیگر مرتبط با این بانک می‎رسد که البته معروف‌ترین آنها سیدهادی رضوی و احسان دلاویز هستند.
در اولین جلسه رسیدگی به این اتهامات که در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد، قهرمانی نماینده دادستان با حضور در جایگاه به قرائت کیفرخواست پرونده اتهامات منتسب به سیدمحمد هادی رضوی و احسان دلاویز مرتبط با فساد بانک سرمایه پرداخت. به گزارش ایسنا، نماینده دادستان گفت: متهم سید هادی رضوی ۱۲۰ میلیارد تومان به بانک سرمایه بدهکار بوده و از طریق گران‌نمایی ملک خود به مبلغ ۱۲۵ میلیارد تومان از بانک سرمایه ۵ میلیارد تومان طلبکار شده و چندین چک بابت طلب خود از بانک سرمایه دریافت و بابت طلب خود به شهرداری ارائه کرده است. متهم از طریق شرکت آینده‎سازان ۳ فقره ضمانتنامه به میزان ۶۰ میلیارد تومان، ره‌پویان کوثر یک فقره ضمانتنامه به مبلغ ۲۰ میلیارد تومان، شایگان تجارت آتیه ۳ فقره ضمانتنامه به مبلغ ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و مجموعاً با توجه به مراتب فوق ۱۰۷میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از بانک سرمایه تسهیلات و ضمانتنامه دریافت کرده است.
قهرمانی در ادامه به تشریح مشخصات و عناوین اتهامی متهمان پرداخت و گفت: متهم سید محمدهادی رضوی متهم به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۱۰۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آزاد با قرار وثیقه است که اتهامات دیگری دارند که در دادگاه صالح رسیدگی خواهد شد. متهم دیگر احسان دلاویز از دوستان سیدهادی رضوی و امامی بوده است که نفوذ قابل توجهی داشته است. او با تودیع وثیقه، آزاد و متهم به معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق معاونت تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۱۰۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۲ میلیارد تومان است. سید محمدهادی رضوی برای افزایش خط اعتباری اقدام به پرداخت ۲ میلیارد تومان به آقای دلاویز کرده است که نظر به نقش مؤثر متهم، انتساب معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی، معاونت در تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت برای او محرز و مسلم است.
مگر بدهی من چقدر بوده؟ حدود ۸۰ میلیارد تومان
در ادامه جلسه دادگاه، متهم محمدهادی رضوی ضمن رد اتهامات وارده گفت: ظاهراً خیلی دوست دارند بگویند محمدهادی رضوی داماد شریعتمداری است ولی من که داماد نتانیاهو نیستم. من از دادگاه می‌خواهم فارغ از داماد فلانی، پرونده من بررسی شود. اصل بدهی من ۸۰ میلیارد تومان است و من امیدوارم مبارزه با نزول خواری در این پرونده و از این به بعد شروع شود. از ۸۰ میلیارد تومان 10 درصد دست آقایان مانده است و بعد از ارائه شدن این مبلغ ۲۲ میلیارد تومان پول نقد به بانک سرمایه پرداخت کرده‌ام. چرا کذب می‌گویید. ۸۰ میلیارد که داده‌اید ۲۲ میلیارد گرفته‌اید و مابقی به صورت ملک بوده است. برخی افراد در یک روز حساب باز می‌کردند و ۲ روز بعد تسهیلات خود را دریافت می‌کردند اما من حداقل زمان از افتتاح حساب تا دریافت تسهیلاتم ۳ ماه تا یکسال بوده است. محمدهادی رضوی خطاب به ریاست دادگاه گفت: بانک سرمایه ۳۱ بدهکار کلان دارد که بدهی‌هایشان ۳۰۰ میلیارد، ۴۰۰ میلیارد و هزار میلیارد است، بدهی من کجای این ارقام قرار دارد؟! لیست اسامی این ۳۱ بدهکار توسط هیأت تحقیق و تفحص مجلس اعلام شده است که اصلاً اسم من در آنجا نیست. مگر بدهی من چقدر بوده است، حدود ۸۰ میلیارد تومان.
 پیشنهاد پرداخت رشوه 5 میلیاردی به همراه یک ملک
متهم در رابطه با گران‌نمایی خانه واقع در خیابان اندرزگو گفت: بنده بیش از ۵ ماه با مدیران بانکی نامه‌نگاری کردم که بیایید این ملک را ارزیابی کنید و به عنوان وثیقه آن را تعیین تکلیف کنید و پس از ۵ ماه بالاخره هیأت مدیره اعلام کرد که ما این ملک را ارزیابی می‌کنیم. آقای قاضی! بدهی من در سال ۹۳ حدود ۷۰-۸۰ میلیارد تومان بوده است که حدود ۲۲ میلیارد آن را نقداً در حساب بانک پرداخت کرده بودم. یکی از مدیران وقت بانک سرمایه به نام حیدرآبادی به من گفت که بیا ما ملک تو را ۱۲۰ میلیارد ارزیابی می‌کنیم که ۸۰ میلیارد بدهی تو را تسویه می‌کند و ۴۰-۵۰ میلیارد هم به تو داده می‌شود اما تو باید ۵ میلیارد تومان نقد به من بدهی و یک ملک را هم بدهی تا حسابت تسویه شود که من این موضوع را قبول نکردم و نمی‌دانم که چرا این آقا از اسپانیا سر درآوردند.
هر ماه 30 میلیون به سوپراستارهای شهرزاد می‏دادیم
در ادامه جلسه دادگاه، متهم رضوی با اشاره به موضوع لاشه‌های پول‌های کثیف در سینما، گفت: نزدیک به ۸ میلیارد تومان در سریال شهرزاد سرمایه‎گذاری انجام شده است و اصلاً پشیمان نیستم اما آقای امامی هنوز به ما بدهکار است و هنوز اصل پول را برنگردانده‌ است و در این خصوص شکایت کردم. 50 درصد شهرزاد 1، مال من بود اما در شهرزاد 2، دیدم که ما نیستیم که این موضوع به خاطر اختلافات سیاسی بوده است. ۵۰ درصد آن را داشتند ۱۵ میلیارد تومان می‌فروختند که گفتم مالک آن ۵۰ درصد من هستم و افتخار دارم اگر وامی گرفتم، کاری در ازای آن ارائه کردم. در شهرزاد 1، فقط من و سعید ملکان تهیه کننده «ویلایی‌ها» و «تنگه ابوقریب» بودیم. هر ماه ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان به سوپراستارها می‌دادیم که معقول بوده و خبری از پول‌های کثیف نبوده است.
 قد و اندازه رضوی وام ازدواج بوده؛ بیش از این صلاحیت نداشت
نماینده دادستان در ادامه به او گفت: اخذ تسهیلات، مصرف تسهیلات و تسویه آن کاملاً مجرمانه بوده و آقای رضوی در 9/۷/91 تحت پوشش شرکت آینده‌سازان فاطمی ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات از بانک می‌خواهد و پرونده بررسی می‌شود و به آقای رضوی اعلام می‌شود که ۲ و نیم میلیارد تومان بدهید. آقای رضوی مبلغ ۲ و نیم میلیارد تومان را نمی‌گیرد و یک ماه و نیم بعد می‌بینیم او ۷ میلیارد تومان تسهیلات می‌گیرد و برایش مصوب می‌شود که این جای سؤال دارد. نماینده دادستان گفت: بر اساس گزارش کارشناسی، عملیات شرکت واقعی به نظر نمی‌رسد و ایرادات اساسی وجود داشت که کارشناسان وثیقه به بانک اعلام می‌کنند. قد و اندازه آقای رضوی وام ازدواج بوده است و بیش از این صلاحیت نداشت. جلسه بعدی دادگاه ساعت ۹ صبح روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸ ساعت برگزار خواهد شد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7060/2/511534/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر