مدیرعامل راه‌آهن در اجلاس حمل و نقل کشورهای سی‌آی‌اس خبر داد

افزایش ترانزیت کالا میان ایران و کشورهای مشترک المنافع

مدیر عامل راه‌آهن گفت: ایران در حال حاضر عضو ناظر شورای حمل و نقل ریلی است و امیدواریم در اجلاس هلسینکی حضور ایران به‌عنوان عضو وابسته به تصویب برسد.
هیأت جمهوری اسلامی ایران در سطح مدیر عامل شرکت راه‌آهن در هفتادمین اجلاس شورای حمل و نقل ریلی کشورهای سی آی اس (CIS) در هلسینکی حضور یافته است.
به گزارش شرکت راه آهن، سعید رسولی مدیر عامل راه‌آهن گفت: ایران نخستین باردر نشست شورای حمل و نقل ریلی کشورهای مستقل مشترک المنافع در آستانه - پایتخت قزاقستان - درخواست عضویت وابسته ارائه کرده بود.
مدیر عامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران افزود: ایران نقش مهمی را در کریدور شمال و جنوب برعهده دارد و با ارتقای جایگاه ایران در این اجلاس، ترانزیت کالا با کشورهای عضو سی‌آی‌اس تسهیل خواهد شد. شورای حمل‌ و نقل ریلی کشورهای مشترک‌المنافع (CRT CIS) در سال ۱۳۷۱ تشکیل‌ شده است و مقر آن در روسیه قرار دارد.
اعضای شورای حمل‌ونقل شامل کشورهای مشترک‌المنافع هستند و همچنین تعدادی از کشورهای اروپای شرقی نیز با این شورا همکاری می‌کنند. شورای حمل و نقل ریلی کشورهای مستقل مشترک المنافع متشکل از کشور‌های آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و اوکراین است. این شورا با هدف تدوین مقررات حمل و نقل در میان کشورها در سال 1992 میلادی تأسیس شد. بلغارستان، گرجستان، لتونی و فنلاند اعضای وابسته و جمهوری اسلامی ایران عضو ناظر این شورا هستند. ایران از طریق خط آهن سرخس به ترکمنستان و در مجموع با کشورهای آسیای میانه و قفقاز ارتباط دارد.
هدف اصلی تشکیل شورای حمل ونقل ریلی کشورهای مشترک المنافع هماهنگ کردن امور حمل و نقل ریلی بین دولت‌های عضو این شورا است و عضویت ایران به‌عنوان عضو ناظر این شورا در هفتم ماه مه ‌۲۰۱۳ در جلسه پنجاه و هشتم این شورا در تاجیکستان، مطرح و مورد تأیید قرار گرفت.
خط راه‌آهن قزاقستان - ترکمنستان - ایران و خط آهن ترکمنستان - افغانستان - تاجیکستان لزوم اهمیت عضویت ایران در شورای حمل و نقل ریلی کشورهای مستقل مشترک المنافع را به اثبات می‌رساند.
اصلی‌ترین وظایف شورا، هماهنگ کردن کار حمل و نقل ریلی بین دولت‌ها و در ارتباط با کشور‌های ثالث، تنظیم شرایط و اصول فعالیت راه‌آهن به‌منظور تأمین کار و توسعه رقابت حمل و نقل و اقتصاد میان دولت‌ها در چارچوب عرصه واحد اقتصادی و نیز تصویب مقررات و مدارک مربوط در حدود فعالیت خود شورا است.
شورای حمل و نقل ریلی کشورهای مشترک المنافع، مسائل مربوط را در جلسات خود که حداقل دو بار در سال برگزار می‌شود، بررسی و حل و فصل می‌کند. فراخوانی جلسات شورا توسط رئیس انجام می‌شود و معمولاً به‌صورت نوبتی در یکی از کشور‌های عضو اتحادیه کشور‌های مستقل مشترک المنافع برگزار می‌شود. دستور کار مقدماتی، زمان و محل برگزاری جلسه نوبتی شورا در جلسه پیشین مشخص و دستور کار نهایی در اجلاس تشکیل شده، تصویب می‌شود. جلسه شورا به شرط حضور حداقل تعداد دوسوم اعضای آن رسمیت می‌یابد.
 بر این اساس، به‌منظور نظارت بر صحت استفاده شورا از منافع مالی، کمیسیون بازرسی تأسیس می‌شود. اعضای این کمیسیون از سه راه‌آهن کشورهای عضو شورا، هر یک، یک نماینده است. کمیسیون بازرسی در فعالیت خود از مفاد آیین‌نامه کمیسیون بازرسی شورای حمل و نقل ریلی کشور‌های عضو اتحادیه‌ و کشور‌های مستقل مشترک المنافع مصوب شورا پیروی می‌کند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7061/5/511549/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر