عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با «ایران»:

صداوسیما از تولید برنامه های فاخر غافل مانده است


ندا سیجانی
خبرنگار
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی می‌گوید: صدا‌وسیما اصولاً باید برنامه‌های فاخری برای مخاطبان و مردم تولید کند و خود این یکی از ضعف‌های بزرگ رسانه ملی است؛ چرا که از برنامه‌های خوب و غنی فرهنگی که پیامی برای مخاطب داشته باشد، غافل مانده است.
 علیرضا ابراهیمی در خصوص مخالفت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اولویت‌ بررسی طرح خط مشی اداره و نظارت بر سازمان صداوسیما گفت: این بحث فوریتی در مجلس رأی نیاورد چرا که نمایندگان مجلس شورای اسلامی براین نظر هستند که موضوع صداوسیما مسأله امروز و دیروز نیست و در حال حاضر مباحث اقتصادی و معیشتی مردم از اهمیت بیشتری برخوردار است، بنابراین طرح مذکور از فوریت خارج شد و در حال حاضر مشخص نیست چه زمانی باردیگر به صحن بازمی گردد. البته این مسأله‌ای است که حتماً باید به آن پرداخت و اگر در این باره مدیران صداوسیما هم پیشنهاداتی داشته باشند، می‌توانند با نمایندگان مطرح کنند.
او افزود: یکی از انتقاداتی که تا به امروز به صداوسیما وارد بوده، اساسنامه این سازمان است که با حوزه‌های مختلف نیز مرتبط است و از جمله مباحث مورد توجه و تأکید کمیسیون فرهنگی هم هست؛ بر همین اساس در این باره کارگروه رسانه درکمیسیون فرهنگی آغاز به کار کرده و اساسنامه آن نیز تدوین و تنظیم شده و رأی آورده است. من نیز شخصاً معتقدم صدا و سیما باید در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و دیگر حوزه‌ها درست اقدام کند تا برای مردم شفاف‌سازی شود.
نماینده مردم آزادشهر و رامیان درمجلس در خصوص ساماندهی برنامه‌های صداوسیما بویژه برنامه‌های مناسبتی نیز با اشاره به دغدغه‌های کمیسیون فرهنگی در این رابطه و در دیدارهایی که اعضای کمیسیون فرهنگی با مدیران ارشد صدا و سیما داشته‌اند، گفت: هجمه‌های بسیاری علیه صداوسیما صورت گرفته و بیش از 200 شبکه فارسی زبان علیه جمهوری اسلامی در حال تولید محتوا هستند اما در مقابل ما فقط یک صداوسیما داریم که باید با این موضوع مقابله کند. با این تفاسیر ما نیز بر این عقیده هستیم که رسانه ملی در این سال‌ها نتوانسته برنامه‌های فاخر و در عین حال جذابی برای مخاطبان و مردم تولید کند. عملاً بعد از سریال‌هایی چون امام علی(ع) و ولایت عشق سریال فاخری تولید نشد و این یکی از ضعف‌های بزرگ رسانه ملی است و از برنامه‌های خوب و غنی فرهنگی که پیامی برای مخاطب داشته باشد، غافل مانده‌ایم.
او در خصوص پخش نشدن برنامه ورزشی «نود» گفت: «نود» یکی از پرمخاطب‌ترین برنامه‌های ورزشی است و حذف آن اتفاق خوبی نخواهد بود. دوستان ناظر مجلس شورای اسلامی بر سازمان صداوسیما که از اعضای کمیسیون فرهنگی هستند جلسه‌ای در صداوسیما داشتند و نقطه قوت و ضعف‌های این برنامه در این جلسه مطرح شد و به عقیده من برنامه نود که به مسائل و حاشیه‌های مختلف فوتبال می‌پرداخت می‌توانست کمک بسیار خوبی به چالش‌های فوتبال کشورمان باشد بنابراین نباید با اعمال نظر و سلیقه این برنامه را حذف کنند وقطعاً به صلاح نخواهد بود.
 ابراهیمی در مورد نامگذاری خیابان‌های تهران به اسم مفاخر و هنرمندان کشور‌مان بیان کرد: این اتفاقی زیبنده برای هنرمندان پیشکسوت عرصه هنری است که از سوی دوستان شورای شهر صورت گرفته و چه خوب است از هنرمندانی که تاریخ فرهنگ و هنر ایران را رقم زدند نامی به یادگار بماند و مردم با فرهنگ و هنر خود آشنایی بیشتری پیدا کنند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره اختصاص درصدی از درآمد بلیت فروشی اجراهای صحنه‌ای به خزانه گفت: این قانون درحال حاضر به تصویب نرسیده است. 51 درصد از بودجه سال 98 از طریق مالیات تأمین می‌شود اگرچه فرار مالیاتی بسیاری بوده که باید به این موضوع توجه شود. درواقع افراد بسیاری هستند که مالیات نمی‌دهند اما درآمدهای خوبی دارند که باید شناسایی شود. البته اختصاص  10درصد از بلیت فروشی قطعاً به ضرر اجراهای موسیقی نواحی خواهد بود این در حالی است که موسیقی اصیل ایران که از موسیقی نواحی نشأت می‌گیرد باید مورد توجه باشد و آن را گسترش دهند. طبعاً اگر این طرح مورد تأیید قرارگرفت می‌بایست مواردی از این دست لحاظ شود.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7061/6/511554/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر