آن سوی خبــــــــر
فیس بوک با امکانات جدید به روزرسانی می شود

فیس بوک در تلاش است قابلیت‌هایی جدید برای کاربران ایجاد کند. یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های جدید فیس‌بوک را می‌توان ویژگی مخفی کردن پروفایل کاربر از افراد دلخواهش دانست. به‌گزارش انتخاب، موضوع قابلیت محدود کردن وضعیت عمومی از سال 2018 مطرح و تاکنون نیز در مرحله آزمایشی قرار دارد. شاید برایتان سؤال باشد ویژگی محدود کردن وضعیت عمومی چیست. فیس‌بوک در قالب این ویژگی این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که نمایه خود را از دیدگاه افرادی که با وی دوست نیستند مخفی کنند. افزون بر این کاربران را براحتی می‌توانند مدیریت کنند که چه اطلاعاتی را در نسخه عمومی پروفایل‌های خود نمایش دهند.
این خبر بتازگی در توئیتر اعلام شد، از زمانی که به‌دلیل یک نقص امنیتی بزرگ اطلاعات حساب کاربری بیش از 50 میلیون نفر سرقت شده است. فیس‌بوک در وبلاگ خود در این خصوص نوشت: «ما  به بررسی وضعیت امنیت میلیون‌ها حساب پرداختیم و اکنون امنیت کامل در محیط فیس‌بوک برقرار است.»


ممنوعیت همکاری شرکت‌های مخابراتی امریکا با هواوی

قرار است رئیس جمهوری امریکا بزودی فرمان اجرایی جدیدی صادر کند تا مانع استفاده شرکت‌های مخابراتی امریکایی از تجهیزات تولیدی شرکت هواوی شود.
به‌گزارش مهر، بهانه دونالد ترامپ برای صدور این فرمان نگرانی‌های کاخ سفید در حوزه امنیت ملی است اما چنین اقدامی باعث خواهد شد تا تجارت شرکت‌های مختلف تجاری با هواوی در امریکا به‌طور کامل مختل شود. سه مقام دولت امریکا که از این تصمیم ترامپ مطلع هستند، به رویترز گفته‌اند وی از یک سال قبل در حال بررسی شرایط به‌منظور صدور فرمان مذکور بوده و به احتمال زیاد بزودی آن را صادر می‌کند هر چند ممکن است ملاحظاتی صدور فرمان یادشده را باز هم به تأخیر بیندازد.
صدور این فرمان بر مبنای قانون بین‌المللی اضطراری قدرت‌های اقتصادی صورت می‌گیرد که طبق آن، رئیس جمهوری امریکا حق دارد در واکنش به شرایط اضطراری تهدیدکننده امریکا قوانین تازه‌ای را در حوزه بازرگانی و تجارت وضع کند. در صورت صدور این فرمان، وزارت بازرگانی امریکا باید با همکاری دیگر نهادهای دولتی، برنامه‌ای را به منظور اجرای آن عملیاتی کند.
صدور چنین فرمانی در شرایطی که چین و امریکا درگیر نبردی تازه بر سر تعرفه‌های تجاری هستند، می‌تواند خصومت را بین دو طرف به اوج برساند. هواوی بارها ادعاهای امریکا در مورد سوءاستفاده دولت چین از تجهیزات تولیدی هواوی برای جاسوسی را رد کرده است.


توئیتر از کاربران خود عذرخواهی کرد

توئیتر به‌دلیل وجود باگی که باعث شده تا هویت مکانی برخی از کاربرانش توسط شرکای نرم‌افزاری لو برود، عذرخواهی کرد.
به‌گزارش خبرآنلاین، ظاهراً توئیتر اطلاعات مکانی کاربران (آی‌اواس) را با یکی از شرکای نرم‌افزاری خود که در کار تبلیغات آنلاین است، به اشتراک گذاشته و موضوع فاش شده است. معلوم نیست چه تعداد از کاربران به‌وسیله باگ مذکور لو رفته‌اند اما توئیتر در بیانیه خود اعلام کرد که دیتای مذکور برای حفظ امنیت پاک‌شده(به اشتراک گذاشته‌ شده) است.
گفته می‌شود کاربران آی‌ او اسی که چند اکانته هستند، در معرض خطر قرارگرفته‌اند. در بیانیه توئیتر آمده است جمع‌آوری دیتای مکانی کاربران اشتباه فنی سهوی بوده که برای شریک معتمد ارسال‌شده است.


فعالیت جاسوس افزار رژیم صهیونیستی در واتس اپ

هکرها با استفاده از شکافی در پیام‌رسان واتس‌اپ، نرم افزار جاسوسی متعلق به رژیم صهیونیستی را روی موبایل کاربران نصب کرده‌اند که این نرم افزار با یک تماس واتس‌اپی روی موبایل نصب می‌شود. به‌گزارش مهر، واتس‌اپ اعلام کرده در اوایل ماه مه  متوجه شده هکرها می‌توانند با نصب یک نرم افزار نظارتی روی آیفون و دستگاه‌های اندروید از کاربران جاسوسی کنند. این نرم افزار جاسوسی با یک تماس در واتس‌اپ روی موبایل فرد مورد نظر نصب می‌شود. شرکت  NSO متعلق به رژیم صهیونیستی این نرم افزار جاسوسی را توسعه داده است. یکی از دلالان تجهیزات جاسوسی به فایننشال تایمز گفته حتی اگر کاربر به تماس واتس‌اپی پاسخ ندهد، بازهم نرم افزار مذکور روی دستگاه او نصب می‌شود. همچنین شماره تلفن مربوط به این تماس از فهرست تماس‌های کاربر خود به خود حذف می‌شود.
این در حالی است که واتس‌اپ بتازگی تحقیقات خود درباره این شکاف امنیتی و کاربران قربانی این نرم افزار جاسوسی را آغاز کرده است. روز یکشنبه هفته جاری پس از آنکه موبایل یکی از وکلای حقوق بشر هدف این نرم افزار واقع شد، مهندسان واتس‌اپ بسرعت شکاف امنیتی موجود در پیام‌رسان را برطرف کردند. به‌هرحال واتس‌اپ اعلام کرده تیمی از مهندسان در سانفرانسیسکو و لندن به طور مداوم مشغول فعالیت بودند تا این شکاف امنیتی را ترمیم کنند. در بیانیه این شرکت آمده است: این حمله تمام نشانه‌های مربوط به فعالیت‌های شرکتی را دارد که با دولت‌ها و سازمان‌های جاسوسی همکاری می‌کند. این نرم افزارها موبایل کاربر را کنترل می‌کنند. همچنین به گفته یک منبع آگاه واتس‌اپ این اختلال را هفته گذشته به وزارت دادگستری ایالات متحده امریکا گزارش کرده است.
به‌هرحال مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین محصول جاسوسی شرکت NSO(متعلق به رژیم صهیونیستی) Pegasus نام دارد و می‌تواند به‌طور خودکار میکروفون و دوربین موبایل فرد مورد نظر را روشن کند، ایمیل‌های او را بررسی کند و اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی وی را جمع‌آوری کند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7061/11/511573/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر