فرار ترامپ از جنگ با هدف انتخابات 2020


ندا آکیش
خبرنگار
شاید باورش برای بسیاری از ناظران داخلی و بین‌المللی سخت باشد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جنگ طلب و افراط گرای امریکا قصد دارد جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود را به خاطر جنگ طلب و افراط‌گرا بودن کنار بگذارد. اما وقتی پای انتخابات ریاست جمهوری 2020 امریکا وسط باشد برای ترامپ هر چیزی امکان پذیر است تا بتواند دل مردم امریکا را که اکثریت آنها مخالف ورود کشورشان به جنگ‌های پرهزینه جدید هستند، به دست آورد.  9 آوریل 2018؛ یک سال و 6 روز قبل ترامپ، هربرت ریموند مک مستر، بیست و ششمین مشاور امنیت ملی امریکا را به این خاطر که به اندازه کافی جنگ طلب نیست و دستوراتش را آنگونه که باید و شاید اجرا نمی‌کند، کنار گذاشت و جان بولتون را که هیچ ابایی از راه انداختن جنگ‌های جدید در راستای براندازی دولت‌هایی نظیر کره شمالی و ونزوئلا ندارد، جایگزین او کرد اما حالا مجله خبری- تحلیلی نشنال اینترست به نقل از منابع خود که نامشان را فاش نکرده، گزارش می‌دهد، ترامپ می‌خواهد بولتون را به‌خاطر جنگ طلب بودن کنار بگذارد و لابد یک مشاور امنیت ملی معتدل‌تر انتخاب کند. این مجله در گزارش خود نوشت، یک مقام ارشد سابق دولت امریکا گفته است: من شنیده‌ام که ترامپ می‌خواهد او [بولتون] اخراج شود.
چرخش به سوی صلح یا ترفند تازه انتخاباتی
در روزهای اخیر برخی رسانه‌های امریکایی از بروز اختلاف‌های جدی بین بولتون و ترامپ سخن به میان آورده‌اند و دلیل این اختلافات را علاقه وافر بولتون به درگیر کردن امریکا در یک جنگ تازه دانسته‌اند. در این گزارش‌ها اگرچه به‌طور مستقیم هیچ ناظر، تحلیلگر یا فعال رسانه‌ای از صلح طلب بودن ترامپ سخنی به میان نیاورده است اما ناخواسته به مخاطب اینگونه القا می‌شود که رئیس جمهوری امریکا مانند مردم کشورش از جنگ بیزار است و این دقیقاً همان چیزی است که ترامپ می‌خواهد. رئیس جمهوری امریکا در روزهای اخیر هم در یک گفت‌و‌گوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد، قصدی برای مداخله نظامی در ونزوئلا ندارد اما هم بولتون و هم مایک پمپئو، وزیر خارجه ترامپ در گفت‌و‌گوهایی از روی میز بودن گزینه نظامی در ونزوئلا سخن گفتند. ترامپ در شرایط کنونی که یک سال و 5 ماه تا انتخابات ریاست جمهوری 2020 باقی مانده به نفعش است که گرایش‌های افراطی و جنگ طلبانه را دست کم در کوتاه مدت کنار بگذارد. او خوب می‌داند که مردم امریکا اصلاً دوست ندارند تجربه حمله امریکا به عراق در سال 2003 یا حمله به افغانستان در سال 2001 که بعد از 18 سال هنوز ادامه دارد، بار دیگر در جای دیگری از جهان تکرار شود و مالیات‌هایی که می‌پردازند، صرف لشکرکشی به کشورهای دیگر شود.
تکرار یک نمایش تکراری
ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی 2016 هم از خود یک چهره مخالف جنگ به نمایش گذاشت. او در این رقابت‌ها از امکان گفت‌و‌گوی مستقیم با رهبر کره شمالی سخن گفت و رئیس جمهوری روسیه را تحسین کرد. اما به محض ورود به کاخ سفید جنگ لفظی با کره شمالی را به شدیدترین شکل ممکن آغاز کرد. ترامپ با انتخاب چهره‌های جنگ طلب در داخل کابینه خود از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه‌اش و بولتون، مشاور امنیت ملی اش هم بخوبی گرایش‌های افراطی خود را به منصه ظهور گذاشت. ترامپ حتی حالا هم که می‌خواهد به همه امریکایی‌ها نشان دهد با بولتون اختلاف نظرهای جدی دارد، پیام‌های متناقضی را درباره او ارسال می‌کند. رئیس جمهوری امریکا یک بار می‌گوید، مدام در حال تلطیف کردن مواضع بولتون و کشیدن ترمز او است و یک بار می‌گوید، با او هم‌عقیده است و اختلاف نظری ندارد.
یک بار به داشتن مشاوری مانند بولتون افتخار می‌کند و یک بار می‌گوید، در کاخ سفید بر خلاف بولتون مشاوران صلح طلب دیگری هم دارد. رئیس جمهوری امریکا پیام‌های متناقضی در مورد بولتون فرستاده است. او اخیراً در مصاحبه‌ای درباره بولتون گفت که مکرراً مواضع او را تلطیف می‌کند و اینکه علاوه بر او مشاوران صلح‌طلبی در دولت دارد. اصلاً بعید نیست که ترامپ هنوز هم مانند گذشته به بولتون علاقه داشته باشد و با او در بسیاری از عقاید افراطی و جنگ طلبانه همسو باشد اما همان مشاوران صلح طلبی که در کاخ سفید ترامپ هستند به او هشدار داده‌اند که در مقطع کنونی حضور بولتون در کنار ترامپ بسیار مضر است. بنا بر گزارش نشنال اینترست، «منابع حامی ترامپ در داخل دولت اظهار نگرانی کرده‌اند که با توجه به حمایت بولتون از به وجود آوردن جنگ علیه کشورهای خارجی، حضور او در دولت برای شانس پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ زیانبار است و می‌تواند بخش چشمگیری از آرای او را زایل سازد.»  البته به‌نظر می‌رسد، برنی سندرز، سیاستمدار کهنه کار دموکرات و کاندیدای ریاست جمهوری 2020 فریب این بازی سیاسی ترامپ و مشاوران صلح طلبش را نخورده زیرا اخیراً در مصاحبه‌ای ترامپ را یک جنگ طلب و تندرو نامید.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7061/13/511583/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر