اختلاف‎ زیر نقاب لبخند

فرحناز دهقی
خبرنگار
مایک پمپئو، عصر روز سه‎شنبه پرواز خود را با فرودآمدن روی کرانه شهر ساحلی سوچی روسیه به پایان برد تا با ولادیمیر پوتین، رئیس‎جمهوری روسیه که اخیراً رئیس‎جمهوری امریکا توانسته از پرونده تبانی با او برای پیروزی در انتخابات 2016 بگریزد، دیداری تازه کند و «بر روابط و اتحاد خوب میان دو کشور» تأکید کند.
به‌گزارش اسپوتنیک، پمپئو به محض ورود به سوچی خطاب به همتای روسی‎اش گفت: «من اینجا هستم زیرا رئیس‎جمهور ترامپ به تقویت روابط خوب با روسیه متعهد است». در دیداری که میان پوتین و پمپئو صورت گرفت نیز رئیس‎جمهوری روسیه ابراز امیدواری کرد پایان یافتن تحقیقات رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‎جمهوری 2018 امریکا، بتواند باعث بازسازی روابط میان امریکا و روسیه شود. در نخستین دقایق این دیدار که نخستین دیدار سطح بالا میان مقام‎های دو کشور پس از انتشار گزارش مولر بود، پوتین به پمپئو گفت: «مولر تحقیقات مفصلی را درباره پرونده انتخاباتی 2018 انجام داد اما در نهایت تأیید کرد که هیچ مدرک و ردپایی از ارتباط میان روسیه و دولت کنونی به دست نیاورده است. این یکی از علل سرد شدن روابط دو کشور بود. من امیدوارم که امروز این وضعیت تغییر پیدا کند.» پمپئو پس از دیدار با مقام‎های روسی اعلام کرد که این سفر سازنده و پربار بوده است و امیدوار است روابط میان دو کشور تقویت پیدا کند.
کوه یخ اختلافات
اما با وجود ابراز امیدواری های طرفین، در پشت پرده این نشست انبوهی از مسائلی به چشم می‎خورد که محل اختلاف عمیق دو کشور است. اوضاع اخیر ونزوئلا یکی از مناقشه‎انگیزترین مباحث میان دو کشور است. روسیه که خواستار تداوم دولت نیکلاس مادورو است، از مداخله‎های امریکا که حامی خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون دولت ونزوئلا است، انتقاد کرده است.  در این دیدار، پوتین بر لزوم پرهیز از دست زدن به هر نوع اقدام غیرقابل قبولی که منجر به آغاز جنگ داخلی در این کشور شود تأکید کرد. او به پمپئو تأکید کرد که هیچ کشوری حق مداخله در ونزوئلا را ندارد و باید خود مردم این کشور سرنوشتشان را مشخص کنند. به‌گزارش راشا تودی از جمله موضوعاتی که شکاف عمیق میان دو کشور را نمایان کرد، ایران بود.
در حالی که امریکا گام به گام به تشدید تنش در خاورمیانه نزدیک می‎شود، روسیه آن را به خویشتنداری دعوت کرد. یوری یوشاکف مشاور رئیس‎جمهوری روسیه درباره گفت‌و‌گوی پوتین و پمپئو درباره ایران گفت: «توافق هسته‌ای ایران میان دو طرف به‌صورت مختصر به بحث گذاشته شد.
ما رویکرد خود را در مورد وضعیت حساس فعلی و اقدامات دولت امریکا بیان کردیم. رئیس‎جمهوری روسیه و وزیر خارجه امریکا در مورد راه‌های ممکن برای پیشرفت در خصوص موضوع ایران رایزنی کردند». به گزارش الجزیره، لاوروف نیز به پمپئو گفت که درباره ایران و خروج امریکا از توافق هسته‎ای با این کشور، میان روسیه و امریکا اختلاف نظر زیادی وجود دارد.
درباره اوکراین نیز پمپئو به لاوروف گفت که امریکا الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی‎شناسد و تحریم‎های ناشی از آن همچنان پابرجا خواهند ماند. همچنین مسکو درباره کره شمالی از واشنگتن خواست که ضمانتنامه امنیتی بدهد که کره شمالی را راضی به کنار گذاشتن سلاح هسته‎ای‎اش بکند. اما ظاهراً این پیشنهاد خوشایند پمپئو نبوده است.
پمپئو نیز با اشاره به انتخابات ریاست‎جمهوری 2020 امریکا و پرونده‎ای که تبعات سنگینی برای ترامپ به همراه داشت، صراحتاً به لاوروف گفت که قرار نیست دیگر در انتخابات سال آینده شاهد مداخله‎ای از سوی مسکو باشند. پمپئو در این باره حتی به تهدید نیز گفت: «اگر مسکو به مداخله در انتخابات آتی امریکا روی بیاورد، اوضاع میان دو کشور از این هم بدتر می‎شود».


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7061/13/511584/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر