آنچه بین چین و امریکا می‎گذرد تنها یک نبرد تجاری نیست

دوئل شخصیتی «دونالد» و «شی»

استفان کالینسون
مترجم: بنفشه غلامی
جنگ تجاری بین چین و امریکا روز‌به‌روز در حال افزایش است. اما این جنگ گویا بیش از اینکه نبرد تجاری بین دو کشور باشد، یک جنگ شخصی بین دو رئیس‎جمهوری است، دوئلی که یک سر آن دونالد ترامپ است و آن سرش، شی جین‎پینگ.
هر دو رهبر خود را قوی می‎بینند، هر دو از قدرت خود برای مهار مشکلات داخلی استفاده می‎کنند، هر دو هر از چندگاهی شوک‎هایی جهانی را هدایت می‎کنند، هر دو افتخار ملت‎هایشان را در گرو این لحظه حساس تاریخی در روابط دو کشور می‎دانند که رقابت تجاری آنها تند و تیزتر از هر زمان شده‎است. «ترامپ» معتقد است، چاره‎ای ندارد جز اینکه به‎تنهایی سیستم تجاری دنیا را تغییر دهد، زیرا سیستم کنونی در حال غارت امریکا است. او در این راه فکر می‎کند قدرت اقتصادی امریکا به او این اجازه را می‎دهد که این کار را انجام دهد و «شی» را در تنگنا قرار دهد. اما «شی» هم می‎بیند امریکا متجاوزی است که قلمروهای چین را تهدید می‎کند. او می‎خواهد، سیاست جهانی شدن را که از زمانی که چین در طول 20 سال گذشته شروع به رشد اقتصادی کرده، دست نخورده مانده، حفظ کند. اشتیاق او به شکست دادن طرف مقابل کم از «ترامپ» نیست.
در بین این دو، «ترامپ» هرچند فرد انعطاف‌پذیری است و اگر بخواهد می‎تواند سریع نرم شود، اما با توجه به پیشینه اقتصادی‎اش، معتقد است، چین تهدیدی جدی برای اقتصاد امریکا است. ضمن اینکه «ترامپ» با هدف رقابت‎های انتخابات ریاست جمهوری 2020 روی منازعه با قدرت اقتصادی چین دست به قمار زده‎است. اظهارات دیروز او که گفت «ما در وضعیت خوبی هستیم و فکر می‎کنم داریم بهتر هم می‎شویم.» هم در همین راستا است. بویژه که پس از آن نیز در اظهار نظر دیگری مدعی شد، چین آرزو می‎کند «جو بایدن» در انتخابات 2020 برنده شود.
«شی» هم در وضعیتی مشابه با «دونالد» تحت فشارهای سیاسی قرار دارد. هرچند باید اذعان داشت، «شی» برجسته‎ترین رهبر چینی در چند دهه اخیر است. اما حتی او هم مانند همه رهبران چین از هرچیزی که موجب تغییراتی در وضعیت اجتماعی کشورش شود، نگران است. رشد کند اقتصادی یکی از چیزهایی است که می‎تواند موجب برانگیختگی مردم این کشور شود. بنابراین او نیز با چنگ و دندان به مقابله با ترامپ برخاسته‎ است. اما نکته در اینجا است که هم «شی» هم «ترامپ» می‎دانند که دیگری چیزهای زیادی برای از دست دادن دارد.  اکنون سؤال این است: آیا آنها می‎توانند طوری نبرد بین یکدیگر را پیش ببرند که قادر باشند همزمان اعلام پیروزی کنند؟
منبع: CNN

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7061/13/511589/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر