مدیریت جوانان به سبک اصغر فرهادی
شهاب پاک‌نگر
مژده! مژده! در چند روز گذشته یکی دیگر از مشکلات کشور با درایت مسئولان حل شد و سن جوانی از 15 تا 29 سال، به 18 تا 35 سال تغییر کرد. این تصمیم در زندگی مردم خیلی تأثیر می‌گذارد. مثلاً فرض کنید یک آدم 35 ساله‌ بیکار، شب، افسرده و غمگین خوابیده است، یک‌دفعه صبح این خبر را می‌شنود و به‌خاطر اینکه دوباره به دوران طلایی جوانی‌اش برگشته خوشحال می‌شود. حالا درست است که کماکان بیکار است و خانه و ماشین ندارد، ولی حداقل از امروز جوان حساب می‌شود و فرصت دارد مجدد زندگی‌اش را بسازد. اصلاً به نظر ما باید تا وقتی این دهه شصتی‌های دردسرساز وجود خارجی دارند، هِی سن جوانی را افزایش دهند تا دهه شصتی‌ها کماکان به زندگی امیدوار باشند. حتی اگر این امکان وجود داشته باشد و تعریف «ناکام» را هم در فرهنگ لغات تغییر دهند و بگویند هرکس دنیا آمده، بالاخره یک کامیابی‌ای داشته، با این کار دیگر هیچ متولد دهه شصتی ناکام از دنیا نخواهد رفت.
این یک طرف ماجراست، جنبه مثبت دیگر قضیه این است که مسئولان ما با این تصمیم هوشمندانه میزان اشتغال جوانان را هم افزایش دادند. بالاخره یک آدم بالای 30 سال که دانشگاه رفته و تخصص لازم را دارد، می‌تواند براحتی وارد بازارِ کار تاکسی‌های اینترنتی شود. اما متأسفانه افراد بین 15 تا 18 سال که نمی‌توانند گواهینامه بگیرند، نهایت یواشکی بتوانند پیک موتوری شوند.
این تصمیم یک اثر مثبت نیز در ساختار مدیریتی کشور خواهد داشت. با همین یک مصوبه، تمامی دستگاه‌های اجرایی می‌توانند بگویند ما در سال 98 جوانگرایی کردیم و به جوانان بها دادیم. حالا درست است که اگر یک آدم 35 ساله، مثل بچه آدم از 18 سالگی کار کرده باشد، شیرین 17 سال سابقه کار دارد، ولی بالاخره وقتی یک چیزی تصویب می‌شود که نمی‌توان رو حرف آن حرف زد. پس ما الان صرفاً با یک درایت مثال زدنی، در تیم مدیریتی و اجرایی کشور یک عالمه جوانِ تازه نفس وارد کردیم. اصلاً ما پیشنهاد می‌دهیم که در گام بعدی، برای سن جوانی، مثل فیلم‌های اصغر فرهادی پایان باز بگذارند و بگویند «سن یه عدده، آدم باید دلش جوون باشه!». با این راهکار تمام این مدیرانی که با زور قانون بالاخره بازنشست شدند و با یکسری عملیات محیرالعقول، دوباره خودشان را به اسم مشاور جا زدند هم جزو جوانان به حساب می‌آیند و مدیران ما می‌توانند از این عزیزان دل، به‌عنوان «مشاورِ جوان» خود با شصت سال سابقه کاری استفاده کنند.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7061/16/511598/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر