تحقق یک رؤیای 16 ساله16 سال طول کشید تا رؤیای جیمز کامرون کارگردان و تهیه‌کننده معروف کانادایی جامه عمل بپوشد و نسخه ای از روی داستان کمیک‌بوکی «الیتا: فرشته مبارزه» بر پرده‌های نقره‌ای بنشیند، اما مهر تأیید شماری از منتقدان و فروش زیاد فیلم در
100روزی که از اکران آن می‌گذرد، نشان می‌دهد این شکیبایی بی‌حاصل نبوده است. الیتا از سری داستان‌های مصور موسوم به مانگا بوده و اول بار در سال 1990 به چاپ رسید و از سال 2003 بود که کامرون خالق بلاک باسترهایی مانند «تایتانیک» و «آواتار» اعلام کرد ساخت حداقل یک فیلم سینمایی را از روی این قصه در دستور کارش دارد.
کامرون از نویسندگان سناریو و یکی از تهیه‌کنندگان اصلی آن کنار جان لاندو بوده اما به سبب گرفتاری‌های عظیم ساخت قسمت‌های دوم تا پنجم آواتار که از سال‌های 2014 و 2015 به این سو ادامه داشته، از کارگردانی این فیلم بازماند و این کار را به رابرت رودریگز مکزیکی سپرد که سال‌هاست در هالیوود کار می‌کند. الیتا درباره کاراکتر مرکزی این سری قصه‌ها است که به همین اسم نامیده می‌شود و او یک سایبورگ است که روی یک تل از پسماندهای شهری در شهرک مدرن اما آشوب زده‌ای به‌ نام شهر آهنی و در مکانی متروپولیس وار که نشانه‌های آن بی‌شباهت به فیلم‌های کلاسیک و اعصار دور فریتزلانگ و فردریش ویلهلم مور‌نائو نیست، به‌ جا گذاشته شده است. از او فقط تکه‌هایی خرد شده و پیکری کم‌جان را می‌بینیم که یک پزشک متخصص به‌ نام دکتر دایسون ایدو (با بازی کریستوف والتز) وی را می‌یابد و اجزای بدنش را بازسازی و مغز او را ترمیم می‌کند و البته نامش را هم الیتا می‌گذارد که اسم دختر فقید خود وی است. الیتا خاطره‌ای ندارد و فقط این را می‌داند که توان مبارزه با سایبورگ‌های خلافکار و تبهکاران بین‌المللی را دارد و همین قدرت مبارزه‌جویی وی را در رادار عملیات یک تبهکار دیوانه به‌ نام وکتور (ماهر شالا علی) قرار می‌دهد و البته او را با سایبورگ‌های بد طینت و هیولاواری همسو می‌سازد که از قبل با وکتور همکاری می‌کرده‌اند. رزا سالازار که نقش الیتا را بازی کرده، در توصیف وی می‌گوید: الیتا یک چهره چند وجهی و نشانه و مصداقی کامل از زنان امروزی است. واقعیت امر این است که به مدد روش‌های پیشرفته CG و موشن کپچر کارهای فراوانی صورت گرفته تا من به‌ لحاظ چهره و حالت در قالب الیتا جای بگیرم ولی از نظر من وجه روحی و انگاره‌های روانی وی بسیار مهم‌تر است. حسن الیتا این است که با شرح زندگی‌اش هر زن جوانی متقاعد و مطمئن می‌شود که راهی برای سرفراز شدن هست و همیشه می‌توان مثل یک قهرمان عمل کرد و سایرین را به حمایت از خویش وا داشت. این رساترین پیام الیتا برای جوامع فعلی و در ورای قصه‌های او و برخوردها و جست‌وجوها است. ناگفته نماند که سایر بازیگران شاخص الیتا، جنیفر کانلی، اد اسکرین، جک ارل هیلی و کیان جانسون هستند و بیل پاپ تصویر‌برداری را برعهده داشته و تام هوکلن بورگ موسیقی متن آن را سروده است. این فیلم با بودجه تولید خیره‌کننده 170میلیون دلار 439 میلیون دلار درآمد‌سازی داشته است.
*‌‌منبع: people  Magazine


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7061/10/511607/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر