گشــــتي در دنیای سينما
رو شدن مجدد دست جانوران خانگی

قسمت دوم کارتون موفق «زندگی پنهان جانوران دست‌آموز» که در سال 2016 پخش شد و گیشه فوق‌العاده‌ای داشت از 29 خرداد امسال در امریکای شمالی و اروپای غربی و از 10 تیرماه در سایر نقاط دنیا به نمایش در می‌آید.این فیلم که کارگردانی‌اش با کریس رنود است و پاتون اوسوالت چهره مشهور صداپیشه‌های کارتونی در آن به جانشینی لوییس کی صدای کاراکتر مرکزی مکس را تأمین می‌کند، یک بار دیگر نشان می‌دهد جانوران ظاهراً بی‌آزار و ملوس خانه‌نشین وقتی صاحبان‌شان خانه را ترک می‌کنند و آنها را تنها می‌گذارند، چگونه وجود واقعی خود را رو کرده و آتش می‌سوزانند! سایر صداپیشه‌های عمده این فیلم اریک استون استریت و لیک بل هستند و کمپانی ایلومینیشن که این انیمیشن را ساخته، مطمئن است که فروش هنگفت تازه‌ای انتظارش را می‌کشد.

نسخه‌ای تازه از روی فیلم ترسناک ژاپنی

«Grudge» عنوان بازسازی یک فیلم ترسناک ژاپنی‌ها توسط امریکایی‌ها است و آن هم در حالی که هالیوود پیشتر نیز یک نسخه دیگر امریکایی از روی آن فیلم را ساخته و روانه بازار کرده بود. نسخه تازه مثل دو نسخه قبلی بر یک شبح سرگردان و در جست‌وجوی انتقام متمرکز است که حافظه قوی طولانی مدتش او را در مسیر کارها و اتفاقاتی قرار می‌دهد که سایرین از انجام آن عاجزند. در فیلمی که کارگردانی آن با نیکولاس پسکی است، آندریا رایزبورو هنرپیشه جوان و رو به اوجگیری امریکایی نقش اصلی را برعهده گرفته و عناصر و ابزار تشریح این قصه همان چیزهایی است که توفیق دو نسخه قبلی را موجب شده بود. بجز رایزبورو، بتی گیلپین، جان چو، دیمی‌ین بیچیر و لین شای نیز در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند و روز 28 مرداد زمان شروع پخش آن در امریکا و اروپا خواهد بود. این در حالی است که ژاپن را به سبب ساخت قسمت اولیه و اصلی باید برنده بزرگ ماجراهای Grudge دانست و اصولاً فیلم‌های ترسناک این کشور در سه دهه اخیر رونق فراوانی در جهان یافته‌اند.

نسل سوم «شفت» در راه است

«شفت» پلیس سیاهپوست سرسختی که با بازی ریچارد راند‌تری در این نقش در ابتدای دهه 1970 مشهور شد و نسخه‌ای سیاه از جیمز‌باند تلقی گشت، نسخه جدیدش را به‌زودی روانه بازار خواهد کرد. این نسخه که «شفت 2019» نامگذاری شده و کارگردانش تیم استوری است، مثل نسخه دوم در سال 2000 هم ادامه‌ای برکارهای این پلیس پرجنب‌وجوش است و هم یک جمع‌بندی و ترسیم مجدد کاراکتر او و جنگ‌های وی با تبهکاران سفید و سیاه به‌شمار می‌آید. ساموئل ال جکسون که در نسخه دوم نقش شفت را بازی می‌کرد، در نسخه سوم نیز حاضر است و حتی راندتری هم حدود 50 سال بعداز فیلم نخست یک بار دیگر در قسمت جدید نیز رؤیت می‌شود ولی چون سن هر دو و بخصوص راندتری بالا رفته و نمی‌توانند ایفاگر نقش شفت باشند، این مهم به جسی یوشر جوان‌تر سپرده شده تا یک نسل سوم از بازیگران هالیوود نیز وارد این عرصه شوند و شفت را از معبر زمانی فعلی عبور بدهند.

گودزیلا برای جنگ‌های تازه می‌آید

شمردن دقیق نسخه‌های گودزیلا که ساختن‌شان توسط ژاپنی‌ها از ابتدای دهه 1950 باب و سپس در قرن فعلی به وسیله امریکایی‌ها پیگیری شد، کار واقعاً سختی است و فقط می‌توان گفت از 15 خرداد یک نسخه جدید امریکایی از روی آن به‌نام «گودزیلا: پادشاه هیولاها» در سطح دنیا به‌نمایش در می‌آید که کارگردانی آن را مایکل داگرتی انجام داده و بازیگران اصلی آن ورا فارمیگا، میلی‌بابی براون، کایل چندلر، سالی هاوکینز و کن واتانابه هستند. جالب‌تر اینکه از این پس رقبا و دشمنان هیولای سبز رنگ ژاپنی‌ها نه فقط انسان‌های هراسان خواهان قتل وی، بلکه هیولاهای دیگری با نام‌های موترا، رودان و پادشاه چیدورا هستند و گودزیلا نمی‌داند ابتدا با کدام یک از آنها سرشاخ شود! پس از حدود 26 نسخه از روی گودزیلا توسط ژاپنی‌ها این فیلم تازه سومین نسخه هالیوودی‌ها از روی خرابکاری‌های عظیم این غول کریه است و اگر داگرتی با سابقه ساخت فیلم «کرامپوس» پشت دوربین کارگردانی ایستاده، به این سبب است که گرت ادواردز سازنده دو نسخه قبلی امریکایی‌ها فعلاً به‌خود استراحت داده و از ارائه بلاک باسترهای جدید خودداری کرده‌ است.

بازگشت مردان سیاهپوش بدون اسمیت و جونز

نسخه جدید «مردان سیاهپوش» که نام آن را «مردان سیاهپوش بین‌المللی» گذاشته‌اند، از 26 خردادماه در سطح جهان پخش می‌شود ولی برخلاف سه قسمت نخست که فروش زیادی داشتند، دو بازیگر اصلی آن فیلم‌ها که همانا ویل اسمیت و تامی لی جونز هستند، جایی در این فیلم ندارند. فیلم را اف‌گاری گری ساخته و تسا تامپسون، کریس همزوورت و البته لیام نیسون در آن نقش‌های اصلی را ایفا کرده‌اند. این امر تجدید همکاری همزوورت را که ایفاگر نقش کمیک استریپی «تور» هم هست با تسا تامپسون موجب شده و این کار یک بار دیگر در قالب یک فیلم کمیک بوکی شرکت مارول صورت پذیرفته است. فرانچیز «مردان سیاهپوش» که ادغامی از عنصر حادثه و موجودات ترسناک علمی و تخیلی است، در سال‌های اخیر از دستور کار مارول و والت دیسنی خارج شده بود اما این یک نقطه بازگشت مجدد برای آنها است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7061/10/511608/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر