بهار به باغراه آرامگاه فردوسی رسید
زهرا اسکندریان : خبرنگار / به همت شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد؛ جلوخان آرامگاه فردوسی افتتاح شد.موضوع بهسازی توس با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در دستور کار پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد قرار گرفت.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، با روی کار آمدن شورای شهر پنجم و مدیریت جدید شهری موضوع بهسازی توس، ساماندهی این منطقه تاریخی و خارج کردن فردوسی از غربت در دستور کار پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد قرار گرفت؛ موضوعی که 23 سال پیش در سفر مقام معظم رهبری به منطقه توس و آرامگاه فردوسی توسط ایشان بر آن تأکید شده و در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته بود اما با گذشت سال‌های متمادی از پیشرفت قابل توجهی برخوردار نبود.
با پیگیری‌های مدیریت شهری و شورای شهر مشهد در اردیبهشت ماه ۹۷ تفاهمنامه سه‌جانبه بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی از سوی شهردار وقت مشهد، رئیس شورای شهر مشهد و مدیرکل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری خراسان رضوی به امضا رسید و شش ماه پس از امضا شدن این تفاهمنامه و با انجام فعالیت‌های مقدماتی، عملیات اجرایی ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی در 26 آبان ماه 97 با حضور اعضای شورای شهر و مدیران شهری و استانی در این محل آغاز شد.پروژه ساماندهی و بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی در محدوده‌ای به وسعت 7 هکتار از 42 هکتار اراضی تحت مالکیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موسوم به پردیس توس در دست اجرا است. این پروژه با مبلغ اولیه قرارداد 16 میلیارد و پانصد میلیون تومان در دو فاز با مدت زمان 18 ماه در حال اجراست. دیروز  25 اردیبهشت ماه همزمان با روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی فاز نخست این پروژه شامل ۳ هکتار - معادل ۶۰ درصد کل پروژه- آماده‌سازی شده و با اعتباری بالغ بر 10 میلیارد تومان توسط محمدرضا کلائی، شهردار مشهد مقدس به بهره‌برداری رسید.این محدوده که حکم جلوخان آرامگاه فردوسی را دارد، از طرح مصوب شورای عالی میراث فرهنگی کشور تبعیت می‌کند و به صورت ره باغ و بوستان طراحی شده است.
این بخش شامل اجزای مختلفی همچون پیاده راه، فضای سبز، آبنما، هفت میدان موضوعی، مقبره الشعرا، مسیر سواره رو پیرامونی و سرویس‌های بهداشتی است.
پیش‌بینی می‌شود با اتمام این پروژه زمینه ثبت جهانی شهر تاریخی توس و آرامگاه فردوسی فراهم شود و آغازی بر بهسازی مسیر پردیس توس باشد.
از جمله ویژگی‌های طرح می‌توان به رعایت اصول باغ‌سازی ایرانی، هماهنگ بودن هندسه طرح با باغ آرامگاه فردوسی، استفاده از مصالح تماماً سنگی در کفسازی و احداث آبنماها و استفاده از مصالح بوم آورد نظیر سنگ کریستال گناباد، گرانیت نیریز وسنگ قلوه رودخانه‌ای نیشابور اشاره کرد.
در عین حال اجرای سنگفرش در مساحتی معادل 20000 مترمربع و تیشه کاری دستی 15000 مترمربع از آن، بازیافت سنگ‌های حجمی به جا مانده از دوران انجمن آثار ملی در اجرای جداول باغچه‌ها و سنگفرش، با هدف حفظ ارزش‌های تاریخی و رعایت اصول معماری پایدار و ایجاد اختلاف سطوح انسان ساخت با روش باغسازی ایرانی به جهت نمایش بهتر آبنماها و ایجاد تنوع در گذر اصلی از دیگر ویژگی‌های این پروژه است.پیش‌بینی رواق‌هایی به طول بیش از 100 متر در طرفین بخش میانی، به جهت تأمین سایه و استقرار گونه‌های گیاهی متنوع، احداث مسیر سواره رو پیرامونی جهت تردد خودروهای برقی، کالسکه و خودروهای امداد رسان و خدماتی و احداث مخزن 200 متر مکعبی و 6000 متر لوله‌گذاری جهت آبیاری فضای سبز نیز در این راستا قابل ذکر است. همچنین ایجاد بستر فضای سبز در سطحی معادل 10 هزار متر مربع و کاشت انواع بوته گل فصلی و دائمی، نصب 50 عدد نیمکت از سنگ یکپارچه گرانیتی و تأمین روشنایی محدوده جلوخان با نصب 100 پایه چراغ و نورپردازی فضای سبز نیز دیگر ویژگی‌های این پروژه محسوب می‌شود.

بهار به باغراه آرامگاه رسید
دیروز مسافت سه دقیقه‌ای تا رسیدن به آرامگاه خالق شاهنامه به بهره‌برداری رسید. جلوخان آرامگاه فردوسی که پیش از این زمینی خاکی بود و هر گردشگر و بازدیدکننده‌ای را آزار می‌داد، حالا به باغراهی تبدیل شده که قدم زدن و رسیدن به آرامگاه را دلنشین می‌کند. این یکی از اثربخش‌ترین گام‌هایی است که بعد از 23 سال از حضور رهبر معظم انقلاب در توس و توصیه‌های ایشان برای ساماندهی این منطقه، برداشته شده است. درست 6 ماه پیش بود که کلنگ این محوطه 7.5 هکتاری بر زمین زده شد و دیروز مصادف با سالروز بزرگداشت فردوسی بزرگ، جلوخان آرامگاه او به بهره‌برداری رسید. مسیر رسیدن به معماری باشکوه هوشنگ سیحون بدون هیچ ساخت و سازی، متقارن با فضای جلویی آرامگاه ساخته شده، به‌طوری که فضای سبز، درخت‌کاری، حوضچه‌ها و آبراهه‌ها دروازه ورودی را به آرامگاه متصل کرده است. ۴٠٠ نهال سرو شیراز، زیتون تلخ و چنار به اضافه ٢٢ هزار گل شاهپسند، ساناز، رز سفید و قرمز و شمعدانی فضای جلویی آرامگاه را سبز و رنگارنگ کرده‌‎اند.۵٠ سال پیش، بازسازی و تعمیر آرامگاه فردوسی به سیحون واگذار شده بود و تاکنون هیچ اقدام شاخص دیگری برای این مجموعه فرهنگی انجام نشده بود. مدیریت شهری پنجم با صرف هزینه‌ای 15 ‌میلیارد‌تومانی، سنگ بزرگی ‌از پیش پای مسئولان میراث فرهنگی استان که در اصل متولیان احیای مجموعه‌هایی همچون توس هستند، برداشت.
همان‌طور که قبلاً هم گفته شده بود، دیروز فاز اول پروژه، یعنی ۶٠ درصد آن، به بهره‌برداری رسید. از این رو، محوطه‌ای که مربوط به مقبره‌الشعرا و فضای پارکینگ خودروها است، در مدت کوتاه‌تری در آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. علت عدم بازپیرایی این مناطق وجود مسیری برای حضور گردشگران در هنگام بازپیرایی مسیر اصلی عنوان شده است. همان‌طور که محمدرضا کلائی، شهردار مشهد هم گفته است، این محوطه‌ها تا 6 ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسند.
بر اساس طرح فعلی، در سمت چپ و راست کنار جلوخان، مسیرهای سواره با به‌کارگیری ماشین‌های برقی پیش‌بینی شده و مسیر میانی به عنوان محور اصلی جلوخان و راه پیاده برای گردشگران در نظر گرفته شده است. بعد از جلوخان نیز پردیسی به مساحت بیش از ٣٠ هکتار قرار دارد که بخش‌های تاریخی و فرهنگی در آن واقع هستند. همچنین به گفته مسئولان، رویکرد در جلوخان غیرانتفاعی و در پردیس انتفاعی است. بخش‌های تاریخی و فرهنگی آن نیز احصا‌ و احیا‌ خواهد شد و فضاهایی مانند کافی‌شاپ، رستوران، کتابخانه، کافه‌کتاب و ‌خدمات دیگر برپا می‌شود تا مسیری متفاوت برای رسیدن به آرامگاه فردوسی باشد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7061/14/511648/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر