اجرای اولین پیوند سلول های بنیادی خون ساز در خاورمیانهرئیس مرکز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشکی تهران از انجام اولین پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز در بیمار مبتلا به اچ آی وی، برای اولین بار در ایران و خاورمیانه خبر داد.
به گزارش «ایران»،  مینو محرز با تأکید بر اهمیت پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز در بیمار مبتلا به عفونت اچ آی وی، افزود: گزارش‌ها نشان می‌دهد حدود ۴۰ هزار مبتلا به این بیماری در کشور وجود دارند این درحالی است که آمارهای غیر رسمی نشان می‌دهد تعداد واقعی بیماران بیش از دو تا سه برابر این آمار است. این موضوع نشان می‌دهد ما فقط یک سوم مبتلایان را کشف کرده‌ایم، چون اطلاع‌رسانی در این زمینه کم است و مردم نمی‌دانند که باید برای تست اچ آی وی مراجعه کنند.وی با تأکید بر ضرورت اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی در جامعه برای کنترل بیماری ایدز، افزود: باید بدانید که همه خدمات مربوط به مبتلایان به این بیماری اعم از انجام تست، مشاوره، درمان و دارو در کشور رایگان است. در همین راستا۲۰۰ مرکز در کشور وجود دارند که این خدمات را ارائه می‌کنند.محرز خاطرنشان کرد:با اقدامات انجام شده امروز دیگر سرنگ آلوده عامل اصلی ابتلا به این بیماری محسوب نمی‌شود و در حال حاضر رابطه جنسی کنترل نشده عامل اصلی انتقال اچ آی وی در کشور به شمار می‌آید.
سید رضا صفایی فوق تخصص خون و انکولوژی، نیز در ادامه به تشریح عمل پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز پرداخت و گفت: بیمار، فرد ۴۴ ساله‌ای است که از نظر سنی و شرایط عمومی امکان پیوند برای وی مهیا بود. خوشبختانه این پیوند با موفقیت انجام شد و در حال حاضر دو هفته از زمان پیوند می‌گذرد و بیمار بدون مشکل خاصی مرخص شده است. البته این بیمار به مدت سه ماه تحت مراقبت قرار می‌گیرد.عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درخصوص تأثیر این پیوند در روند کنترل ویروس اچ آی وی تأکید کرد: هرچند انتظار نداریم که پیوند سلول‌های خون ساز روند این بیماری را کنترل کند، اما گزارش‌هایی داشته‌ایم که نشان می‌دهد پیوند در روند کنترل ویروس اچ آی وی، تأثیر داشته است.سید علی دهقان منشادی استادیار گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران، نیز با عنوان این مطلب که عفونت اچ آی وی به تنهایی منعی برای پیوند ندارد، گفت: یکی از مشکلات در مسیر خدمت به این بیماران، آگاهی کم پرسنل از واقعیت‌های مربوط به این بیماران است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7061/14/511650/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر