رئیس جمهوری عراق در دیدار سفیر ایران:

در سختی‌ها کنار دولت و ملت ایران خواهیم ایستاد
بی تردید نباید ملاقات‌های متعدد دیپلمات‌های ایرانی و اروپایی در عراق و رایزنی‌های مسئولان غربی با مقام‌های این کشور پیرامون ایران را دست‌کم گرفت. ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد که روز پنجشنبه هفته گذشته با «جان ویلکس» سفیر انگلیس در عراق دیدار و گفت‌وگو کرده بود، روز گذشته هم با  «برونو اوبر»، سفیر فرانسه در بغداد دیدار و گفت‌وگو کرد.  در این دیدار این دو دیپلمات ارشد ایرانی و فرانسوی در مورد آخرین تحولات منطقه، جمهوری اسلامی ایران و همچنین عراق رایزنی و گفت وگو کردند.
سفیر ایران در عراق همچنین روز شنبه میهمان رئیس جمهوری این کشور بود. به گزارش ایسنا، در این دیدار که با ضیافت افطاری رئیس ‌جمهوری عراق به افتخار ایرج مسجدی همراه بود، برهم صالح در سخنانی اظهار کرد: همان گونه که جمهوری اسلامی ایران در سختی‌ها در کنار دولت و ملت عراق بود و در مبارزه با گروه‌های تروریستی کمک فراوانی به عراق کرد، ما نیز در سختی‌ها در کنار دولت و ملت ایران خواهیم ایستاد. رئیس جمهوری عراق افزود: مردم عراق هرگز همکاری‌های خوب کشور همسایه ایران را در مبارزه با داعش و تروریسم فراموش نمی‌کنند. از سوی دیگر مسئولان دولت عراق هم تلویحاً از پیامهایی که امریکایی‌ها برای ایران می‌فرستند خبر داده‌اند.  بنا به گزارش رسانه‌های منطقه  مایک پمپئو در سفر به بغداد از عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق خواسته که کانال پشت پرده ارتباطی بین امریکا و ایران برای رساندن پیغام‌ها باشد. به همه اینها باید تمایل عراق به کاستن از تنش میان تهران و ریاض را نیز افزود که بارها در قالب پیشنهاد میانجیگری میان دو کشور مطرح شده است.
 آنچه در نگاه نخست از چنین تحولاتی پیداست بغداد به دلیل آن که در آستانه تبدیل شدن به میدان رویارویی نظامی ایران و امریکا قرار دارد، می‌کوشد با اتخاذ تدابیری از سطح تنش رو به افزایش میان تهران و واشنگتن بکاهد و در فقدان سیاست مشخص خاورمیانه‌ای امریکا با کشورهایی که هر یک یا از ضریبی از نفوذ در عراق برخوردارند یا می‌خواهند از ضریبی از نفوذ در آن برخوردار شوند، مدارا کند.  در حقیقت برآیند جهت‌گیری سیاست خارجی عراق طی ماه‌های گذشته در بی اعتنایی به فشارهای واشنگتن برای قطع روابط تجاری با تهران و میانه روی در بحبوحه تنش‌های فزاینده میان کشورهای بزرگ منطقه از جمله ایران و عربستان مورد توجه قرار می‌گیرد. این‌چنین است که بغداد با پشت سر گذاشتن دوره‌ای پرفراز و نشیب از بی ثباتی به کانون منازعه ایران و امریکا از یک سو و کانون توجه کشورهای همسایه و اروپایی از جمله انگلیس و فرانسه تبدیل شده است. دقیقاً در چنین بستری است که می‌توان زمزمه‌های خواسته امریکا برای ایجاد کانال ارتباطی با ایران از طریق عراق، امیدواری اروپایی‌ها برای رایزنی با ایران به عنوان یکی از مهم‌ترین بازیگران منطقه‌ای و همچنین پیشنهاد حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی ایران مبنی بر ایجاد میز قرمز ایران و امریکا در عراق را ارزیابی کرد.
از هم اکنون می‌توان گمانه‌زنی کرد مجموعه این رویدادها و هدف گذاری مقام‌های دولت عراق برای ایفای نقش یک پل ارتباطی میان کشورهای منطقه‌ای می‌تواند این کشور را در درجه نخست به عنوان کشوری قابل اتکا برای همسایگانی چون جمهوری اسلامی تبدیل کند و در درجه بعد راه را برای بهره‌گیری اروپایی‌ها از نزدیکی این کشور به ایران و کمک به حل بحران‌های جاری منطقه باز کند. از این روست که سخن سفیر عراق در تهران که به روزنامه ایران گفت: «جمهوری اسلامی، دوست و شریک نخست عراق در منطقه به شمار می‌آید» بر اشارات پیش گفته صحه می‌گذارد.

بـــــرش
نشست هماهنگی ایران و عراق برای بررسی «لایروبی اروندرود»

نشست مشترک هماهنگی ایران و عراق به منظور بررسی مسائل و جزئیات فنی مربوط به لایروبی مشترک اروندرود برگزار شد. به گزارش ایرنا، در چارچوب تفاهمات سران و مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در رابطه با حل و فصل مسائل مربوط به رودخانه اروندرود بر اساس عهدنامه مرزی و حسن همجواری ایران و عراق ۱۹۷۵ و پروتکل‌های ضمیمه و موافقتنامه‌های تکمیلی آن و همچنین در اجرای بیانیه مورخ ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ بغداد که در جریان سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به عراق نهایی شد و همچنین پیرو مذاکرات وزرای خارجه دو کشور، نشست مشترک هماهنگی هیأت‌های ایران و عراق متشکل از نمایندگان نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط دیروز  در بندر خرمشهر تشکیل شد. سرپرستی هیأت کشورمان در این نشست مشترک را مدیرکل حقوقی بین‌المللی وزارت امور خارجه و سرپرستی هیأت عراقی را مشاور عالی وزیر امور خارجه این کشور برعهده داشتند. این جلسه با امضای صورتجلسه نشست بین طرفین، به کار خود پایان داد. بر اساس توافق حاصله در این نشست، مقرر شد یک کارگروه موقت فنی با هدف فراهم کردن مقدمات لایروبی مشترک اروندرود تشکیل شود .این کارگروه با برگزاری جلسات مستمر و هر دو هفته یک بار، بررسی های فنی درخصوص لایروبی اروند را انجام و پیشنهادهای خود را به اجلاس مشترک هماهنگی ارائه خواهد داد. همچنین طرفین توافق کردند اولین جلسه این کارگروه فنی 19 خرداد سال جاری در بغداد برگزار شود.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7064/1/511957/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر